Niedziela 28.07.2019

W niedzielę po śniadaniu w miejscu noclegu ruszymy ze Szczyrbskiego Jeziora na trasę okrężną na przełęcz Bystra Ławka (ok. 2300m n.p.m.). Szlak można zrealizować do góry zarówno Doliną Młynicką jak również Doliną Furkotną, ale tym razem rozpoczniemy wspinaczkę w stronę przełęczy Doliną Młynicką. Na trasie tego dnia również czeka nas wodospad, choć zdecydowanie mniejszy, bo z kaskadami sięgającymi 25m, a będzie to Wodospad Skok. Na poziomie powyżej 2 tys. metrów w okolicach Capiego Stawu zrobi się ostrzej i trzeba będzie poskakać po skałkach. Wcześniej też czeka nas trochę łańcuchów. Generalnie szlak pełen skalnego czucia skały pod nogami, a w wyższych partiach do wspierania się przydadzą się wszystkie cztery kończyny.

Na zejściu Doliną Furkotną będzie można zrealizować trasę szlakiem do samego Szczerbskiego Jeziora, ale również dla chętnych opcja odbicia do Schroniska Chata pod Soliskom, gdzie warto będzie przysiąść na małe co nieco z pięknymi widokami. A dla tych co będą chcieli tu nieco dłużej pozachwycać się krajobrazami, będzie też opcja skorzystania z kolejki krzesełkowej i zjazd nią do Szczyrbskiego Jeziora. Na szlak tego dnia ruszymy o godz. 8 i do godz. 18 powinniśmy go już wszyscy ukończyć, a przy tym wszamać coś w schronisku lub na dole przed drogą powrotną.

Czas przejścia: ok. 7h netto Długość trasy: ok. 16 km Suma podejść 1060 m Suma zejść 1060 m
Szlak na Wielką Sywulę

Zakwaterowanie i wyżywienie:

Noc w Słowackich Tatrach spędzimy miasteczku Tatrzańska Łomnica. Zakwaterowanie w hotelu 2-gwiazdkowym (w pokojach 2-osobowych z łazienkami) ze śniadaniem w niedzielę. Na pierwszy dzień w górach zabieramy prowiant i napoje z Warszawy. Na drugi dzień będzie możliwość uzupełnienia zapasów na Słowacji, ale można też do głównego bagażu wrzucić co potrzeba na drugi dzień. Sobotni wieczór to knajpki w Tatrzańskiej Łomnicy (na trasie sobotniej brak schronisk!). W niedzielę schronisko dla chętnych przy odbiciu na trasie zejściowej.

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce oraz nieduży plecak z tym co komu potrzebne i prowiantem na drogę.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Koniecznie też zabieramy latarkę/czołówkę. Trasy planujemy kończyć przed zmrokiem, ale latarki zwykle przydają się najbardziej wtedy, gdy o nich zapomnimy. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas ostrego podejścia w Tatrach to uczucie bezcenne :)

Jeśli trafimy na upały, to zdecydowanie należy zadbać o kremy z filtrem UV i odpowiedni (duży!) zapas płynów. Z drugiej strony cienka czapka i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody. 

Pico Aneto 3404m i Coma Pedrosa 2942m
Pico Aneto 3404m i Coma Pedrosa 2942m

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 21.45 w piątek 26.07.2019 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 22.00. Jedziemy i wracamy tym samym busem/autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy w godzinach nocnych ok. 2-3 w nocy. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Koszty składkowe:

XXX zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Szczyrbskie Jezioro na Słowacji –Warszawa,
 • lokalne przejazdy autokarem między Szczyrbskim Jeziorem a Tatrzańską Łomnicą,
 • nocleg w hotelu 2* w 2-os. pok. z łazienkami (z pościelą) 
 • śniadanie w niedzielę w miejscu noclegu
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • przejazdy elektriczką w sobotę wieczorem (dla tych co nie wyrobią się czasowo do autokaru)
 • zakupy na sobotni wieczór i drugi dzień w górach,
 • wydatki indywidualne na miejscu,
 • posiłek przed drogą powrotną w niedzielę w Chacie pod Soliskom lub w Szczyrbskim Jeziorze.
 • bilet na zjazd kolejką krzesełkowa (dla chętnych 9€, jeździ do g.18)

 

Jak się zgłosić?

W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek.

Poniżej znajdziesz przycisk prowadzący do formularza zgłoszeniowego. Gdyby nie zadziałał, to dostępny też pod tym linkiem.

Sobota 27.07.2019

Pierwszego dnia naszym celem będzie Koprowy Wierch (2363 m n.p.m.), z którego wierzchołka rozpościerają się bardzo rozległe widoki na okoliczne tatrzańskie granie. Zdobędziemy go trasą dla zaprawionych Szwendaczków zaczynając w miejscu skrzyżowania szlaków Tri Studničky i przejdziemy całą Koprową Dolinę. Dolina ta stanowi granicę między Tatrami Wysokimi a Zachodnimi. Po drodze zobaczymy największy wodospad na Słowacji (Kmeťov vodopád) o polskiej nazwie Niewcyrskie Siklawy. Jego kaskady liczą łącznie 80m wysokości. Następnie przejdziemy do Doliny Hlińskiej, którą dotrzemy do Koprowej Przełęczy, a stamtąd już rzut beretem do Koprowego Wierchu. 

Gdy już nacieszymy oczy i dusze rozległymi widokami ze szczytu ruszymy w dół przez Doliną Mięguszowiecką. Na zejściu pewnie będzie można pozachwycać się zachodami słońca, a dla tych którym zejdzie się dłużej z zejściem końcowy fragment może być już w świetle czołówek. Trasa netto (czyli bez postojów) to ok. 9 godzin, więc z przerwami po drodze pewnie do cywilizacji dotrzemy po 10-12 godzinach od wyjścia na szlak.
Wieczorem w Szczyrbskim Jeziorze wzniesiemy toasty za pokonanie ambitnej trasy i skorzystamy z lokalnych knajpek i ich oferty.

Czas przejścia: ok. 9h netto Długość trasy: ok. 24 km Suma podejść 1550 m Suma zejść 1370 m
Szlak na Wielką Sywulę

12-13.01.2019

11 czerwca 2019

Tatry Słowackie - Koprowy Wierch i Bystra Ławka 
27-28.07.2019

Zgodnie z wcześniejszym przedsmakiem zapraszamy Szwendaczków na ostry wyjazd górski w Tatry Słowackie. Weekend pod koniec lipca, środek wakacji, więc liczymy na piękną, słoneczną pogodę i wspaniałe krajobrazy podczas zdobywania szczytów i przełęczy. Ten weekend to nie lada wyzwanie dla prawdziwych miłośników wysokich gór. Zrealizujemy dwie całodzienne trasy długie pod względem dystansu i o dużych przewyższeniach. Będzie też trochę łańcuchów, stalowych stopni i innych ułatwień przy pokonywaniu skał w najtrudniejszych miejscach. 

Pierwszego dnia naszym celem będzie Koprowy Wierch 2363m, ale wejdziemy na niego przechodząc całą Koprową Dolinę, a zejdziemy na stronę wschodnią Doliną Mięguszowiecką do miasteczka Szczyrbskie Jezioro. W niedzielę natomiast ruszymy na niezwykle malowniczy szlak, którego zwieńczeniem jest przełęcz o nazwie Bystra Ławka położona na wysokości ok. 2300m. Trasa ma charakter okrężny i w obie strony zapiera dech.

Formularz zgłoszeniowy

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!