Niżne Tatry

Niżne Tatry na Słowacji
Chopok, Ďumbier 7-8.10.2023

Niżne Tatry na Słowacji - Chopok, Ďumbier
7-8.10.2023

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Dawno nas nie było na szwendaniu w Niżnych Tatrach, więc trzeba się tam wybrać ponownie i nacieszyć oczy jesiennymi tym razem widokami :) Spędzimy wyczesany weekend w głównej części Niżnych Tatr i jak zwykle będzie aktywnie, intensywnie, wesoło i w dobrym towarzystwie :)

Każdego dnia weekendu pokonamy ok. 20-22 km po górach, z przewyższeniami rzędu 1200-1300m, zdobędziemy Chopok i Ďumbier, a z głównej grani Niżnych Tatr pokonamy ponad 17 km! Odwiedzimy Kamienną Chatę pod Chopokiem oraz Chatę Gen. Stefanika, aby skosztować tam różnych słowackich frykasów w pięknych okolicznościach przyrody :) Zanocujemy w hotelu w dolinie, a sobotnim wieczorkiem wzniesiemy toasty za szczyty! A nawet dla tych co wolą wjeżdżać kolejką a nie wchodzić też będzie opcja, bo w sobotę będzie można wjechać na Chopok od północy, a w niedzielę od strony południowej. A ekipa w mocnych, szwendaczkowych butach zdobywać będzie Chopok z obu stron na piechotę :)

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 21.45 w piątek 06.10.2023 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 22.00.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Wyjazd w drogę powrotną w niedzielę o g. 18.00, powrót do Warszawy ok. 2 w nocy.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery z przewyższeniami rzędu 1200m i przepięknymi niżnotatrzańskimi widokami. Na trasach nie ma szczególnych trudności technicznych chociaż zdarzają się miejsca gdzie przydadzą się ręce na skałach, a miejscami teren może być nieco bardziej eksponowany. Dla każdego uczestnika przygotowane będą pliki gpx z dokładnym przebiegiem trasy oraz namiary na serwis z naniesionym przebiegiem tras na mapy z możliwością ich samodzielnego wydruku.

Jak zaklepać sobie miejsce?

Jeśli masz ochotę zaklepać sobie miejsce w szwendaczkowej ekipie, to zapraszamy do przesłania zgłoszenia przez formularz. Gdy opublikujemy szczegóły wyjazdu, to poprosimy zgłoszone osoby o potwierdzenie uczestnictwa. Koszty na podobnym poziomie jak zwykle, zakres szwendania nakreślony wyżej całkiem konkretnie, więc wpisz sobie termin w kalendarz i zapraszamy :) Szczegóły wyjazdu i potwierdzanie wstępnych zgłoszeń po 20 sierpnia.

Szwendaczki na Chopoku prawie 10 lat temu :)
Na niżnotatrzańskim szlaku
Przy Chacie Generała Stefanika

Trasa 1 dzień - sobota 7.10.2023

Jasna (Demianowska Dolina) - Pod Orlou skalou - Luková 1678m - Kamienna Chata pod Chopokiem - Chopok 2024m - Kamienna Chata pod Chopokiem - Demänovské sedlo - Krúpovo sedlo - Ďumbier 2045m - Krúpovo sedlo - Chata Generała Štefánika - Bocianské sedlo - Vyšná Boca 

Czas przejścia ok. 8-9 godzin + przerwy, długość trasy ok. 22 km, suma podejść ok. 1250m, suma zejść ok. 1370m.

Trasa 2 dzień - niedziela 8.10.2023

Trangoška - Srdiečko - Medzistanice - Odbočka na Chopok - Kamienna Chata pod Chopokiem - Deresze 2004m - Sedlo Poľany - Poľana 1890m - Krížske sedlo - Kotliská 1937m - Chabenec 1955m - Rázc. nad sedlom Ďurkovej - Ďurková 1750m - Zámostská hoľa 1612m - Chata Magurka

Czas przejścia ok. 7-8 godzin + przerwy, długość trasy ok. 19 km, suma podejść ok. 1200m, suma zejść ok. 1375m.

Szwendaczkowy pociąg w Niżnych Tatrach
Toasty kofolą! Teraz też wzniesiemy!
Na niżnotatrzańskim szlaku

Zakwaterowanie i wyżywienie:

Noc w Bieszczadach spędzimy w 2-3-4-osobowych pokojach z łazienkami w pensjonacie. Mamy tam zapewnione zbiorowo wieczorne ognisko z kiełbaskami oraz niedzielne śniadanie. Na sobotnie śniadanko zabieramy kanapki z Warszawy. Zatrzymamy się też na stacji benzynowej sobotnim rankiem, na której jedni łykną poranną kawę, a inni będą dalej smacznie spali. Od stacji do startu sobotniej trasy czeka nas jeszcze ok. 1h jazdy. Każdego dnia prowiant na szlak w postaci przekąsek i napojów na cały dzień w górach wrzucamy do niedużego, wygodnego plecaczka (kabanosy, batony, napoje, energetyki itp.). Zaopatrzenie w napoje i jedzenie na niedzielną trasę w górach lepiej zabrać z Warszawy i w takiej formie, aby mogło przeczekać w autokarze. Wprawdzie w Mucznem sobotnim popołudniem nie powinno być problemu z lokalnym sklepikiem, ale lepiej się zabezpieczyć. A na zakończenie niedzielnej trasy zjemy schroniskowe potrawy w Bacówce pod Małą Rawką.

Zakwaterowanie, wyżywienie, co zabrać:

Hotel *** w Vyšná Boca w pok. 2-osobowych oraz pok. typu studio (2+3) z łazienkami

Grupowo śniadanie hotelowe w niedzielę o g.7.30,  pozostałe posiłki we własnym zakresie

Niezbędny ekwipunek niżnotatrzańskiego, jesiennego turysty (dobre buty, strój techniczny, kurtkę, przekąski, napoje na całe dnie w górach, termos z herbatą (będą schroniska, ale zapas trzeba mieć) ale też krem z filtrem UV.

Koszty składkowe:

450 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy w Niżne Tatry na Słowacji i z powrotem,
 • nocleg w hotelu *** w pok. 2-os oraz pok. typu studio 2+3 (z łazienkami)
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • lokalny przejazd w Niżnych Tatrach w niedzielę na start trasy,
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na przyjemności na miejscu (napoje, przekąski, pamiątki itp.) w EUR,
 • wjazd na Chopok (w sobotę od strony N, w niedzielę od strony S) - dla tych co nie pójdą szlakiem, a warto na piechotę, bo wjazd na górę danego dnia to bilet za 24€ (20€ kupowane w automacie lub online),
 • obiadokolacja sobotnia w miejscowości Vyšná Boca (EUR)
 • obiadokolacja niedzielna w Chacie Magurka (EUR) przed wyjazdem w drogę powrotną
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

 Zapowiedź wyjazdu. Zapraszamy :) 

Na ostatnie w tym roku szwendaczkowe rowerowanie zapraszamy w połowie września na nadmorski weekend. Pomykać będziemy tak blisko naszego wybrzeża Bałtyku jak to tylko będzie możliwe. A jeśli lato prędko się z nami nie pożegna, to i z kąpieli wśród fal jeszcze skorzystamy :) A jeśli nasze polskie morze będzie tylko dla morsów ;) to może chociaż stopy pomoczymy i nawdychamy się jodowanego powietrza :)

W sobotę planujemy przejechać trasę z Dziwnówka do Kołobrzegu. Tam zanocujemy i skorzystamy w uroków tego nadmorskiego kurortu, a drugiego dnia pomkniemy dalej wybrzeżem z Kołobrzegu aż do Łazów, objedziemy Jezioro Jamno i zjedziemy do Koszalina.

Intensywnie działamy nad szczegółami, ale dla tych którzy lubią wcześniej planować publikujemy zajawkę, aby można sobie było wpisać w kalendarz szwendaczkowe rowerowanie :) Fotka powyżej z naszego nadmorskiego brykania rowerowego. Dawno tam nie byliśmy, za morzem się stęskniliśmy, więc wracamy tam we wrześniu. Będzie jak zwykle przyrodniczo, malowniczo i aktywnie wśród pozytywnie zakręconych ludzików.

Gdy na tej stronie opublikujemy komplet informacji, to poprosimy zgłoszonych wcześniej Szwendaczków o potwierdzenie udziału

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!