Singletrack - rowerowa przygoda

Singletrack'i
rowerowa, górska przygoda!

6-7.05.2023

Żelazny Szlak Rowerowy i polski Balaton
27-28.05.2023

 Zapraszamy :) 

W ostatni weekend maja, gdy powinno być już pięknie, słonecznie, a wiosna w pełnej krasie wybieramy się na szwendaczkowy weekend z naszymi dwukołowymi rumakami na Żelazny szlak rowerowy. Szlak ten ma ok. 50 km długości , przebiega po polsko-czeskim pograniczu przez tereny 5 gmin: w Polsce - Godów, Jastrzębie-Zdrój i Zebrzydowice oraz w Czechach - Karwinę i Piotrowice koło Karwiny.

Szlak powstał w ramach unijnego projektu „Przekraczamy granice” i jest jednym z najciekawszych i najpopularniejszych szlaków rowerowych w województwie śląskim. Szlak ten ma postać pętli, w Polsce prowadzi po ścieżce rowerowej (z czego 15 km po dawnej linii kolejowej), a w Czechach po drogach publicznych o niskim natężeniu ruchu, a my przejedziemy go w 100% w sobotę. Na trasie znajdują się zabytkowe kopalnie, pałace, zamki, kościoły, parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody.

W niedzielę natomiast z naszej bazy w Jastrzębiu-Zdroju pomkniemy szlakami rowerowymi nad Balaton, ale spokojnie - nie na Węgry ;) lecz do Wodzisławia Śląskiego, a jak pogoda będzie sprzyjać, to może i kąpiel uda się zaliczyć. A to nie jedyny zbiornik wodny na trasie, bo objedziemy też w dużej części Jezioro Rybnickie i zagłębimy się szlakami w Parku Krajobrazowym Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich. Meta drugiego dnia po przejechaniu ok. 55 km będzie w Knurowie.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią adrenalinę i dużą dawkę emocji! Sama jazda na rowerze tu nie wystarczy, tu trzeba czuć zew krwi do poskromienia w pełni amortyzowanych mustangów, którymi pokonamy singletracki, a na nich slalomy między drzewami, ostre wiraże z opanowaniem siły odśrodkowej, wyskoki, utrudnienia terenowe (korzenie, kamienie, dziury itp.), a przede wszystkim będziemy się świetnie bawić! Pamiętać jednak należy, że taka forma rowerowania należy do kategorii sportów wysokiego ryzyka. Będziemy w tym zakresie ubezpieczeni, na głowach kaski, ochraniacze na łokciach i kolanach, ale przede wszystkim głowy na karku przy pokonywaniu singletrack'ów. Rowery na których będziemy pomykać są często w cenie przyzwoitego auta, ale dla spokoju ducha będziemy ubezpieczeni nie tylko w zakresie naszego osobistego bezpieczeństwa, ale również ubezpieczony będzie sprzęt z wypożyczalni. Przedstawione poniżej plany na sobotę i niedzielę mają charakter ramowy i mogą ulec zmianie, jeśli okoliczności będą tego wymagały np. jakiś szlak będzie zamknięty, czy jakaś droga dojazdowa będzie niedostępna, zrealizujemy wtedy trasy alternatywne. 

Jak jedziemy i wracamy oraz w jakiej ekipie:

Zbiórka o godz. 17.45 w piątek 05.05.2023 na Bemowie (na parkingu blisko skrzyżowania Powstańców Śląskich i Radiowej). Można tu będzie zostawić swoje auto na parkingu publicznym (bezpłatny, niestrzeżony) lub po sąsiedzku (płatny, strzeżony). Dobry dojazd też komunikacją publiczną - trzy przystanki tramwajem od Metro Bemowo. Będziemy mieli stąd szybki wylot na A2 w kierunku Strykowa i dalej na Wrocław.

Ruszamy o godz. 18.00 Jedziemy busem 8-9 miejscowym. Naszym celem będzie miejscowość Srebrna Góra (ta ze słynną twierdzą) w okolicach Kłodzka. Dotrzemy tam w widełkach godz. 23-24. W busie będzie 2 kierowców (organizator i jeden z uczestników - kwestia deklaracji przy zgłoszeniu) oraz 6 osób w charakterze pasażerów. W niedzielę po zakończeniu emocji na rowerach (pewnie o godz. 18) ruszymy w drogę powrotną, tak aby ok. godz. 23-24 dotrzeć do Warszawy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy. Na wlocie będą mogły wysiąść wcześniej osoby do metra.

Sobota 06.05.2023

- Dolina Szotkówki - malownicza dolina rzeki Szotkówki, która jest częścią Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego
- Las Biadoszek - las bukowy z bogatą florą i fauną
- Park Zdrojowy i Dom Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju - park z fontannami i stawami oraz historyczny budynek dawnego uzdrowiska
- Szyb skipowy kopalni Moszczenica - pozostałość po dawnej kopalni węgla kamiennego, która była czynna do 1995 roku
- Pałac w Zebrzydowicach - barokowy pałac z XVIII wieku otoczony parkiem
- Staw Młyńszczok - duży staw rybny na granicy polsko-czeskiej
- Kościoły w Kaczycach, Kończycach Małych i Zebrzydowicach - zabytkowe kościoły o różnych stylach architektonicznych

Niedziela 07.05.2023

Po drugiej nocy w pensjonacie ponownie śniadanie o g. 7.30, a o godz. 9.00 meldujemy się po rowerki, ale tym razem będziemy ujeżdżać nie dość że full'e z pełną amortyzacją, to jeszcze z elektrycznym doładowaniem. A że charakter mustangów się zmieni, to i nasze brykanie będzie inne niż w sobotę. Zostaniemy przewiezieni w okolice Złotego Stoku, a naszym celem będzie powrót do bazy uwzględniając oczywiście górskie trasy rowerowe. Będą to również singletrack'i ale nie tylko w dół, ale i z porządnymi podjazdami pod górę. Każdy sam zdecyduje w jakim zakresie skorzysta z dopalenia elektrycznego, tak aby dać radę przejechać ok. 40 km, a przewyższeń będzie duuużo :) Drugiego dnia wyciskanie emocji na dwukołowcach zakończymy nieco wcześniej niż w sobotę, tak aby zjeść jeszcze solidny obiad i o godz. 18 ruszyć w drogę powrotną do Warszawy.

Co zabrać:

Jedziemy niezależnie od pogody i prognoz pogodowych. Nie ma złej pogody na ujeżdżanie dzikich mustangów rowerowych, trzeba tylko dobrze się ubrać, a najlepiej zabrać zapasowe ubrania. Trzymamy kciuki za piękną majową pogodę, ale ciuchy lepiej zabrać takie, żeby nie było żal ich zniszczyć. Gdyby zdarzyły się jakieś pozostałości śniegu po zimie, to takie trasy ominiemy. Kaski i ochraniacze otrzymamy razem z wypożyczonymi rowerami, ale można też zabrać swoje. Przydać się może mały plecaczek rowerowy, aby mieć w nim coś do picia i do przekąszenia. Do busa którym dostaniemy się do Srebrnej Góry i wrócimy zabieramy zapas tego co komu potrzeba na 2 dni i do spania. Rękawiczki rowerowe bardzo wskazane - zabieramy swoje. Techniczne ciuchy oraz ich użycie "na cebulę" lub "na tort" czyli warstwowo będą najlepszym wyborem, aby zależnie od aury jaka nas zastanie odpowiednio się przygotować każdego dnia na rowerowe emocje, a w razie czego np. ratować się cienką, techniczną kurtką przeciwdeszczową.

Koszty składkowe:

1490 zł i obejmują:
(zaliczka 500 zł w ciągu 3 dni po potwierdzeniu miejsca w ekipie, cz. 2 w kwocie 990 zł do 05.04.2023)

 • przejazd wygodnym busem 8-9 miejscowym z Warszawy do Srebrnej Góry i z powrotem do Warszawy (jako pasażer lub kierowca, szczegóły w formularzu zgłoszeniowym, obejmuje wynajem busa z pełnym ubezpieczeniem oraz koszty paliwa na całą trasę, opłaty parkingowe),
 • 2 noclegi w pensjonacie w Srebrnej Górze (dostępne będą 4 pokoje 2-os. z łazienkami),
 • 2 śniadania - w sobotę i niedzielę w miejscu noclegu (bufetowe, z czymś na ciepło),
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN (rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka, a także uwzględniające ubezpieczenie wypożyczanego sprzętu),
 • wynajem kpl ochraniaczy i kasku (fullface lub zwykły) na sobotę i niedzielę,
 • wynajem rowerów na sobotę (klasyczne, z pełną amortyzacją, ze stajni NS Bikes lub podobne),
 • 1 godzina szkolenia w sobotę rano na placu treningowym na Trasach Enduro Srebrna Góra,
 • Glacensis Flow Trip - transport osób i rowerów na kolejne singletracki w sobotę,
 • wynajem rowerów na niedzielę (elektryki, z pełną amortyzacją, ze stajni NS Bikes, Specialized lub podobne),
 • przewóz osób i rowerów elektrycznych w niedzielę w ok. Złotego Stoku i odbiór z Barda,
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki indywidualne (obiady/obiadokolacje w sobotę i niedzielę),

 

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!