Dzień 6 - czwartek 15.08.2019
Po śniadaniu w hotelu jedziemy na brykanie ferratowe. Zdobędziemy Ferratę Sacs zlokalizowaną w pobliżu Benasque. Ten dzień, to również dzień rezerwowy na Pico Aneto. Będziemy analizować prognozy pogody i w razie czego tego dnia będzie atak szczytowy, gdyby poprzedniego dnia wyjście nie było możliwe ze względów bezpieczeństwa pogodowego. Jeśli wszystko pogodowo będzie ok, to tego dnia ferrata, a osoby, które będą wolały zregenerować się po wejściu na dach Pirenejów wypoczną sobie w Benasque. Po południu przejeżdżamy w okolice PN Ordesa na kwaterunek w obiekcie o górskich charakterze, ale o standardzie hotelowym (drugi wyjątek). Tu większość pokoi 2-os i jeden apartament dla 4 osób. Spędzimy tu 2 noce ze śniadaniami.
Dzień 3 - poniedziałek 12.08.2019
Jeśli w hotelu uda się zjeść wczesne śniadanie, to tak zrobimy. Jeśli nie, to postaramy się żeby przygotowali nam suchy prowiant. Tego dnia podjedziemy autami do miejscowości Arinsal (15 min jazdy) i tam ruszymy na szlak celem zdobycia Coma Pedrosa 2942m npm - najwyższego szczytu Andory! Szlak ma postać pętli. Po drodze będziemy mieli jedno schronisko górskie o nazwie takiej jak najwyższa andorska góra. Wstąpimy do niego i sprawdzimy co mają dobrego dla górskich szwendaczy. Po zrealizowaniu trasy wracamy autami do Les Escaldes na drugi nocleg i na wzniesienie toastów za zdobycie szczytu.
Czas przejścia: ok. 10h | Długość trasy: ok. 13 km | Suma podejść 1500 m | Suma zejść 1500 m |
Dzień 9 - niedziela 18.08.2019
To już niestety ostatni dzień. Zaczniemy od śniadania w hotelu. Po wykwaterowaniu będzie jeszcze trochę czasu na dzienne moczenie morskie, zakupy pamiątek, a po południu podjedziemy na lotnisko oddać auta do wypożyczalni i odlecieć do Warszawy. Planowy przylot godz.20.00
Co zabrać:
Wybierając się na sierpniowe szwendanie po Pirenejach trzeba znać swoje możliwości kondycyjne oraz być przygotowanym na rozmaite przygody na wyjeździe. Nie jeździmy po utartych szlakach, więc w wielu sytuacjach będziemy wspólnie podejmować decyzje o dalszym przebiegu dnia mając na uwagę demokrację w grupie. Oczywiście zawsze zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i tym jakimi celami do realizacji się kierujemy. Trzeba zabrać raczki najlepiej łańcuszkowe z kolcami (np. link1, link2) oraz kijki trekkingowe. Raczki dla bezpieczeństwa na lodowcu, a kijki na wszystkich trasach górskich.
Podstawa to oczywiście solidne buty i skarpety trekkingowe, a także kurtka nieprzemakalna i odpowiednie warstwy pod spód. Najlepiej włożyć techniczne ciuchy: bielizna termiczna, polar, grubsze spodnie trekkingowe, polar, softshell, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. Ekwipunek zimowy w postaci czapki, szalika i rękawiczek lepiej zabrać i oby się nie przydał. Odpowiedni strój na cebulę lub na tort i żadne warunki nam straszne nie będą! :) A do plecaczka na dany dzień trasy warto będzie wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą nie zaszkodzi. Prowiant będziemy na bieżąco uzupełniać w lokalnych marketach i mniejszych sklepach. Każdego dnia szwendamy się na lekko, a zbędne rzeczy na trasie zostają w hotelu. Noclegi z pościelą, ręczniki powinny być w każdym obiekcie, ale przynajmniej jeden duży, szybkoschnący warto zabrać dla własnego komfortu.
Koszty składkowe:
3550* zł i obejmują:
* powyższa kwota to koszt dla pasażera (kierowca ponosi koszty niższe o 300 zł.)
Koszty do poniesienia we własnym zakresie:
Jak się zgłosić?
W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko doświadczeni członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek.
Ekipa w komplecie, ale warto zgłosić się na listę rezerwową (również przez formularz zgłoszeniowy)
Dzień 7 - piątek 16.08.2019
Po śniadaniu w górskiej chacie podjedziemy autami do Parku Narodowego Ordesa. Na start trasy dowiezie nas lokalny autobus, bo latem auta prywatne nie mogą tam wjeżdżać. Zrealizujemy trasę trekkingową do schroniska Refugio Goriz podziwiając okolicę i robiąc fantastyczne fotki. Do schroniska pójdziemy górą Doliny Ordesy, a wrócimy dołem podziwiając rzucające na kolana ściany doliny. Po zrealizowaniu trasy autobus lokalny podwiezie nas z powrotem do aut. Przed powrotem złapiemy jeszcze jakieś fajne miejsce na porządny popołudniowy posiłek.
Czas przejścia: ok. 9h | Długość trasy: ok. 21 km | Suma podejść 850 m | Suma zejść 850 m |
Dzień 8 - sobota 17.08.2019
Po śniadaniu w pięknym otoczeniu Pirenejów opuścimy naszą bazę i przejedziemy na Ferratę del Sorrosal. Będzie to już nasza trzecia żelazna droga w Hiszpanii, więc nie powinna stanowić problemu i jak kozice górskie zrealizujemy zaplanowaną traskę. Następnie ruszymy w dłuższa trasę (ponad 300 km) w stronę Barcelony, ale dotrzemy do nadmorskiego miasteczka Castelldefels, w którym zaokrętujemy się po południu w hotelu. Przy sprzyjających warunkach pogodowych jeszcze wieczorna kąpiel morska i szwendanie po miasteczku.
Dzień 4 - wtorek 13.08.2019
Po śniadaniu w hotelu przejedziemy z Andory do Hiszpanii (ok. 200 km) do urokliwego miasteczka Benasque. Następnie wybierzemy się na ferratę Castellaso. Trasę ze sprzętem powinniśmy zrealizować w ciągu ok. 2h. Potem czas na knajpkę i zaokrętowanie się w bazie przed kolejnym dniem, który zacznie się dla nas baaardzo rano i potrwa baaardzo długo :)
Dzień 5 - środa 14.08.2019
To będzie najdłuższy i najbardziej wymagający dzień. Śniadanie jak się uda, to suchy prowiant z hotelu lub od świtu będziemy bazować na własnym prowiancie. Na trasę ruszymy o godz. 5 rano, a dzięki temu powinniśmy ją ukończyć jako zwycięzcy do godz. 20. Naszym celem będzie najwyższy szczyt całych Pirenejów czyli Pico Aneto 3404m npm! Trasa bardzo wymagająca, długa i dla urozmaicenia spróbujemy ją zrealizować w postaci pętli. Najtrudniejszym odcinkiem dla wielu zdobywców jest fragment pod samym szczytem Paso de Mahoma (Most Mahometa) czyli grań o szerokości ok. 0,5m i długości 40m. Komu zmiękną łydki na sam widok, to zakończy na przedszczycie, pozostali pokonają grań i staną na wierzchołku. Gdyby pogoda nam pokrzyżowała szyki, to wersja łatwiejsza będzie oznaczała powrót ze szczytu po śladach wejścia. Niedługo po starcie podejścia będzie Schronisko La Renclusa na 2148m npm i spróbujemy do niego zajrzeć również podczas powrotu (realizując pętlę). Na trasę niezbędne będą raczki i kijki trekkingowe. Wprawdzie płaty lodowca obecnie to jedynie część tego co było kiedyś, ale zmrożony śnieg/lód utrzymuje się tam przez cały rok. Po powrocie ze szczytu wzniesiemy toasty dla zasłużonych zdobywców dachu Pirenejów! Drugi nocleg w tym samym hotelu w Benasque.
Czas przejścia: ok. 15h | Długość trasy: ok. 24 km | Suma podejść 1850 m | Suma zejść 1850 m |
Szwendaczkowy plan wyprawy:
Poniżej przedstawiamy ramowy harmonogram. Starzy wyjadacze szwendaczkowi wiedzą, że będzie bardzo aktywnie i że najbardziej lubimy odkrywać wspólnie nieznane terytoria, więc zapraszamy szwendaczkowych smakoszy przygód :)
Dzień 1 - sobota 10.08.2019
Zbiórka na lotnisku Warszawa-Modlin o godz. 18.00. Nasz samolot linii Ryanair odlatuje o godz. 19.55. Do Barcelony powinniśmy planowo przylecieć na godz. 23.05. Z lotniska zostaniemy przetransferowani busem do eleganckiego Airport Hostel (1 z 2 wyjątków w zakresie zakwaterowania), gdzie spędzimy noc w pok. 6os (w każdym 3 piętrowe łóżka).
Dzień 2 - niedziela 11.08.2019
Zaczniemy od śniadania w hostelu, a następnie zostawimy bagaże na przechowanie i udamy się metrem na zwiedzanie Barcelony. Odwiedzimy największe atrakcje miasta m.in. Sagrada Familia, Park Guell, pobrykamy po Starym Mieście i zjemy pyszną Paellę. Czas spędzony w mieście zoptymalizujemy pod takim kątem, aby każdy zobaczył przede wszystkim to na co ma ochotę i pewnie podzielimy się na podgrupki.
Po południu przejedziemy transportem publicznym na lotnisko, aby odebrać samochody z wypożyczalni. Podzieleni na auta pojedziemy do hostelu po nasze bagaże, a następnie ruszymy w trasę do Andory. Do celu, miejscowości Les Escaldes, dojedziemy po ok. 3 godz. Zakwaterujemy się w hotelu 3* w pok. 2os (spędzimy tu 2 noce) i wyjdziemy jeszcze na wieczorną degustację knajpek. Dla chętnych do północy dostępne Caldea Spa, z wieloma atrakcjami wodnymi i wieczornymi show.
12-13.01.2019
Czas szybko leci i ani się obejrzymy, a przyjdzie pora na letnią, szwendaczkową wyprawę na tydzień. W zeszłym roku byliśmy w Alpach Apuańskich i Dolomitach, a Sierpniówka 2019 to nie lada gratka, bo będziemy zdobywać najwyższe szczyty w Pirenejach! Głównym celem będzie wejście na najwyższy pirenejski szczyt czyli Pico Aneto 3404m npm! Nie mniej ważnym będzie też wdrapanie się na najwyższy szczyt Andory, którym jest Coma Pedrosa 2942m npm! Oba te szczyty zdobędziemy trekkingowo, ale na pierwszy z nich niezbędne będą raczki i kijki, bo część trasy pokonamy po połaci lodowca. W obu przypadkach będą to długie, całodzienne 10-15h trasy z przewyższeniami 1500-1800m, więc tylko dla Szwendaczków zaprawionych w bojach i o bardzo dobrej kondycji.
Ponadto trekking w Parku Narodowym Ordesa, pobrykamy też po ubezpieczonych, żelaznych drogach (w planie ferraty: Castellaso, Sacs, del Sorrosal). Zaczniemy lajtowo, bo dniem w Barcelonie, potem ostra jazda po Pirenejach i zakończymy lajtowo moczeniem w Morzu Balearskim (część Śródziemnego). Do Barcelony dotrzemy bezpośrednim samolotem z Warszawy (wylot sobota 10.08, powrót niedziela 18.08. - z bagażem 20 kg.).
Na miejscu będziemy przemieszczać się wynajętymi autami klasy compact (po 4os w każdym) - wśród uczestników potrzebni doświadczeni kierowcy kat. B. Nasz wyjazd obejmie 8 noclegów, z czego 6 w Hiszpanii i 2 w Andorze. Lokalizacji noclegowych będzie aż 5 (z czego 4 w Hiszpanii i 1 w Andorze). Nocujemy głównie w hotelach 3* w pok. 2-osobowych, zawsze ze śniadaniami - szczegóły poniżej.
Stowarzyszenie Klub Szwendaczek
Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl
Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!