Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W trakcie wakacji szwendaczkowe, dwukołowe rumaki, a jeszcze bardziej ich właściciele uwielbiają kręcić w mazurskich rejonach, gdzie chętnie wracamy na piękne widokowo trasy i z uwagi na możliwości kąpielowe :) Tym razem zapraszamy na piękną, mazurską traskę rowerową: Szlak Grodzisk Pruskich. Trasa przebiega przez główne mazurskie miasta: Giżycko, Ryn, Kętrzyn, Mrągowo, Mikołajki. Na szlaku czekają nas główne atrakcje regionu: Zamek w Rynie - druga pod względem wielkości warownia krzyżacka w Polsce, Twierdza Boyen - najlepszy przykład pruskiej sztuki fortyfikacyjnej XIX wieku, „Wilczy Szaniec” - główna kwatera wojenna Adolfa Hitlera, „Mazurolandia” – Mazurski Park Atrakcji, gdzie zgromadzono miniatury najsłynniejszych obiektów architektonicznych Warmii i MazurKościół barokowy w Św. Lipce - jeden z najpiękniejszych w kraju, festiwalowe Mrągowo z jednym z największych amfiteatrów w kraju (a na pewno najładniej położonych), Mikołajki - stolica Polskiego Żeglarstwa, Wielki Oz Mrągowski, a także kopce i grodziska - najstarsze zabytki regionu związane z pogańskimi Prusami.

Po trasie mnóstwo jezior i kąpielisk, więc nie nie tylko wiatr we włosach będzie nam towarzyszył, ale też nie raz zażyjemy odświeżających kąpieli. Podczas 2 dni rowerkowania w knajpkach po trasie spałaszujemy niejedną smakowitą, mazurską rybkę. Będziemy przemieszczać się po lasach, polach i nad wodą oznakowanym szlakiem rowerowym. Nawierzchnie pod kołami będą rozmaite, optymalne na rowery trekkingowe, a górskie tym bardziej sobie poradzą. Warto więc mieć przygotowany rower, nie zapomnieć o strojach kąpielowych i można ruszać na szwendanie po Mazurach!

Szwendanie rowerowe na Mazurach :)

Mazury: Giżycko - Kętrzyn - Mikołajki
Szlak Grodzisk Pruskich 3-4.07.2021

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 6.00 w sobotę 3.07.2021 (brak nocnego przejazdu) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i ruszymy w trasę, aby po kilku godzinach (ok. godz. 11.00) dojechać do Giżycka skąd wyruszymy na trasę rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Planowany powrót do Warszawy w niedzielę 4.07.2021 ok. godz. 23.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, asfaltowymi, czasami leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. W sobotę dla wszystkich ok. 65 km, a w niedzielę ok. 68 km.

Niedziela 04.07.2021
Kętrzyn - Mikołajki ok. 68 km

Po śniadaniu w miejscu noclegu w Kętrzynie zapakujemy bagaże do autokaru, a na naszych rowerkach ruszymy w kierunku miejscowości Biedraszki. Po ok. 14 km dojedziemy do Bazyliki w Świętej Lipce - „perły baroku północnej Polski”. Po zwiedzeniu bazyliki pomkniemy na południe aż do Mrągowa jadąc wzdłuż tzw.  Wielkiej Rynny Mrągowskiej, którą tworzą jeziora rynnowe - proste lub lekko kręte zagłębienia szerokości od kilkuset do 2-3 km i długości nieraz kilkudziesięciu kilometrów, o stromych krawędziach z obu stron. Przejedziemy obok Jeziora Dejnowo, Kiersztanowskiego i Juno mijając miejscowości Pilec, Gizewo i Polska Wieś.

W połowie drogi między Pilcem a Gizewem po lewej stronie będziemy mieli ścieżkę edukacyjną „Tajemnice lasu”. Następnie będziemy jechać przez las, a później szutrem wśród łąk i pól. W Gizewie chętni będą mogli odbić lekko z trasy i podjechać do Siedliska Gizewo, położonego na wzgórzu nad jeziorem Juno. Rozciąga się stąd piękny widok na okolicę. Po powrocie na naszą zasadniczą trasę pojedziemy dalej szutrem do Kiersztanowa. Przed zjazdem w dół do tej miejscowości będziemy mogli podziwiać piękną panoramę okolic z Jeziorem Kiersztanowskim.

Po kolejnych kilku kilometrach dotrzemy do Polskiej Wsi, gdzie znajduje się Mini Zoo. Po przemiłym przerywniku w zoo pomknięmy szutrem wśród łąk i pól do widocznego w oddali lasu. A po wyjechaniu z niego miniemy po lewej Jezioro Piecuch. Tym sposobem dotrzemy do Mrągowa. Jadąc przez Mrągowo skierujemy się w kierunku Parku Lotników i Jeziora Czos. Pomkniemy promenadą, a następnie północno-wschodnim brzegiem jeziora. Tak dotrzemy do festiwalowego amfiteatru z restauracją nad jeziorem. Amfiteatr w Mrągowie jest jednym z największych w Polsce (5400 miejsc – 3. w kraju) z pewnością najładniej położonym. Odbywają się w nim tak znane imprezy jak: Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Kresowej.

Przed amfiteatrem skierujemy się w lewo, pod górkę i przejedziemy szutrem do Tymnikowa i Czerwonki nad Jeziorem Juksty, gdzie będzie szansa na przerywnik kąpielowy 😊, a następnie do Użranek. W pobliżu tej ostatniej wsi, znajduje się najwyższe wzniesienie na Pojezierzu Mrągowskim – Królewska Góra o wysokości 212 m n.p.m. Z Użranek aż do Mikołajek (ostatnie ok. 16 km) pojedziemy prawie wyłącznie asfaltem przez Jorę Wielką, Cudnochy oraz Faszcze. Na tym odcinku będą morenowe wzgórza, z których widok na łąki rozciąga się po horyzont. Dalej miniemy Cimowo i Nowe Sady docierając do Mikołajek. Po lewej wyłoni nam się Hotel Gołębiewski. Miniemy go i wjedziemy do centrum kierując się na deptak nad Jeziorem Mikołajskim, gdzie zjemy obiad przed drogą powrotną do Warszawy.

Sobota 03.07.2021
Giżycko - Kętrzyn ok. 65 km

Wyruszymy z Giżycka i przejedziemy na początek do mostu obrotowego na Kanale Łuczańskim. Jadąc dalej miniemy dawny zamek krzyżacki, gdzie obecnie mieści się Hotel St. Bruno, a następnie skręcimy w lewo przez Park Goemae’ra i dalej ścieżką rowerową pomkniemy w kierunku Jeziora Niegocin. Chętni będę mogli odbić lekko z trasy i podjechać do Twierdzy Boyen, aby móc przyjrzeć się jej z bliska. Kolejnym punktem na trasie będzie Wzgórze nad Jeziorem Niegocin i ustawiony tu w 1910 r. krzyż.

Po napatrzeniu się na widoki rozciągające się ze wzgórza na Jezioro Niegocin obierzemy kierunek na Wilkasy. W tej letniskowej miejscowości po lewej miniemy plażę, porty jachtowe i ośrodki turystyczne. Przez następne 6 km będziemy mknąć blisko jeziora 😊 Jest to bardzo urokliwy fragment trasy. Po ok. 11,5 km od startu dotrzemy do Bogaczewa. Kiedyś była to wioska rybacka, a obecnie to miejscowość letniskowa, która posiada liczne kwatery i mariny, a także plażę, gdzie będziemy mogli skorzystać z uroków kąpielowych 😊

Po odświeżającej kąpieli ruszymy w stronę Gorazdowa, gdzie na wzniesieniu znajduje się przebudowany dwór neoklasycystyczny z XIXw. Następnie obierzemy kierunek na Monetki i Starą Rudówkę. W Monetkach przejedziemy obok małego dworku z pocz. XXw. A ze Starej Rudówki będzie czekała nas długa ok. 7 kilometrowa prosta do miejscowości Ryn - siedziby komturii ryńskiej. Położony na wzniesieniu pomiędzy Jeziorem Ołów i Ryńskim Zamek (obecnie obiekt hotelowy) wzniesiony został w XIV w. W Rynie zachowała się charakterystyczna XIX-wieczna mazurska zabudowa małomiasteczkowa, stary młyn (obecnie karczma) oraz holenderski wiatrak przy skrzyżowaniu drogi na Krzyżany.

Po przerywniku gastronomicznym w Rynie udamy się w stronę miejscowości Nakomiady. Znajduje się tu unikalny zespół pałacowo-parkowy z kompleksem folwarcznym. W działającej tu manufakturze wytwarzającej repliki historycznych pieców i kominków można kupić ich miniatury. Po ok. 12 km od Nakomiadów dorumakujemy do Gierłoży, gdzie znajduje się najsłynniejsza z kwater drugowojennych w Polsce – kompleks Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec”. Składa się na niego łącznie ok. 80 obiektów, w tym 50 w większości wysadzonych schronów betonowych. Nieopodal kwatery, ok. 1 km w kierunku Węgorzewa zlokalizowana jest „Mazurolandia” – Mazurski Park Atrakcji, gdzie zgromadzono miniatury najsłynniejszych obiektów architektonicznych Warmii i Mazur. Chętni (szybko jeżdżący) będą mogli zwiedzić zarówno Wilczy Szaniec, jak również pooglądać z bliska Mazurolandię 😊 

Zostanie nam jeszcze ostatni ok. 10 kilometrowy przejazd do Kętrzyna. Głównymi zabytkami Kętrzyna są odbudowany zamek krzyżacki oraz Bazylika Mniejsza św. Jerzego. Ciekawą atrakcją miasta jest Stadnina Ogierów utworzona w 1877 r. Wyróżnia się aż 200-metrową, najdłuższą stajnią w Europie. Hodowane są tu głównie konie zimnokrwiste. Kętrzyn będzie też miejscem gdzie zanocujemy po sobotniej trasie rowerowej.

Co zabrać:

Jedziemy na początku lipca, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą wtedy jeszcze bardzo długie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. No i obowiązkowo strój kąpielowy dla tych co nie wyobrażają sobie dnia rowerowania w mazurskich, nadjeziornych klimatach bez orzeźwiających kąpieli w jeziorach na trasie.

Koszty składkowe:

350 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Giżycko i Mikołajki – Warszawa,
 • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
 • transport rowerów do Giżycka i z powrotem z Mikołajek do Warszawy,
 • zaplecze awaryjne w postaci auta dostawczego,
 • nocleg w Kętrzynie (hotel, pokoje 2–osobowe z łazienkami),
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)