Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

 Wolne miejsca. Zapraszamy :) 

Podczas jesiennego, aktywnego weekendu poszwendamy się po najciekawszych górskich szlakach czeskich JesionikówZdobędziemy oczywiście ich najwyższy szczyt czyli Pradziada 1491m npm, a także szczyty Vysoká hole 1465m npm oraz Mravenečník 1337m npm. A tak się składa, że we wrześniu 2020 będziemy świętować szwendaczkowy Jubileusz :) Ci którzy byli na poprzednim, będą wiedzieli jaki będziemy świętować teraz :)

Oczywiście nie samymi górami każdy Szwendaczek żyje, a bardziej jeszcze wspaniałymi widokami, które nas tam czekają. Zobaczymy z bliska elektrownię szczytowo pompową Dlouhé Straně uznawaną za 1 z 7 cudów Republiki Czeskiej. Pod Górę Niedźwiedzią wdrapiemy się szlakiem, ale będzie też opcja dla chętnych wjazdu kolejką krzesełkową. Przemierzymy trasę grzbietową wśród rozległych łąk, a także Dolinę Białej Opavy.

Będzie też coś z dreszczykiem wspomnień. Niedzielną trasę górską zakończymy na przełęczy Červenohorské sedlo. Wielu Szwendaczków wspomina spędzony tam narciarski weekend jako ekstremalną przygodę ;) Z ciekawości sprawdzimy co teraz dzieje się w miejscu akcji naszych przeżyć :)

Pradziad z wieżą na szczycie i ucieleśniony ;)

Jesień w czeskich Jesionikach - Pradziad 1491m
19-20.09.2020

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery z podziwianiem rozległych widoków. Kondycja przyda się umiarkowana, a po drodze na trasach będzie sporo możliwości na skorzystanie z górskich punktów popasowych w postaci bufetów na łonie natury i lokalnych knajpek. Na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Spędzimy noc w czeskim pensjonacie, więc na trasy do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 18.09.2020 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około północy (lub trochę po). Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD. Powrót do Warszawy ok. 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Niedziela 20.09.2020

W niedzielę zjemy grupowe śniadanie, a następnie przejedziemy autokarem z Ovčárnej do miejscowości Karlova Studánka. Wyruszymy żółtym szlakiem Doliną Białej Opavy, która uznawana jest za najpiękniejszą w Jesionikach. Szlak pokonywać będziemy wśród kaskad i wodospadów, będą też drabinki i mostki, tak aby jak najbardziej zbliżyć się do natury. Pokonanie doliny to ok. 5 km i ok. 500 m do góry. W końcowej części zmienimy szlak na niebieski i dotrzemy do Chaty Barborka, która jest czeskim schroniskiem, ale dość nietypowym, bo z obsługą kelnerską. Ceny mają przyzwoite i powinien też działać zewnętrzny bufecik.

Po małym co nieco ruszymy na najwyższy szczyt Jesioników czyli Pradziada 1491m npm. Na szczycie będzie można podelektować się rozległymi widokami, a chętni będą mogli spojrzeć z jeszcze wyższego pułapu wjeżdżając windą 70m wyżej do punktu widokowego na znajdującej się tam ogromnej wieży telewizyjnej. Podobno można stamtąd dojrzeć Wrocław - sprawdzimy :) Z Pradziada wrócimy do czerwonego szlaku i udamy się nim do schroniska Švýcárna na 1305m npm. Nie zmieniając szlaku przejdziemy obok szczytu Vyrovka 1167m npm, a następnie przetniemy z buta miej więcej pośrodku trasy narciarskie ze szczytu Velky Klinovec 1164m npm.

Trasę zakończymy schodząc do przełęczy Červenohorské sedlo ok. 1000m npm. a tam będzie można skorzystać z restauracji w Hotelu Červenohorské sedlo, a najbardziej odważni zajrzą pewnie chociaż z ciekawości do Chaty Červenohorské sedlo, która wg wszelkich standardów powinna zostać potraktowana buldożerami, ale o dziwo nadal stoi i ma się dobrze. Sprawdzimy czy nadal normą jest tam obsługa w stanie po spożyciu ;)

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 18 km, suma podejść ok. 800m, suma zejść ok. 600m.

Sobota 19.09.2020

Po nocnej podróży wczesnym rankiem wjedziemy na stację benzynową jeszcze po polskiej stronie na poranną kawę czy hot-doga i przygotowanie do szwendania. Następnie podjedziemy jeszcze kawałek na start trasy w Czechach do miejscowości Kouty nad Desnou, gdzie nawet kiedyś nocowaliśmy i w naszym tłumaczeniu na polski wyszły Koty nad deską :)

Wdrapywanie na Niedźwiedzią Górę zrealizujemy czerwonym szlakiem, ale będzie też możliwość wjechania kolejką krzesełkową i spotkamy się wszyscy na poziomie ok. 1100m npm. (kolejką lub z buta będzie ok. 500m do góry). Na górze czeka nas Bar U Niedźwiedzia, więc będzie okazja na małe co nieco, może nawet jakiś miodek ;) Obok górnej stacji kolejki od kilku lat jest też wieża widokowa, wprawdzie tylko 18m a taras na 15m, ale wstęp bezpłatny, więc nie omieszkamy pokonać w niej 96 schodków i wyjrzeć na okolicę. A dalej na trasie przejdziemy też na punkt widokowy zwany Rysią Skałą. Dalej przejdziemy koło Chaty Cietrzewi, która kiedyś służyła jako loża myśliwska (obecnie ruiny i szopa). Dalej na trasie czeka nas szczyt Mravenečník 1337m, który można tłumaczyć jak Mrówcza Góra. Oby tylko na szczycie nie było zbyt wiele mrowisk ;) Przy sprzyjającej pogodzie będziemy mogli zobaczyć z bliska startujących tam paralotniarzy.

Ze szczytu zejdziemy na trasę spacerową wokół górnego zbiornika elektrowni wodnej Dlouhé Straně, która jest jednym z czeskich cudów, nie tylko z uwagi na zaawansowaną hydrotechnikę, ale przede wszystkim na wspaniałe widoki wokoło. Jest tam też knajpka dla spragnionych Szwendaczków. Szlak poprowadzi nas dalej obok szczytów Malá Jezerná i Velká Jezerná, następnie obok leśniczówki i dostaniemy się na główny grzbiet Pradziada, gdzie zdobędziemy szczyt Vysoká hole 1465m npm i przejdziemy ścieżką dydaktyczną Po hřebenech – světem horských luk, którą dotrzemy do Ovčárnej, gdzie znajdują się hotele, knajpki i również pensjonat w którym zanocujemy.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 17,5 km, suma podejść ok. 1180m, suma zejść ok. 450m.

Koszty składkowe:

310 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy w czeskie Jesioniki i z powrotem,

 • lokalne przejazdy w Czechach,

 • nocleg w pensjonacie na Ovčárnej (z pościelą, pokoje 2-6 os. z łazienkami),

 • śniadanie w niedzielę w miejscu noclegu,

 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.

Koszty do poniesienia we własnym zakresie: (trzeba mieć czeskie korony)

 • kolejka krzesełkowa w Kouty nad Desnou ok. 280 Kc (ok. 48 zł.) - dla korzystających,

 • wstęp na wieżę widokową na Górze Niedźwiedzia - bezpłatnie,

 • obiadokolacja sobotnia w jednej z knajpek na Ovčárnej,

 • wstęp na wieżę widokową na Pradziadzie 100 Kc (ok. 17 zł.) - dla chętnych),

 • posiłek przed drogą powrotną w niedzielę na przełęczy Červenohorské sedlo

 • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.).

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy poniżej

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą będzie bardzo przydatny.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienką czapkę i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody.