Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

 Szczegółowe informacje poniżej. Zapraszamy na szwendanie :) 

Druga połowa listopada, to  czas na podziwianie górskich krajobrazów w jesiennych kolorach, a może nawet natkniemy się na pierwsze śniegi. Podczas tego weekendowego szwendania przekonamy się na własne oczy jak jesień zadomowiła się na dobre w Gorcach (w sobotę) oraz w Pieninach (w niedzielę). W obu pasmach wdrapiemy się na najbardziej malownicze szczyty, więc będzie okazja, aby dołączyć do swoich kolekcji Turbacz 1310m npm (najwyższy w Gorcach) oraz pienińskie Trzy Korony 982m npm oraz Sokolicę 747m npm. W sobotę spędzimy na szlakach ok. 6-7 godzin, odwiedzimy Schronisko na Turbaczu Gorczańską Chatę, a wieczorem miło spędzimy czas przy ogniskowych kiełbaskach i turystycznych pogawędkach. Niedziela zaś to ok. 5-6 godzin na szlakach, a zanim zdobędziemy pienińskie szczyty odwiedzimy wcześniej Schronisko Trzy Korony

Widok z Gorców na Tatry

Gorce i Pieniny w jesiennej odsłonie
20-21.11.2021

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery wśród przyrody. Każdego dnia czeka nas ok. 1000-1200m przewyższeń, ale na trasach nie występują trudności techniczne czy skalne ekspozycje. Pokonanie założonych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy.

Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Noc z soboty na niedzielę spędzimy w pensjonacie w Ochotnicy Górnej, a do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 19.11.2021 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Niedziela 21.11.2021

W niedzielę zjemy grupowe śniadanie, a następnie podjedziemy autokarem do Sromowców Niżnych nad Dunajcem. Ruszymy stąd żółtym szlakiem, aby na wylocie z miejscowości zahaczyć o Schronisko Trzy Korony. Miejsce idealne na kawę z ciachem przed atakiem na wybijające się nad okolicą charakterystyczne trzy szczyty. Wąwozem Sopczańskim dotrzemy do Przełęczy Szopka i tam zmienimy szlak na niebieski, który doprowadzi nas do skrzyżowania Pod Trzema Koronami, a dalej po specjalnych platformach przedostaniemy się na widokowy szczyt Trzy Korony 982m npm i będziemy podziwiać wijący się w dole Dunajec.

Nasza dalsza trasa będzie wiodła przez Polanę Kosarzyska i dotrzemy do ruin Zamku Pienińskiego. Szlak doprowadzi nas ponownie do opuszczonego wcześniej żółtego szlaku na Polanie Wyrobek i przejdziemy nim do krzyżówki Bańków Gronik. Tam ponownie podążymy za niebieskimi znakami przez Białe Skały 749m npm aby przez Czerteż 732m npm i Czertezik 772m npm, a następnie Przełęcz Sosnów wejść na drugi słynny szczyt w Pieninach, a mianowicie Sokolicę 747m npm. Najbardziej znana sosenka w kraju na jej szczycie wprawdzie w ostatnich latach ucierpiała po burzach, ale sprawdzimy na własne oczy jak wygląda obecnie. 

Z jej szczytu cofniemy się odrobinę do skrzyżowania szlaków i ruszymy zielonym szlakiem w dół do brzegu Dunajca. Wraz z jego prądem podążać będziemy do Krościenka nad Dunajcem, gdzie wszamiemy coś pożywnego wg gustu i smaku, a następnie zbierzemy się na odjazd w drogę powrotną do stolicy.

Czas przejścia ok. 5-6 godzin, długość trasy ok. 13,5 km, suma podejść ok. 950m, suma zejść ok. 990m.

Sobota 20.11.2021

Po nocnej podróży wczesnym rankiem wjedziemy na stację benzynową na poranną kawę czy hot-doga i przygotowanie do szwendania. Następnie podjedziemy jeszcze kawałek na start trasy do Huciska będącego jedną z bram do Gorczańskiego Parku Narodowego

Wyruszymy niebieskim szlakiem z poziomu ok. 660m npm i rozpoczniemy podejście przez Polanę Oberówka. Następnie przez Suchy Groń 1043m npm, Polanę Średnie oraz Czoło Turbacza 1259m npm dotrzemy do Diabelskiego Kamienia. Na Hali Turbacz w pobliżu szałasowego ołtarza wytropimy ścieżynkę prowadzącą do czerwonego szlaku, który po niedługim czasie doprowadzi nas na najwyższy wierzchołek Gorców czyli Turbacz 1310m npm. Po szczytowaniu zejdziemy do ciut niżej położonego Schroniska na Turbaczu. Będzie można tam wszamać co nieco i wznieść toast za zdobycie szczytu oraz  porozkoszować się podobno najwspanialszym widokiem na panoramę Tatr.

Po przerwie popasowej ruszymy dalej czerwony szlakiem w kierunku Hali Długiej. Nieco dalej znajduje się Źródełko Miłości, z którego każdy niezależnie od sytuacji życiowej pewnie wypije kropelkę, a może i dużo więcej ;) Dalej na trasie czekają nas Trzy Kopce 1277m npm, a gdy dotrzemy do Polany Jaworzyna Kamienicka, to chętni będą mogli zapuścić się w głąb lasu, aby zajrzeć do Zbójeckiej Jamy. Po dotarciu do Polany Przysłop Dolny obierzemy kierunek żółtym szlakiem w dół. Na trasie będzie można wstąpić do Gorczańskiej Chaty, która wprawdzie nie oferuje usług gastronomicznych, ale można tam wdepnąć na ogrzanie się i popasik ze swoich zapasów z plecaka. Ostatni fragment trasy to przejście przez Jamne do Ochotnicy Górnej w której zlokalizowany jest nasz pensjonat, gdzie zakwaterujemy się, zjemy obiadokolacje. a wieczorkiem zintegrujemy się jeszcze bardziej przy ognisku/grillu z kiełbaskami.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 21,5 km, suma podejść ok. 970m, suma zejść ok. 1000m.

Koszty składkowe:

350 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Huciska i z powrotem z Krościenka nad Dunajcem,
 • lokalny przejazd na start trasy w niedzielę do Sromowców Niżnych,
 • sobotnią obiadokolację w miejscu noclegu,
 • ognisko/grill z kiełbaską i dodatkami,
 • nocleg w pensjonacie w Ochotnicy Górnej (z pościelą, pok. 2-3-4-5-osobowe z łazienkami),
 • niedzielne śniadanie w pensjonacie,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • sobotni bilet wstępu do Gorczańskiego Parku Narodowego (6 zł)
 • wejście na Trzy Korony i Sokolicę (łączny bilet 6 zł)
 • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.),
 • niedzielny posiłek na mecie trasy przed odjazdem w drogę powrotną
   

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą będzie bardzo przydatny.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) 

Chcę jechać :)