Beskid Wyspowy
Mogielica i Modyń
15-16.04.2023
Beskid Wyspowy - Mogielica i Modyń
15-16.04.2023
Zapraszamy na górskie szwendanie :)
Zapraszamy na kwietniowy weekend w Beskidzie Wyspowym! Podczas górskiego szwendania liczymy na mnóstwo zieleni, kwiatów i śpiewających ptaków :) Wiosna powinna się już wtedy na dobre rozkręcić, a my w pięknych okolicznościach przyrody zdobędziemy najwyższy szczyt pasma - Mogielicę 1170m npm (dla kolekcjonerów KGP - z nową 23m wieżą widokową), a także wdrapiemy się na Modyń 1029m, aby z jej szczytu (a nawet jeszcze wyżej bo z 27-metrowej wieży widokowej) podziwiać panoramy na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry.
Jak zawsze czeka nas dużo pozytywnej energii wśród aktywnych Szwendaczków, zdobywanie szczytów i wesołe pogawędki na szlakach. A sobotnim wieczorem uzupełnimy pokłady energii, wymienimy się wrażeniami w miejscu noclegu, a jak będzie zew w narodzie, to i towarzyskie rozgrywki uskutecznimy dla dodatkowego wypoczynku szarych komórek.
Charakter wyjazdu:
Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery. W sobotę ok. 700m do góry, w niedzielę ok. 900m. A przy tym odpowiednio ok. 17km i 19km na trekkingowych butach. Trzymamy kciuki za jak najwięcej wiosennego słońca na szlaku, a że to kwiecień, to przydać się mogą okulary przeciwsłoneczne, ale też i cienkie czapki. Pokonanie dziennych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy.
Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. A na trasy do plecaczka na oba dni zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".
Jak jedziemy i wracamy:
Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 14.04.2023 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około 1-2 w nocy z niedzieli na poniedziałek 16/17.04 . Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.
Sobota 15.04.2023
Po nocnej podróży wczesnym rankiem wjedziemy na stację benzynową na poranną kawę czy hot-doga i przygotowanie do szwendania. Następnie podjedziemy jeszcze kawałek na start trasy do Łącka. Ruszymy stąd żółtym szlakiem na północ w kierunku Piechówki 623m. Po drodze czeka nas jeszcze Mała Modyń 988m, a kawałek dalej wejdziemy na Modyń 1029m. A góra to ciekawa, ponieważ na jej szczycie wiele par wyznało sobie miłość, doszło do wielu zaręczyn i dlatego przez miejscowych i turystów nazywana jest Górą Zakochanych. Wielką atrakcją (dostępną od 06.2021) jest nowa wieża widokowa o wysokości 27m. z której zapierają dech widoki na Beskidy, Pieniny i Tatry.
Po nasyceniu oczu widokami skierujemy nasze kroki na niebieski szlak i będziemy nim schodzić przez górskie tereny leśne przez miejscowość Zbludza do Kamienicy, w której udamy się na obiadokolację w miejscu zakwaterowania.
Czas przejścia ok. 6 godzin + przerwy, długość trasy ok. 17 km, suma podejść ok. 700m, suma zejść ok. 625m.
Niedziela 16.04.2023
Po śniadaniu w miejscu noclegu na start trasy na północny kraniec Szczawy podwiezie nas nasz autokar. Tam wskoczymy na niebieski szlak i będziemy nim podążać przez Przełęcz pod Małym Krzystonowem oraz zjawiskową Polanę Stumorgową aż do celu niedzielnego szwendania czyli najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego - Mogielica 1170m npm. A na szczycie (od grudnia 2022) dostępna jest nowa 23m wieża widokowa. Będzie można nasycić oczy rozległymi widokami, zwłaszcza jeśli przy dobrej widoczności wypatrzymy Tatry. Zbieracze szczytów koronnych będą mieli kolejny do kolekcji, a dla wszystkich będzie satysfakcja ze znalezienia się na najwyższym wierzchołku w okolicy. W pobliżu szczytu warto będzie też zrobić popasik widokowy na polance z Krzyżem Papieskim.
Następnie zmienimy szlak na zielony, który poprowadzi nas przez malownicze punkty na Polanie Moczarnikowskiej oraz przez Punkt Widokowy Groń i zejdziemy do Przełęczy Rydza-Śmigłego. Stąd czeka nas jeszcze kolejny atak szczytowy, nieco łagodniejszy - na Łopień 961m. Po jego zdobyciu zmienimy szlak na czarny, otrzemy się o Bagna Łopieńskie i zejdziemy do miejscowości, którą zna chyba każdy, bo metą naszej trasy będzie Tymbark. Tam wszamiemy smaczne jedzonko po zdobyciu szczytów i ruszymy w drogę powrotną do stolicy.
Czas przejścia ok. 7 godzin + przerwy, długość trasy ok. 19 km, suma podejść ok. 880m, suma zejść ok. 1010m.
Co zabrać:
Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. Trzeba być przygotowanym na słoneczną i ciepłą wiosnę, aby łatwo było z siebie zdejmować nadmiar odzieży i zbierać opaleniznę. Z drugiej zaś strony możemy trafić jeszcze na kończące się warunki zimowe, więc przyda się też kilka cieplejszych rzeczy do ubrania. A w plecaku zawsze warto mieć przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a do tego termos z gorącą herbatą rozgrzewający zwłaszcza jeśli pogoda nie będzie zbyt łaskawa.
Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim i długim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Warto też zabrać czapkę i rękawiczki, bo nawet gdyby śniegu nie było, to w chłodne dni się przydadzą.
420 zł i obejmują:
Koszty do poniesienia we własnym zakresie:
Jak się zgłosić:
Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem
Stowarzyszenie Klub Szwendaczek
Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl
Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!