Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Maj to miesiąc w którym Szwendaczki lubią pofrunąć na jakąś fajną wyspę. W poprzednich latach byliśmy na Teneryfie, Maderze, Krecie i Sardynii, a w roku 2020 lecimy na Sycylię. To największa wyspa na Morzu Śródziemnym, bardzo zróżnicowana i oferująca dla odwiedzających zarówno księżycowy krajobraz wulkaniczny jak też szereg zabytków architektury oraz wiele miejsc wyjątkowo atrakcyjnych przyrodniczo

Podczas tygodniowego pobytu zrobimy objazd wyspy i odwiedzimy wiele z jej największych atrakcji:
(na czerwono i skreślenia - zmiany wynikające ze zmienionych godzin przelotu)

 • Dzień 1 - przelot do Katanii, odbiór wynajętych samochodów, sycylijskie plaże, zwiedzanie Katanii i przejazd na nocleg i jeszcze Syrakuzy by night. a po południu i wieczorem Syrakuzy (zwłaszcza ich stara część na wyspie Ortygii (na liście UNESCO) z fortem Castello Maniace na jej krańcu i tam nocleg.

 • Dzień 2Syrakuzy a zwłaszcza ich stara część na wyspie Ortygii (na liście UNESCO) z fortem Castello Maniace na jej krańcu, a tego dnia odwiedzimy też rezerwat przyrody Cavagrande uznawany za najpiękniejsze przyrodniczo miejsce na Sycylii.

 • Dzień 3Scala dei Turchi (Schody Turków) gdzie schodowo ułożone śnieżno białe, wapienne skały o wys. do 90m wpadają do turkusowego morza (też UNESCO), a później przejazd na zachodnie wybrzeże i rezerwat przyrody ze szczytem Monte Cofano - miejsce gdzie wypiętrzona skała wpada swoimi zboczami prosto do Morza Tyrreńskiego. Można będzie wejść na jej szczyt i/lub obejść ją dookoła. Dla chętnych (i jeśli czasu wystarczy) tego dnia również Dolina Świątyń (na liście UNESCO) m.in. Świątynia Concordii, Junony czy Zeusa Olimpijskiego z obiektami po rekonstrukcji utrzymanymi w lepszym stanie niż ateński Akropol.

 • Dzień 4Rezerwat Zingaro położony wzdłuż linii brzegowej morza z pięknymi szlakami trekkingowymi, z ukrytymi jaskiniami i malowniczymi plażami. Następnie przejazd i zwiedzanie Palermo będące kulturalną, gospodarczą i turystyczną stolicą Sycylii.

 • Dzień 5 - Wyspa wulkaniczna Vulcano wchodzącą w skład Wysp Liparyjskich gdzie obejdziemy Wielki Krater z czynnymi fumarolami (gorące wyziewy wulkaniczne) oraz zażyjemy błotnej kąpieli siarkowej.

 • Dzień 6Wąwóz Alcantara z parkiem botaniczno-geologicznym, powstały tysiące lat temu w wyniku zetknięcia się gorącej lawy z korytem lodowatej rzeki. Odporni na zimną wodę będą mogli pobrodzić boso, a pragnący adrenaliny znajdą ją podczas body raftingu na który wybierzemy się z przewodnikiem i pełnym ekwipunkiem (neoprenowy kombinezon, buty, kask i kamizelka ratunkowa).

 • Dzień 7 Etna ok. 3340m npm - najwyższy szczyt wyspy, a jednocześnie najwyższy czynny wulkan w Europie, którego wysokość ulega zmianie w wyniku częstych erupcji. Jeśli trafimy na czas jej dużej aktywności, to dotrzemy tak wysoko jak będzie to możliwe i bezpieczne.  

 • Dzień 8 - chwila oddechu po tygodniu pełnym emocji, zwiedzanie Katanii i po południu odlot powrotny do Warszawy w godz. porannych

Wulkan Etna 3350m npm

Sycylia - wulkan Etna i nadmorskie atrakcje
9-16.05.2020

Przeloty i szwendanie po Sycylii: 

Ważne: zmiany godzin przelotu w obu kierunkach!

Linia lotniczą Wizzair z warszawskiego lotniska Okęcie do miasta Katania na Sycylii. Wylot w sobotę 09.05.2020 o godz. 16.40 05:55 więc na lotnisku zbiórka o godz. 14.30 04:00. Przelot z bagażem podręcznym (do 40x30x20 cm i max 10 kg) i rejestrowanym (do 149x119x171 cm i max 20 kg). Na wyspę dolecimy planowo na g. 19.25 08:40. Odbieramy bagaże, idziemy do wypożyczalni po zarezerwowne auta i jedziemy nimi do Syrakuz. Wśród uczestników potrzebni doświadczeni kierowcy z kat.B. Pierwszy nocleg i jeszcze wieczorne wyjście w miasto na Syrakuzy by night. Wracamy na Okęcie 16.05.2020, planowy przylot o godz. 22.50 12:05. W ramach dobrej aklimatyzacji na wyspie odwiedzimy fajne plaże, zwiedzimy Katanię, a po południu i wieczorem Syrakuzy i tam zanocujemy.

Jak zwykle na szwendaczkowych wyjazdach wyspiarskich wynajmujemy auta typu compact, a w miarę dostępności może będą typu kombi. W każdym z nich podróżować będzie kierowca i trzech pasażerów. Przeciętna pojemność bagażników takich aut to ok. 400 litrów, więc po 100 na osobę. Nadmiar ewentualnie jeździ pośrodku tylnej kanapy. Przy kompletowaniu ekipy przede wszystkim najpierw obsadzamy kierowców, a później uzupełniamy pasażerami. Kierowców czeka tydzień za kółkiem, więc ich udział w wyjeździe wiąże się z nieco niższymi kosztami, a różnicę tą pokrywają pasażerowie. 

Charakter wyjazdu:

Jedziemy ekipą (20-24 Szwendaczków) w której chcemy, aby znalazły się osoby mające ochotę aktywnie spędzić czas na Sycylii. Będziemy dążyli do realizacji planów opisanych powyżej, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, które wystąpią podczas naszego pobytu. Może się np. okazać że w wyniku aktywności Etny wejście na nią nie będzie możliwe. Chcemy na tym wyjeździe zobaczyć i przeżyć jak najwięcej :)

Na wyspie przemieszać się będziemy wynajętymi autami (po 4 osoby). Kierowcy wykonają kawał dobrej roboty wożąc bezpiecznie swoich pasażerów i dlatego będą mieli do poniesienia nieco niższe koszty (300 zł mniej niż podane niżej), a pasażerowie nieco wyższe i suma kosztów się wyrówna. Podczas tygodniowego wyjazdu (od soboty do soboty) spędzimy na wyspie 7 nocy. Cztery noclegi będą w ramach objazdu wyspy i każdy w innym miejscu, a trzy kolejne spędzimy w bazie wypadowej pozwalającej na eksplorację atrakcji we wschodniej części wyspy.

A dla tych co chcieliby popatrzeć lub przypomnieć sobie jak szwendaliśmy się majowo w przeszłości na innych wyspach, to zapraszamy do obejrzenia albumu fotek z Madery 2017 a także naszych postów na Facebooku podczas pobytu na Krecie 2018 - tu i tu.

Wyżywienie:

Podczas objazdu wyspy i 4 pierwszych noclegów bazujemy na własnym wikcie czyli tym co kupimy w sycylijskich spożywczakach. Miejsca noclegu to hotele apartamentowe lub apartamenty, więc będą w nich aneksy kuchenne czy nawet kuchnie, w których będzie można przygotować śniadania przed wyruszeniem na kolejny dzień tras dookoła wyspy. W ciągu dnia natomiast bazujemy na prowiancie z podręcznych plecaczków, a pod koniec dnia korzystamy z lokalnej gastronomii, aby dać rozkosz podniebieniom delektując się włoską kuchnią w lokalnych knajpkach.

Natomiast druga część naszego pobytu (3 noclegi) będą miały charakter bardziej stacjonarny w domkach nad morzem na wschodnim wybrzeżu. Kompleks wypoczynkowy zaserwuje nam tam śniadania, a po nich ruszamy na eksplorację tej części wyspy i zaplanowanych atrakcji. Wracając wdepniemy do pobliskich miasteczek by co nieco łyknąć lokalnej architektury i skosztować lokalnej kuchni.

Koszty składkowe:

3200 zł (pasażer) lub 2900 zł (kierowca) i obejmują:

 • przelot samolotem rejsowym linii Wizzair na trasie Warszawa Okęcie - Katania (lot bezpośredni) z bagażem rejestrowanym i podręcznym,

 • wynajem aut klasy compact (4-5 drzwiowe) na tydzień jazdy po Sycylii
  (1 kierowca i 3 pasażerów w każdym aucie),

 • 7 noclegów (w tym 3 ze śniadaniami)
  zgodnie z opisem wyżej w zakwaterowaniu,

 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN

 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • paliwo do wynajętych aut (koszty dzielone na osoby w aucie)

 • ewentualne koszty autostrad i parkingów (do podziału na jadących w aucie),

 • bilety wstępów do zwiedzanych atrakcji,

 • udział w body raftingu ok. 40 €/os

 • wejście na Etnę (gondola, auta terenowe, przewodnik) ok. 70 €/os

 • prom na wyspę Vulcano ok. 30-35€/os w 2 strony 

 • wydatki indywidualne na miejscu (w EUR)

Jak się zgłosić?

Poniżej znajdziesz formularz zgłoszeniowy.

Zakwaterowanie:

1. Syrakuzy 9/10.05 - hotel apartamentowy na wyspie Ortygia, w starej części Syrakuz z największymi atrakcjami miasta, z widokiem na morze
[apartamenty 4-osobowe i 2-osobowe, bezpłatne wifi, w strefie pieszej, parking 300m - płatny 15€/doba]
2. Okolice Agrigento 10/11.05- hotel apartamentowy położony na skarpie nad brzegiem morza
[apartamenty 2,3 i 4-osobowe, bezpłatne wifi, basen odkryty]
3. San Vito Lo Capo 11/12.05 - hotel apartamentowy przy pięknej zatoce
[apartamenty 4-osobowe, bezpłatne wifi, basen odkryty]
4. Okolice Milazzo 12/13.05 - apartamenty z widokiem na morze
[apartamenty 4-osobowe, bezpłatne wifi, basen odkryty]
5. Okolice Katanii 13-16.05 (3 noclegi ze śniadaniami) - ośrodek wypoczynkowy z domkami bardzo blisko plaży 
[domki 2-osobowe, z łazienkami, wifi płatne, basen odkryty]

W każdej lokalizacji noclegowej będzie rozmaicie z łóżkami, w dużej części będą 2-osobowe na których w pierwszej kolejności kwaterujemy pary/duety, w drugiej dwie dziewczyny, a w trzeciej dwóch chłopaków. Tam gdzie będziemy mieszkać po 3 lub 4 osoby, to będą to przynajmniej dwa lub 3 pomieszczenia z miejscami do spania.

Co zabrać:

Jedziemy w maju, na dalekie południe Włoch, więc powinna być tam już wtedy bardzo ciepła wiosna. Liczymy na to, że uda się pokąpać zarówno w morzu jak i w basenach odkrytych, które znajdują się w kilku miejscach zakwaterowania.

Z drugiej zaś strony ciepłe rzeczy też warto zabrać, bo na Etnie pow. 3 tys. metrów może być jeszcze końcówka zimy. Pod nogami będzie niemal czuć lawę, ale temperatura i wiatr mogą być jeszcze mocno schładzające.

Pojemność bagażników aut, którymi będziemy jeździć po wyspie z reguły nie przekracza 400 litrów, więc 4 podróżujących takim autem powinna się sensownie spakować, bo przy większych bagażach może być tak, że dwie czy trzy torby wejdą do bagażnika, a reszta jedzie jako piąty pasażer pośrodku na tylnej kanapie.

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum