Na Szlaku Rowerowym Kanału Elbląskiego

Kanał Elbląski
rowerem i statkiem po trawie

14-15.09.2024

Kanał Elbląski - rowerem i statkiem po trawie
14-15.09.2024

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Zapraszamy na weekend aktywnego rowerowania, ale też i skorzystania z unikalnej atrakcji na skalę światową jaką są pochylnie na Kanale Elbląskim. Jest ich aż pięć a dzięki swojej genialnej XIX-wiecznej konstrukcji pozwalają statkom w sposób mechaniczny (bez prądu) pokonać różnicę wysokości ponad 100m! Z przyjemnością przyjrzymy się jak statki suną po torach po trawie ze szlaku rowerowego tuż przy kanale, gdy rowerami będziemy pokonywać trasę w dół, a następnego dnia zanim wskoczymy na rowery, to udamy się na rejs statkiem wyczarterowanym tylko dla szwendaczkowej ekipy i pokonamy nim 4 pochylnie w kierunku do góry na trasie Jelenie - Oleśnica - Kąty - Buczyniec

W sobotę najpierw przejedziemy rowerami z Małdyt do Buczyńca. Następnie wzdłuż Kanału Elbląskiego obejrzymy z brzegu wszystkie 5 pochylni, a dalej szlakami rowerowymi pomykać będziemy aż do Elbląga (łącznie ok. 55 km). W niedzielę podjedziemy autokarem do Jeleni i stamtąd ruszymy w 2-godzinny rejs statkiem po 4 pochylniach (statek będzie się po nich wspinał). Na ląd zejdziemy w Buczyńcu, a stamtąd czeka nas jeszcze Szlak Rowerowy Kanału Elbląskiego, który doprowadzi nas do niedzielnej mety w Iławie (na rowerach ok. 65 km). Wyjedziemy bladym świtem w sobotę z Warszawy, a po dwóch dniach rowerowego brykania wrócimy w niedzielę ok. północy do stolicy. Wycieczka bez nocnego przejazdu.

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 7.00 w sobotę 14.09.2024 (brak nocnego przejazdu) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Dla chętnych będzie też zbiórka godzinę wcześniej na Bemowie (blisko skrzyżowania Powstańców Śląskich i Radiowej). W obu miejscach zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i przyczepy bagażowej i ruszymy w trasę, aby po ok. 4-5 godzinach (ok. godz. 12) dojechać do Małdyt skąd wyruszymy na trasę rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Planowany powrót do Warszawy w niedzielę 15.09.2024 ok. godz. 24, ale nie należy się nastawiać na ostatnie metro z centrum, bo powrót może się opóźnić i będzie np. o 1 w nocy. Na powrocie najpierw Centrum, potem Bemowo.

Szlak pochylni Kanału Elbląskiego
Szlak pochylni Kanału Elbląskiego
Szlak pochylni Kanału Elbląskiego

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, polnymi, asfaltowymi czy leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. Rowerzyści pojadą na start i wrócą wygodnym autokarem, a nasze rowery zostaną przewiezione autem dostawczym z przyczepą, gdzie zostaną odpowiednio zabezpieczone na czas transportu.

Sobota 14.09.2024
Cała trasa rowerem: Małdyty - Sambród - Marzewo - Drulity - Pochylnia Buczyniec - Pochylnia Kąty - Pochylnia Oleśnica - Pochylnia Jelenie - Pochylnia Całuny - Jezioro Drużno - Węzina - Komorowo Żuławskie - Gronowo Górne - Elbląg - ok. 55 km

Niedziela 15.09.2024
Trasa statkiem: Pochylnia Jelenie - Pochylnia Oleśnica - Pochylnia Kąty - Pochylnia Buczyniec - ok. 2 godz.
Trasa rowerem: Pochylnia Buczyniec - Lepno - Kreki - Wielki Dwór - Zalewo - Dobrzyki - Jerzwałd - Siemiany - Piotrkowo - Szymbark - Kamionka - Iława - ok. 65 km

Szwendaczkowe rowerowanie
Szlak pochylni Kanału Elbląskiego
Szwendaczkowe rowerowanie

Jak rowerujemy:

Dla tych co z nami jeszcze nie szwendali się rowerowo, a także dla tych co jeżdżą z nami od lat w ramach miłych wspominek zapraszamy do przejrzenia szwendaczkowego facebooka, gdzie można znaleźć wiele krótkich fotorelacji z naszych wyjazdów. Dla łatwiejszego ich odnalezienia podrzucamy kilka linków: 
Green Velo na Roztoczu 16-17.09.2023
Warmińska Łynostrada Rowerowa 1-2.07.2023
Objazd Jeziora Garda - Czerwcówka 2023
Żelazny Szlak Rowerowy i polski Balaton 27-28.05.2023
Green Velo nad Zalewem Wiślanym 17-18.09.2022
Warmia i Mazury - szlakiem kolejowym i kopernikowskim 2-3.07.2022
Czerwcówka wokół Balatonu na Węgrzech 16-19.06.2022

Co zabrać:

Jedziemy w połowie września, ale liczymy na jeszcze piękną pogodę na koniec lata, świetną na kręcenie na dwóch kółkach i na rejs statkiem po pochylniach. Tym razem nie tylko rowerowanie, ale i pochylnie widziane z siodełka rowerowego, a następnego dnia z pokładu statku płynącego "po trawie" :) A jak lato nam dopisze, to i okazje do kąpieli będą po drodze.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. A do bagażu podręcznego stroje kąpielowe dla zainteresowanych kąpielą :)

Szlak pochylni Kanału Elbląskiego
Szwendaczkowe rowerowanie
Szlak pochylni Kanału Elbląskiego

Koszty składkowe:

530 zł i obejmują:

  • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Małdyty, Elbląg - Jelonki i Iława - Warszawa,
  • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
  • transport rowerów do Małdyt, z Elbląga do Jelonek i z -Iławy do Warszawy,
  • nocleg w hotelu w Elblągu (pok. 2-3-4-osobowe z łazienkami),
  • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
  • czarter statku na przepłynięcie po 4 pochylniach (Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec),
  • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
  • składka na TFG i TFP
     

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

  • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
  • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
     

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!