Korab 2764m - najwyższy szczyt Albanii

Albania - Korab 2764m
i moc atrakcji 
11-18.08.2024

Albania - Korab 2764m i moc przeżyć!
11-18.08.2024

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Do wakacji jeszcze trochę czasu, ale już teraz zapraszamy na szwendaczkową, letnią wyprawę na tydzień. W roku 2019 byliśmy w Pirenejach, potem przerwa pandemiczna, latem 2023 szwendaliśmy się po Czarnogórze, a tego lata w sierpniu ruszamy ponownie na Bałkany aby doświadczyć tego co najpiękniejsze w Albanii. Głównym celem górskim będzie wejście na najwyższy albański szczyt Korab 2764m npm, który jest również najwyższym szczytem Macedonii Północnej, ale my zdobędziemy go od strony albańskiej

Wrócimy też w piękne pasmo Gór Przeklętych, gdzie rok temu zdobyliśmy szczyt Zla Kolata 2534m (najwyższy w Czarnogórze), a tym razem zrealizujemy tam przepiękną trasę trekkingową do Przełęczy Valbona, a ambitni będą mogli zdobyć też najwyższy szczyt Gór Dynarskich (w skład których wchodzą Góry Przeklęte) czyli Maja e Jezercës 2694m. Poruszać się będziemy w obrębie Parku Narodowego Valbona i Parku Narodowego Thethi. A że nie samymi górami Szwendaczki żyją w wakacje, to odwiedzimy też szereg atrakcyjnych miejsc w Albanii i pomoczymy się w Morzu Adriatyckim będącym częścią Morza Śródziemnego.

Ramowy program wyjazdu:

 • Dzień 1 - przelot do Tirany, odbiór wynajętych samochodów, przejazd nad Jezioro Bovilla, wejście na górę Gamti ze wspaniałą platformą widokową, nocleg w malowniczym miasteczku Kruja z imponującym zamkiem (twierdzą)

 • Dzień 2 - półwysep Rodonit, a tam ruiny zamku, bunkry, imponujące klify i fajna plaża, Shkopet Bridge - emocjonujący wiszący most nad sztucznym jeziorem, przejazd do Valbonë Parku Narodowym Doliny Valbona na 2 noclegi

 • Dzień 3 - dla wszystkich trekking na Przełęcz Valbona (w kierunku Theth) i z powrotem do bazy (ok. 15km, przewyższenia ok. 1000m, ok. 6-7h), a dla ambitnych zdobycie najwyższego szczytu Gór Dynarskich (i Gór Przeklętych jednocześnie) czyli Maja e Jezercës 2694m (ok. 20,5km, przewyższenia ok. 1700m, ok. 11-12h), powrót drogą wejściową

 • Dzień 4 - rejs po Jeziorze Koman pomiędzy Fierze a Koman (promem, który zabierze nas i nasze auta), malowniczym kanionem rzeki Drin, trasa ok. 32 km pokonywana w ok. 2,5h z super widokami, wśród strzelistych ścian, przejazd do bazy na 2 noclegi z której ruszymy na Korab

 • Dzień 5 - całodzienna trasa trekkingowa na zdobycie najwyższego szczytu Albanii - Korab 2764m, trasa w postaci pętli więc inna trasa wejściowa, a inna zejściowa (ok. 21,5km, przewyższenia ok. 1600m, ok. 8-9h)

 • Dzień 6 - przejazd do wąwozu Kanioni i Holtës, a tam dla żądnych przygód zrobimy sobie "spacerek" kanionem w jego głąb, wysokie ściany, przesmyk wąski miejscami na kilka metrów, woda miejscami płytka, czasem głębsza, w butach do wody i strojach kąpielowych damy radę! a kto będzie wolał bardziej lajtowo, to na wylocie z kanionu jest basen termalny, a w samym kanionie też czuć siarką od termalnych źródeł, przejazd do Berat na nocleg - miasto tysiąca okien, będzie można poczuć jego klimat wieczorem i następnego dnia również

 • Dzień 7 - jedziemy na wybrzeże, aby skorzystać przed powrotem z albańskich, morskich kąpieli :) Będziemy chcieli dotrzeć na południe kraju do znanego miasteczka Ksamil - słynącego z najpiękniejszych plaż w Albanii (biały piasek, turkusowa woda i zielone wysepki w pobliżu), będzie można się wymoczyć, coś jeszcze pozwiedzać, a może i wskoczyć na małą wycieczkę motorówką, ważne aby wszyscy dotarli na koniec dnia do Durrës, gdzie mamy ostatni nocleg

 • Dzień 8 - dla chętnych jeszcze poranna morska kąpiel, przejazd do Tirany i powrotny lot do Warszawy

Przeloty i szwendanie po Albanii:

Linią lotniczą LOT z warszawskiego lotniska Okęcie do miasta Tirana w Albanii. Wylot w niedzielę 11.08.2024 o godz. 10.30, więc na lotnisku zbiórka o godz. 8.30. Przelot z bagażem podręcznym (do 55x40x23 cm i max 8 kg) i rejestrowanym (do 158cm - suma wymiarów i max 23 kg). Na miejsce dolecimy planowo na g. 12.40. Odbieramy bagaże, idziemy do wypożyczalni po zarezerwowane auta i jedziemy nimi nad Jezioro Bovilla. Wśród uczestników potrzebni doświadczeni kierowcy z kat.B. Wracamy na Okęcie 18.08.2023, planowy przylot o godz. 15:40.

Jak zwykle na szwendaczkowych wyjazdach wyspiarskich wynajmujemy auta typu compact, a w miarę dostępności może będą typu kombi. W każdym z nich podróżować będzie kierowca i trzech pasażerów. Przeciętna pojemność bagażników takich aut to ok. 400 litrów, więc po 100 na osobę. Nadmiar ewentualnie jeździ pośrodku tylnej kanapy. Przy kompletowaniu ekipy najpierw obsadzamy kierowców, a później uzupełniamy pasażerami. Kierowców czeka tydzień za kółkiem (ok. 1500 km po Albanii), więc ich udział w wyjeździe wiąże się z nieco niższymi kosztami, a różnicę tą pokrywają pasażerowie. 

Charakter wyjazdu:

Jedziemy ekipą 24 Szwendaczków, w której chcemy, aby znalazły się osoby mające ochotę aktywnie spędzić czas w Albanii. Będziemy dążyli do realizacji planów opisanych powyżej, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, które wystąpią podczas naszego pobytu. Plany mamy ambitne, cele górskie czekają na zdobycie, ale jeśli np. ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo trzeba będzie zmienić plany, to zastrzegamy sobie taką możliwość. Oczywiście danego dnia gdy planujemy coś co będzie poza możliwościami czy chęciami danej osoby, to taka osoba robi sobie dzień lajtowy. Chcemy na tym wyjeździe zobaczyć i przeżyć jak najwięcej :)

A dla tych co chcieliby popatrzeć lub przypomnieć sobie jak szwendaliśmy się rok temu w Czarnogórze to zapraszamy do małej fotorelacji na Facebooku. A jak było wcześniej (w 2019) w Pirenejach, to z kolei w postach na Facebooku: Coma Pedrosa 2942m - najwyższy szczyt Andory! oraz Pico Aneto 3404m - najwyższy szczyt Pirenejów! 

Zakwaterowanie:

1. Krujë 11-12.08 - 1 nocleg w hotelu w malowniczym miasteczku z twierdzą (zamkiem) - pok. 2-os. z łazienkami
2. Valbonë 12-14.08 - 2 noclegi w pensjonacie w miasteczku Valbonë w Parku Narodowym Doliny Valbona - pok. 2 i 3-os. z łazienkami
3. Ceren 14-16.08 - 2 noclegi w pensjonacie u podnóża szczytu Korab - pok. 2 i 3-os. ale też jeden integracyjny 6-os. (z łazienkami)
4. Berat 16-17.08 - 1 nocleg w hotelu w mieście tysiąca okien - pok. 2-os. z łazienkami
5. Durrës 17-18.08 - 1 nocleg w hotelu 500m od plaży - pok. 2-os. z łazienkami

Wyżywienie:

We wszystkich miejscach noclegowych mamy  w pakiecie śniadania, natomiast dodatkowo w pensjonacie u podnóża najwyższego szczytu Albanii będziemy się integrować (2 noclegi) jeszcze bardziej z lokalesami, którzy przygotują też dla nas 2 obiadokolacje. A że to miejsce trochę z dala od cywilizacji, a przy tym opinie w internecie są zgodne, że wyśmienicie tam karmią, to skorzystamy z serwowanej przez nich gastronomii, a jedynia napoje dokupimy sobie niezależnie. W każdym miejscu liczymy również na przyzwoite śniadania, ale z tym wiadomo, że w każdym obiekcie może być inaczej. Zawsze to będzie jednak dobry energetyczny start przed dniem pełnym atrakcji. W ciągu dnia będą różne opcje konsumpcyjne w trakcie realizowanych planów. W górach co trzeba musimy mieć w podręcznych plecaczkach. Z kolei pod koniec każdego dnia skorzystamy z lokalnej gastronomii, aby dać rozkosz podniebieniom delektując się bałkańską kuchnią w lokalnych knajpkach. 

Co zabrać:

Wybierając się na sierpniowe szwendanie po Albanii trzeba znać swoje możliwości kondycyjne oraz być przygotowanym na rozmaite przygody na wyjeździe. Nie jeździmy po utartych szlakach, więc w wielu sytuacjach będziemy wspólnie podejmować decyzje o dalszym przebiegu dnia mając na uwadze demokrację w grupie. Oczywiście zawsze zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i tym jakimi celami do realizacji się kierujemy. Wskazane kijki trekkingowe na wszystkie zaplanowane trasy w górach. 

Podstawa to oczywiście solidne buty i skarpety trekkingowe, a także kurtka nieprzemakalna i odpowiednie warstwy pod spód. Najlepiej włożyć techniczne ciuchy: bielizna termiczna, polar, grubsze spodnie trekkingowe, polar, softshell, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. Oczywiście dużo czasu spędzimy też niżej czy nawet nad morzem, a latem w Albanii potrafi być gorąco, więc przyda się nie tylko odpowiednia odzież, ale też kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czapki od słońca na głowę oraz stroje kąpielowe. Koniecznie też buty do wody, bo mogą się trafić kamieniste plaże, a buty takie też będą niezbędne podczas eksploracji kanionu.

Najwyższe szczyty Albanii, które zdobędziemy są trochę wyższe od polskich Rysów, a że to ok. 2700m npm, to nawet latem na szczytach mogą przydać się ciepłe ubrania czy też czapka i rękawiczki. Odpowiedni strój na cebulę lub na tort i żadne warunki nam straszne nie będą! :)

A do plecaczka na dany dzień trasy warto będzie wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą nie zaszkodzi. Prowiant będziemy na bieżąco uzupełniać w lokalnych marketach i mniejszych sklepach. Każdego dnia szwendamy się na lekko, a zbędne rzeczy na trasie zostają w miejscu noclegu lub w autach (jeśli się przemieszczamy na kolejny nocleg, a po drodze coś zwiedzamy). Noclegi są z pościelą, ręczniki powinny być w każdym obiekcie, ale przynajmniej jeden duży, szybkoschnący warto zabrać dla własnego komfortu (przyda się przed spaniem i na plażę również).

Koszty składkowe:

4600 zł (pasażer) lub 4100 zł (kierowca) i obejmują:
(zaliczka 1000 zł w ciągu 3 dni po potwierdzeniu miejsca w ekipie, cz. 2 w kwocie 1500 zł do 30.04.2024, pozostała kwota do 31.05.2024)

 • przelot bezpośredni LOT-em Warszawa Okęcie - Tirana i z powrotem z bagażem rejestrowanym i podręcznym

 • wynajem samochodów klasy compact (4-5 drzwiowe) na tydzień jazdy po Albanii, po 4 os. (1 kierowca i 3 pasażerów),

 • prom Fierze-Koman (2,5h) - przewóz osób i samochodów,

 • 7 noclegów w 5 lokalizacjach, zgodnie z opisem wyżej w zakwaterowaniu,

 • 7 śniadań - we wszystkich miejscach gdzie nocujemy,

 • 2 obiadokolacje - w pensjonacie pod Korabem,

 • ubezpieczenie KL 80 tys zł., NNW 100 tys zł. i OC 100 tys zł. 

 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • bilety wstępów do atrakcji (np. zabytki, bilety do PN),

 • paliwo w autach do podziału na 4 osoby (ok. 300 zł/os),

 • parkingi - w miejscach zakwaterowania za darmo, w miastach i atrakcjach płatne parkingi i/lub parkometry

 • wyżywienie - obiady w knajpach (ok. 30-40 zł/obiad), informacje o cenach w Albanii

 • zakupy w spożywczych, przede wszystkim woda i przekąski  - w walucie lokalnej czyli lek (ALL), w wielu miejscach przyjmują euro, warto będzie zabrać ze sobą euro w gotówce i na miejscu w kantorach wymienić, tak aby dysponować dwoma walutami, płatności kartami rzadko możliwe

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!