Mazurska Pętla Rowerowa

Mazurska Pętla Rowerowa 
29-30.06.2024

Mazurska Pętla Rowerowa 
29-30.06.2024

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W ostatni weekend czerwca wracamy z rowerami na Mazury! W zeszłym roku, w sierpniu przejechaliśmy spory fragment Mazurskiej Pętli Rowerowej rozpoczynając w Kwiku, a kończąc w Sztynorcie. W tym sezonie ruszamy na część drugą tej trasy i w trakcie letniego weekendu pokonamy odcinek ze Sztynortu do Rucianego-Nidy z noclegiem w Mrągowie

Pętla została oficjalnie otwarta 02.06.2023. Liczy niemal 300 km, łączy miejscowości Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, a my przez weekend przejedziemy jej kolejny spory fragment tzn. ok. 120 km. Są na niej odcinki asfaltowe, szutrowe i leśne, prowadzące wokół jezior, przez lasy i pola, ale też przez znane miejscowości turystyczne. Przejedziemy znaczną część zachodniej części trasy i przekonamy się na własnych rowerach na jakich odcinkach trasa jest na wypasie, a gdzie jeszcze wymaga dalszych prac modernizacyjnych.

W necie można znaleźć już wiele publikacji na temat tej trasy. Nie jest jeszcze w 100% gotowa, ale można jeździć. Jedni chwalą, inni krytykują - jak to w życiu ;) Dlatego szwendaczkowa ekipa rowerowa wskoczy na swoje dwukołowe rumaki i wyrobimy sobie własne zdanie na jej temat. Oczywiście po drodze będzie wiele możliwości kąpielowych, a także gastronomicznych, aby w różnych miejscach zakosztować mazurskich rybek

W sobotę pokonamy odcinek ok. 65 km (Sztynort - Mrągowo), a w niedzielę odcinek ok. 55 km (Mrągowo - Ruciane-Nida). Wyjedziemy bladym świtem z Warszawy, a po dwóch dniach rowerowego brykania wrócimy w niedzielę ok. północy do stolicy. Wycieczka bez nocnego przejazdu.

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 7.00 w sobotę 29.06.2024 (brak nocnego przejazdu) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Dla chętnych będzie też zbiórka godzinę wcześniej na Bemowie (blisko skrzyżowania Powstańców Śląskich i Radiowej). W obu miejscach zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i przyczepy bagażowej i ruszymy w trasę, aby po ok. 4-5 godzinach (ok. godz. 12) dojechać do Sztynortu skąd wyruszymy na trasę rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Planowany powrót do Warszawy w niedzielę 30.06.2024 ok. godz. 23-24.

Fot. Mazurska Pętla Rowerowa
Mapa Mazurskiej Pętli Rowerowej
Jeden z odcinków Mazurskiej PR

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, polnymi, asfaltowymi czy leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. Rowerzyści pojadą na start i wrócą wygodnym autokarem, a nasze rowery zostaną przewiezione autem dostawczym z przyczepą, gdzie zostaną odpowiednio zabezpieczone na czas transportu.

Sobota 29.06.2024
Sztynort - Radzieje - Skrzypy - Doba - Bogacko - Orło - Ryn - Słabowo - Wyszembork - Popowo Salęckie - Mrągowo - ok. 65 km

Niedziela 30.06.2024
Mrągowo - Nowy Probark - Użranki - Jora Wielka - Stare Sady - Mikołajki - Iznota - Wygryny - Ruciane-Nida - ok. 55 km

Jak rowerujemy:

Dla tych co z nami jeszcze nie szwendali się rowerowo, a także dla tych co jeżdżą z nami od lat w ramach miłych wspominek zapraszamy do przejrzenia szwendaczkowego facebooka, gdzie można znaleźć wiele krótkich fotorelacji z naszych wyjazdów. Dla łatwiejszego ich odnalezienia podrzucamy kilka linków: 
Green Velo na Roztoczu 16-17.09.2023
Warmińska Łynostrada Rowerowa 1-2.07.2023
Objazd Jeziora Garda - Czerwcówka 2023
Żelazny Szlak Rowerowy i polski Balaton 27-28.05.2023
Green Velo nad Zalewem Wiślanym 17-18.09.2022
Warmia i Mazury - szlakiem kolejowym i kopernikowskim 2-3.07.2022
Czerwcówka wokół Balatonu na Węgrzech 16-19.06.2022

Co zabrać:

Jedziemy na koniec czerwca, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie już jak w pełni lata i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą bardzo długie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora, łącznie z kąpielami po drodze :)

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. A do bagażu podręcznego koniecznie stroje kąpielowe :)

Szwendaczkowe rowerowanie
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
Szwendaczkowe rowerowanie

Koszty składkowe:

490 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Sztynort i Ruciane-Nida - Warszawa,
 • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
 • transport rowerów do Sztynortu i z powrotem z Rucianego-Nidy do Warszawy,
 • nocleg w hotelu *** w Mrągowie (pok. 2-osobowe z łazienkami),
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu (bufetowe),
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!