Jezioro Maggiore

Objazd Jeziora Garda
w wersji odlotowej :)
czyli spełnienie rowerowego 
marzenia - Czerwcówka 2023

Objazd Jeziora Maggiore w wersji odlotowej :) Czerwcówka 2024 we Włoszech i Szwajcarii

Objazd Jeziora Maggiore w wersji odlotowej :)
Czerwcówka 2024 we Włoszech i Szwajcarii

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

To już szwendaczkowa tradycja, że co roku podczas Czerwcówki czyli długiego weekendu rozpoczynającego się od święta Bożego Ciała jedziemy na 4 dni (od czwartku do niedzieli) na wielkie rowerowanie :) W zeszłym roku objechaliśmy słynne Jezioro Garda we Włoszech. Spodobała nam się wersja lotniczo-lądowa i w tym roku ruszamy nad Jezioro Maggiore, które położone jest we Włoszech i Szwajcarii. Oczywiście celem jest objechanie go dookoła drogami jak najbliżej linii brzegowej

Cała trasa ma ok. 170 km. Podzielimy ją na 3 dzienne odcinki po ok. 55 km, 70km i 45km. Wspaniałe widoki na jezioro otoczone górami czekają nas każdego dnia. Dla chętnych również kąpiele, a do tego włoskie zabytki, pyszna pizza i lody, a wieczorami włoskie wino. Wprawdzie to długi weekend 4-dniowy, ale wcześniej w środę wieczorem odprawimy w drogę lądową nasze rowery, a sami w czwartek wsiądziemy do samolotu. Brykać na rowerkach będziemy w piątek, sobotę i niedzielę. Po niedzielnej trasie nasze rumaki ruszą w długą drogę powrotną lądem, a my przefruniemy z powrotem do Polski. Rowery i bagaże odbierzemy w poniedziałek wieczorem. Z Warszawy nad Jezioro Maggiore jest ok. 1500 km, więc plan lotniczo-lądowy, to najlepsza opcja na wykorzystanie tego weekendu, a wystarczy tylko 1 dzień urlopu na piątek.

Charakter wyjazdu i logistyka:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy długi weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się trasami rowerowymi i lokalnymi drogami wokół Jeziora Maggiore. Jedziemy ekipą 24 osób. Na trasie wiele kilometrów malowniczych widoków, będa też tunele (więc konieczne sprawne oświetlenie), miejscami wyodrębnione ścieżki rowerowe, ale w dużej mierze jazda lokalnymi drogami razem z autami, które przyzwyczajone są do wielu rowerzystów w tamtych rejonach. Nawierzchnie zdecydowanie utwardzone, więc każdy rower się nadaje, ale warto aby miał przerzutki i warto umieć z nich korzystać ;) Zwłaszcza na podjazdach, a skoro będzie w górę, to będzie i w dół z wiatrem we włosach. Dla chętnych będą możliwe dokrętki, skróty ewentualnie statkami pływającymi między miasteczkami po jeziorze. Będzie z nami auto dostawcze, które przewiezie nasze rowery i będzie przemieszać się razem z nami, więc w razie poważnej awarii roweru będzie można taki pojazd zgarnąć z trasy. Autem tym jeździć będą nasze bagaże niepotrzebne w trakcie rowerowania. Nie ma możliwości zrobienia sobie dnia bez rowerowania.

Zaczynamy w środę wieczorem od przekazania rowerów i bagaży do transportu lądem. Późnym popołudniem w czwartek odlatujemy z lotniska w Modlinie do Bergamo. Stamtąd transfer lądowy nad Jezioro Maggiore. Będziemy tam dość późno, ale dla chętnych możliwy wieczorny spacer nad jeziorem i skorzystanie z czynnych jeszcze knajpek. W piątek rano dotrą rowery i główne bagaże, a my po nocy i śniadanku wskoczymy na nasze rumaki i ruszymy na objazd jeziora w trasę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po domknięciu w niedzielę po południu pętli wokół jeziora zapakujemy rowery i bagaże w trasę powrotną, a my z podręcznymi plecaczkami udamy się z powrotem na lotnisko Mediolan-Bergamo i zrealizujemy lot powrotny na lotnisko w Modlinie. Planowany przylot ok. 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek, więc będziemy starali się zgrać kierowców i pasażerów, aby ułatwić nocny powrót z Modlina do Warszawy.

Harmonogram wyjazdu:

Środa 29.05.2024 - o godz. 19.30 zbiórka na Bemowie (na parkingu blisko skrzyżowania Powstańców Śląskich i Radiowej), pakujemy rowery i bagaże główne (sakwy rowerowe i inny bagaż, który pojedzie lądem). Rowery ruszają w długą drogę do Włoch, a my wracamy do domów dobrze się wyspać. 

Czwartek 30.05.2024 - spotykamy się po południu o godz. 17.00 na lotnisku Warszawa-Modlin. Stamtąd linią Ryanair (każdy z bagażem podręcznym tylko) odlatujemy o godz. 18.55 do Mediolanu-Bergamo. Planowe lądowanie o godz. 21.00. Z lotniska transfer uczestników (bus/autokar) do hotelu *** w miasteczku Angera (pok. 2-os.), położonego nad Jeziorem Maggiore, które będzie miejscem startu naszego objazdu jeziora i tam też w niedzielę zakończymy naszą rowerową wyprawę. Nad Maggiore powinniśmy dotrzeć w czwartek ok. godz. 23, więc jeszcze na godzinkę warto będzie wyskoczyć na miasto.

Piątek 31.05.2024 - godz. 8.00 śniadanie, 9.15 odbieramy rowery, sakwy/plecaczki na rower i ruszamy w trasę. Tego dnia pokonamy odcinek z Angery do Verbanii o długości ok. 55 km (przewyższenia ok. 250m). Przejedziemy ścieżkami Oazy Bruschera, (możliwa obserwacja wielu ptaków) zerkniemy na Angere z drugiej strony, a następnie Lisanza do Sesto Calende. Dalsze kilometry pokonamy na południowym brzegu i ruszymy zachodnim wybrzeżem przez miejscowości: Arona, Meina, Villa Lesa, Stresa i Baveno do Verbanii. Tam dla chętnych wspaniały ogród botaniczny, a dla wszystkich sympatyczne miasteczko w którym zanocujemy w hotelu ** (pok. 2-os.)

Sobota 01.06.2024 - godz. 8.00 śniadanie, 9.15 ruszamy na dalszą trasę wokół jeziora. Sobotni odcinek wiedzie z Verbanii do Maccagno i ma długość ok. 70 km. (przewyższenia: ok. 450m). Tego dnia będziemy w 3 krajach :) Zaczniemy we Włoszech, w drugiej części dnia będziemy już w Szwajcarii, a na koniec dnia ponownie wjedziemy do Włoch. Po trasie m.in. Cannero Riviera oraz słynne, szwajcarskie Locarno. Nocleg w hotelu *** (pok.  2-os.)

Niedziela 02.06.2024 - godz. 8.00 śniadanie, 9.15 ruszamy w trasę, aby domknąć pętlę wokół jeziora. Ruszymy oczywiście z Maccagno, a celem będzie miasteczko Angera po ok. 45 km (przewyższenia: ok. 500m) Nasze dwukołowe rumaki i bagaże zapakujemy w drogę powrotną do Warszawy (ok. godz. 18-19), a my z małymi plecaczkami przejedziemy (bus/autokar) do Bergamo, a tam przesiadka w samolot, który o godz. 22.45 odlatuje do Modlina. Planowe lądowanie o godz. 00.45. Z lotniska na lekko rozjedziemy się do domów (pokombinujemy, aby wzajemnie ułatwić sobie powrót), a odbiór rowerów i bagaży następnego dnia.

Poniedziałek 03.06.2024 - o godz. 19.30 - zapraszamy na Bemowo po odbiór rowerów i bagaży.

Jezioro Maggiore
Jezioro Maggiore
Jezioro Maggiore

Wybrane atrakcje na trasie wokół Jeziora Maggiore:

Locarno - podobno najbardziej słoneczne miasto w Szwajcarii. Oszałamiające widoki na panoramę jeziora, urokliwe Stare Miasto z piękną architekturą, Park Kameliowy, Falconeria (z drapieżnymi ptakami), możliwość wjazdu kolejkami na szczyt Cimetta 1671m

Ogród Botaniczny Villa Taranto w Verbanii - jeden z najpiękniejszych ogrodów we Włoszech, ponad 20 tys. odmian roślin: kwiatów, drzew, krzewów i roślin wodnych – europejskich, ale i z lasów amazońskich. Atrakcją jest kwiatowy labirynt utworzony z ponad 1700 kwitnących roślin oraz paragwajskich lilii wodnych o liściach do 2 metrów średnicy, a także staw z lotosami, których liście unoszą się metr nad wodą.

Stresa - największy kurort położony na włoskim wybrzeżu jeziora Maggiore. Popularne miejsce wypoczynku zamożnych turystów i gwiazd. Piękna promenada nad jeziorem, z której można podziwiać położone nieopodal Wyspy Boromejskie.

Cannobio - blisko granicy szwajcarskiej. Stare miasto posiada malownicze uliczki i kilka zabytków np. ratusz Palazzo della Ragione z 1291.

Cannero Riviera - jedno z najładniejszych miasteczek nad jeziorem Maggiore, wśród sadów i gajów oliwnych. Ładna plaża, których niewiele jest nad Maggiore i przyjemna promenada nad brzegiem jeziora.

Zakwaterowanie:

Nocleg 1 - 8/9.06 - hostel w Peschiera del Garda, pokoje wieloosobowe, łóżka piętrowe, łazienki w częściach wspólnych, będzie świetny klimat na integrację ekipy przed wyruszeniem następnego dnia na rowerowy objazd jeziora, po noclegu śniadanie 

Nocleg 2 - 9/10.06 - dwa hotele *** w Toscolano Maderno, pokoje 2-3-4 os. z łazienkami, po noclegu śniadanie

Nocleg 3 - 10/11.06 - hotel ** w Cassone, pokoje 2-3-4 os. z łazienkami, po noclegu śniadanie

W każdej lokalizacji noclegowej staraliśmy się aby jak najwięcej było łóżek pojedynczych, ale będą również podwójne tzw. małżeńskie. Na takich w pierwszej kolejności kwaterujemy pary/duety, w drugiej dwie dziewczyny, a w trzeciej dwóch chłopaków. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować faktu, że może wystąpić konieczność dzielenia łóżka z osobą tej samej płci, którą znasz dopiero od początku wyjazdu - nie zgłaszaj się.

Nasze rowery nocują oczywiście tam gdzie my, ale nie obok łóżek ;) W zależności od obiektu będzie dla nich wyznaczone, bezpieczne miejsce wewnątrz, ale może to być też np. wydzielona przestrzeń zewnętrzna na terenie hotelu. Wtedy warto na noc zabezpieczyć siodełka przed deszczem.

Zakwaterowanie:

Nocleg 1 - 30.05/31.05 - Hotel *** w Angera, pokoje 2-os. z łazienkami,  po noclegu śniadanie 

Nocleg 2 - 31.05/01.06 - Hotel ** w Verbania, pokoje 2-os. z łazienkami,  po noclegu śniadanie 

Nocleg 3 - 01.06/02.06 - Hotel *** w Maccagno, pokoje 2-os. z łazienkami,  po noclegu śniadanie 

W każdej lokalizacji noclegowej staraliśmy się aby jak najwięcej było łóżek pojedynczych, ale będą również podwójne tzw. małżeńskie. Na takich w pierwszej kolejności kwaterujemy pary/duety, w drugiej dwie dziewczyny, a w trzeciej dwóch chłopaków. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować faktu, że może wystąpić konieczność dzielenia łóżka z osobą tej samej płci, którą znasz dopiero od początku wyjazdu - nie zgłaszaj się.

Nasze rowery nocują oczywiście tam gdzie my, ale nie obok łóżek ;) W zależności od obiektu będzie dla nich wyznaczone, bezpieczne miejsce wewnątrz, ale może to być też np. wydzielona przestrzeń zewnętrzna na terenie hotelu. Wtedy warto na noc zabezpieczyć rowery zamknięciami, a siodełka przed deszczem.

Jezioro Maggiore
Jezioro Maggiore
Jezioro Maggiore

Wyżywienie:

Podczas objazdu Jeziora Maggiore w miejscu każdego noclegu mamy zapewnione śniadanie. Raz ono będzie lepsze, raz gorsze, każdy hotel robi to po swojemu, ale zawsze będzie to dobry energetyczny start na dzień rowerowania. W ciągu dnia korzystamy z lokalnej, włoskiej i szwajcarskiej gastronomii na przekąski. Mety tras zlokalizowane są w turystycznych miejscowościach, gdzie nie będzie problemu wieczorem ze skorzystaniem z pizzerii czy restauracji. Wieziemy ze sobą to co niezbędne (najlepiej w niedużych sakwach), a potrzebne płyny uzupełniamy na bieżąco w sklepach spożywczych.

Jak było na kilku poprzednich rowerowych Czerwcówkach:

2023 - Objazd Jeziora Garda we Włoszech - fotorelacja na Facebooku
2022 - Czerwcówka wokół Balatonu na Węgrzech 16-19.06.2022 - posty na Fb: D1, D2, D3 i D4
2021 - Wiślana Trasa Rowerowa aż po Hel 3-6.06.2021 - album foto na Facebooku
2020 - Nad Bałtykiem od Świnoujścia do Ustki 11-14.06.2020 - album foto na Facebooku
2019 - Szlakiem wybrzeża Morza Bałtyckiego w Niemczech 20-23.06.2019 - posty na Fb: D1, D1, D2, D3, D4
2018 - Rugia dla prawdziwych rowerzystów - 300 km dookoła wyspy 31.05-03.06.2018 - posty na Fb: D1, D2, D3, D4

Jezioro Maggiore
Jezioro Maggiore
Jezioro Maggiore

Co zabrać:

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to, aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów. Rowery koniecznie trzeba wyposażyć w tylne, ale i przednie oświetlenie (jak trzeba, to zabrać też zapasowe baterie). Na trasie będą też tunele, pokonywane często z autami i musimy być dobrze widoczni. Bardzo wskazane również, aby zwłaszcza odcinki z autami pokonywać w odblaskowych kamizelkach. Przydadzą się też zamknięcia do rowerów na postojach po trasie, przy zwiedzaniu obiektów bez rowerów czy również na noclegach.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania pojedzie autem dostawczym do kolejnych noclegów, a ostatniego dnia w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. Każdy nocleg w innym miejscu. Warto mieć swój ręcznik i klapki pod prysznic. Oczywiście niezbędny też strój kąpielowy, który przyda się do odświeżających kąpieli po trasie :)

Transport i zabezpieczenie rowerów:

Rowery będą solidnie zabezpieczone do transportu lądowego miękkimi przekładkami pomiędzy sobą. Ponadto zabezpieczymy pedały, uchwyty kierownicze i klamki hamulcowe oraz podpowiemy uczestnikom jak dodatkowo samodzielnie zabezpieczyć wrażliwe elementy swoich rumaków. Taki sposób zabezpieczeń praktykujemy już szwendaczkowo od kilku sezonów. Czeka ich długa droga lądowa i zrobimy wszystko, aby było im jak najlepiej w transporcie i aby dotarły do nas nad Jezioro Maggiore całe i zdrowe, gotowe do wielkiej, rowerowej przygody :)

Koszty składkowe:

2350 zł i obejmują:
(zaliczka 750 zł w ciągu 3 dni po potwierdzeniu miejsca w ekipie, cz. 2 w kwocie 1000 zł do 29.03.2024, pozostała kwota do 30.04.2024)

 • transfery we Włoszech: z lotniska Bergamo do Angery i z powrotem (bus/autokar)

 • transport rowerów i bagaży głównych na trasie Warszawa - Jezioro Maggiore we Włoszech - Warszawa oraz objazd auta wokół jeziora za rowerzystami z bagażami (asysta techniczna w razie poważniejszej awarii roweru i transport bagaży) łącznie ponad 3200 km,

 • 3 noclegi w hotelach w pok. 2-os (wszystkie ze śniadaniami) zgodnie z opisem wyżej w zakwaterowaniu,

 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN

 • składka na TFG i TFP

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • bilety na przelot w 2 strony samolotem rejsowym samolot linii Ryanair na trasie Warszawa Modlin - Mediolan Bergamo (lot bezpośredni) z małym bagażem podręcznym (40x20x25cm - najlepiej sprawdza się mały plecak), Tam => FR 1904, Powrót => FR 1903 - ważne! bilety na samolot prosimy kupować dopiero po otrzymaniu od nas emailem potwierdzenia miejsca w ekipiew momencie publikacji tego zaproszenia bilety są po ok. 750 zł za lot w 2 strony, ale pewnie cena z upływem czasu będzie wzrastać

 • posiłki o charakterze obiadokolacji każdego dnia (lokalne pizzerie, restauracje),

 • bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji (dla chętnych),

 • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.)
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!