Karkonosze - bunkry są! ale nawet bez nich jest tam zaj...! :)

Góry Izerskie i Karkonosze od Czech
18-19.05.2024

Czeskie i polskie Góry Izerskie i Karkonosze
18-19.05.2024

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W połowie maja poszwendamy się w 2 pasmach górskich. Odwiedzimy Góry Izerskie oraz Karkonosze. Część z tych rejonów znamy dobrze z perspektywy nart biegowych, ale w tym terminie będą wyglądały zupełnie inaczej. Będzie tam mnóstwo wiosennych kwiatów, a przyroda na dobre już obudzona po zimie, powinna nas zachwycić wieloma odcieniami zieleni. W Izerach najwyżej będziemy na szczycie Bukovec 1005m, a w Karkonoszach zdobędziemy Harrachovy kameny 1421m, odwiedzimy Źródła Łaby - najważniejszej słowackiej rzeki i zdobędziemy Szrenicę 1361m wchodząc na nią od strony czeskiej. A w Karkonoszach będą też bunkry! ale nawet bez nich i tak jest tam zaj...! :)

Będzie to nie tylko wyjazd aby nacieszyć oczy wspaniałymi, górskimi krajobrazami i zdobyć zaplanowane szczyty, ale również aby porównać ofertę gastronomiczną górskich schronisk po obu stronach granicy. W Izerach ocenimy co dobrego mają w Stacji Turystycznej Orle w porównaniu do smakołyków serwowanych w Osadzie Izerka, a na karkonoskich szlakach o nasze podniebienia powalczą czeskie: Chata Dvoračky, Vrbatova bouda oraz Labská bouda, a po drugiej stronie ringu będą polskie: Schronisko na SzrenicySchronisko na Hali Szrenickiej oraz Schronisko Kamieńczyk. Wszystkie te obiekty będą do odwiedzenia podczas naszych weekedowych tras izersko-karkonoskich.

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 17.05.2024 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Wyjazd w drogę powrotną w niedzielę o g. 18.00, powrót do Warszawy ok. 1-2 w nocy.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią całodzienne, górskie spacery wśród przyrody. Pierwszego dnia pokonamy ok. 700m w górę, a drugiego dnia ok. 1000m. Na trasach nie ma trudności technicznych czy skalnych ekspozycji, więc trasy górskie dla każdego o przeciętnej kondycji. Pokonanie założonych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy. Uczestnikom udostępnione będą pliki gpx z dokładnym przebiegiem tras oraz namiary na serwis internetowy z naniesionym ich przebiegiem i możliwością samodzielnego wydruku map. Noc z soboty na niedzielę spędzimy w czeskim pensjonacie. Sobotnim wieczorem zatem smaczne czeskie jedzonko i pogaduchy przy czeskich napojach. Do plecaka zabieramy tylko to co niezbędne na szlak, bo pozostałe bagaże pojadą do pensjonatu naszym autokarem. Dwa dni weekendu ze szwendaniem "na lekko".

Stacja Turystyczna Orle
Wodospad Nad Železnicí
Nad rzeką Jizerą

Trasa 1 dzień - sobota 18.05.2024

Jakuszyce - trasa przez Samolot - Stacja Turystyczna Orle - Karlovský most (granica PL/CZ) - Osada Jizerka - Bukovec 1005m - szlak wzdłuż rzeki Jizery - Wodospad Nad Železnicí - Kořenov - Kořenovské sedlo - wieża widokowa Štěpánka na szczycie Hvězda 959m (wstęp 50 Kc) - pensjonat w Kořenov-Rejdice

Czas przejścia: ok. 8 godzin + przerwy, długość trasy ok. 23,5 km, suma podejść ok. 680m, suma zejść ok. 730m.

Trasa 2 dzień - niedziela 19.05.2024

Rokytnice nad Jizerou - czerwony szlak do czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego - Chata DvoračkyHarrachovy kameny 1421mVrbatova bouda - bunkry - Wodospad Panczawy - Ambrožova vyhlídka na Labský důl - Labská bouda - Źródła Łaby 1387m - granica CZ/PL na grzbiecie Karkonoszy - Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej - Trzy Świnki - Szrenica 1361m (i Schronisko na Szrenicy) - Schronisko na Hali Szrenickiej - Główny Szlak Sudecki - Schronisko Kamieńczyk (dla chętnych Wąwóz Kamieńczyka - wstęp 16 zł) - Szklarska Poręba

Czas przejścia ok. 7 godzin + przerwy, długość trasy ok. 20 km, suma podejść ok. 970m, suma zejść ok. 940m.

Krajobraz z karkonoskiej grani
Ambrožova vyhlídka
Wodospad Panczawy

Zakwaterowanie, wyżywienie, co zabrać:

Pensjonat w Czechach - zakwaterowanie w pensjonacie podobnym do schroniska górskiego :) Pokoje 2 do 7-osobowych (również łóżka piętrowe), łazienki na korytarzach. Śpimy z pościelą, nie zabieramy śpiworów.

Sobotnim wieczorem każdy ogarnia sam obiadokolację z menu restauracji obiektu w którym nocujemy, a dalsza część wieczoru to szwendaczkowe pogaduchy przy czeskich smakołykach (przegryzkach i napitkach) Dla wcześniej głodnych w sobotę oprócz 2 schronisk/chat będzie jeszcze kilka innych punktów gastronomicznych.

W niedzielę rano zjemy wspólnie bufetowe śniadanko. Na trasie drugiego dnia czekają na nas aż 3 czeskie chaty i 3 polskie schroniska, więc będzie wiele okazji do uzupełnienia płynów i energii po trasie. 

W maju liczymy na prawdziwie wiosenną aure, ale trzeba się liczyć z tym, że w wyższych partiach Karkonoszy może być jeszcze śnieg. Warto być przygotowanym warstwowo (na cebulę lub na tort), najlepszy będzie strój z materiałów technicznych, a w bagażu warto będzie mieć zarówno coś ciepłego (czapka, rękawiczki, termos) jak i kapelusz, krem z filtrem UV  i okulary przeciwsłoneczne :)

Wodospad Kamieńczyka
Wieża widokowa Štěpánka
Schronisko na Szrenicy

Koszty składkowe:

490 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Jakuszyc i powrót ze Szklarskiej Poręby do Warszawy,
 • lokalny przejazd w Czechach z miejsca noclegu do Rokytnic nad Jizerou,
 • nocleg w pensjonacie w Kořenov-Rejdice (Czechy - pokoje 2 do 7-os., łazienki częściowo w pokojach oraz w częściach wspólnych),
 • śniadanie w miejscu noclegu w niedzielę rano (bufetowe),
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na przyjemności na miejscu (w zł i Kc - w schroniskach, boudach i knajpkach na trasach - napoje, przekąski, pamiątki itp.),
 • wieża widokowa Štěpánka (wstęp 50 Kc) - dla chętnych na wejście,
 • obiadokolacja sobotnia w miejscu noclegu - w Kc,
 • Wodospad Kamieńczyka (wstęp 16 zł) - dla chętnych na wejście,
 • obiadokolacja niedzielna w knajpce w Szklarskiej Porębie przed wyjazdem w drogę powrotną

 

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!