Posiadacze stalowych nóg ;) do Rerik mogą dojechać rowerami znad J.Swaryńskiego (+ ok. 50 km, więc mogą zrobić ok. 125 km). Będzie też opcja podwiezienia części ekipy do Wismar i tam takie osoby wystartują na trasę drugiego dnia, a dzięki temu zachowają ciągłość przejazdu wzdłuż wybrzeża (wariant oznacza dodatkowe 30 km do przejechania tego dnia więc stówka pęknie ;)) Dla takich osób dzień drugi na powyższej mapie zostanie rozszerzony o odcinek fioletowy na mapie zbiorczej całego wyjazdu poniżej.

Mapa całej trasy z podziałem na dzienne odcinki:

Linia fioletowa - odcinek do przejazdu dla chętnych drugiego dnia, po podwózce do Wismar (dla ciągłości trasy wzdłuż wybrzeża)

Czerwcówka - mapa całej trasy
Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego
Czerwcówka - dzień 4

Transport rowerów: 

Nasze rowery w obie strony pojadą dobrze zabezpieczone folią bąbelkową w aucie dostawczym. Jednak osoby, które wyjątkowo chuchają i dmuchają na swoje maszyny, warto aby dodatkowo je zabezpieczyły swoimi metodami. Gdyby podczas realizacji tras rowerowych wydarzyła się poważniejsza awaria czyjegoś roweru (odpukać!), to auto będzie mogło zgarnąć taką osobę z rowerem i dowiezie do kolejnego miejsca noclegu.

Co zabrać:

Jedziemy w drugiej połowie czerwca, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie już zdecydowanie letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą dłuuugie, a niemieckie, komfortowe trasy rowerowe spowodują, że z siodełek schodzić chcieć nie będziemy.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania będzie podążał za nami autokarem na kolejne miejsca noclegowe. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. No i obowiązkowo strój kąpielowy dla tych co nie wyobrażają sobie dnia nad morzem na rowerze bez brykania w morskich falach, a i w jeziorze po pierwszym dniu też się pokąpiemy.

Czerwcówka - dzień 3
Czerwcówka - dzień 2
Czerwcówka - dzień 1
Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego
Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego

Dzień 4:
Śniadanie w miejscu noclegu i ruszamy w trasę z terenu ośrodka.
Zingst - Pruchten - Barth - Nisdorf - Hohendorf - Klausdorf - Kramerhof - Stralsund - ok. 57 km
Ostatniego dnia trasa nieco krótsza, tak abyśmy zdążyli zjeść smaczną rybkę przed powrotem, a kto będzie wolał na rybki popatrzeć, to warto będzie wybrać się do Oceanarium w Stralsund.

Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego

Dzień 3: 
Śniadanie w ośrodku i ruszamy z koła bezpośrednio w dalszą trasę. Z prawej będziemy mieli spokojne wody zatoki Saaler Bodden, a z lewej otwarte wody Morza Bałtyckiego.
Ribnitz-Damgarten - Dierhagen - Wustrow - Ahrenshoop - Born - Prerow - Zingst - ok. 77 km 
(opcja skrócenia trasy o ok. 20 km, w przypadku nie objeżdżania szlakami półwyspu i wjazd bezpośredni do Zingst, opcja wydłużenia trasy możliwa po szlakach w parku Vorpommersche Boddenlandschaft)

Nocleg w ośrodku wypoczynkowym głównie w pokojach 4-os (mogą być piętrowe łóżka). Łazienki w ogólnodostępnych sanitariatach.

Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego
Szwenaczkowa Czerwcówka 2018
Szwenaczkowa Czerwcówka 2017

Dzień 2: 
Po śniadaniu w ośrodku na start trasy podjedziemy autokarem, a rowery w dostawczaku. 
Ostseebad Rerik - Ostseebad Kühlungsborn
- Heiligendamm - Nienhagen - Warnemünde - Graal-Muritz - Ribnitz-Damgarten - ok. 75 km

Nocleg w ośrodku w pok. 4-6 os. (mogą być piętrowe łóżka). Łazienki w ogólnodostępnych sanitariatach.

A podczas Czerwcówki 2017 brykaliśmy na rowerkach szlakiem Odra-Nysa i przejechaliśmy ją od ok. Cedyni aż do Świnoujścia! Oj miodzio było :)

Szwendaczkowy plan 4-dniowego rowerowania:

Dzień 1:
Pötenitz - Groß Schwansee - Brook - Redewisch - Wohlenberg - Beckerwitz - Wismar - Dorf Macklenburg - Schweriner See - ok. 77 km
(możliwość skrócenia o ok. 20 km wsiadając do pociągu w Wismar,
którym można podjechać z rowerem nad Jezioro Swaryńskie)
Nocleg w ośrodku nad jeziorem w pok. 8-10 osobowych (mogą być piętrowe łóżka). Łazienki w ogólnodostępnych sanitariatach.

Koszty składkowe:

990 940 zł i obejmują: (udało się zmniejszyć koszty o 50 zł/os z uwagi na zmianę miejsca drugiego noclegu)

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Niemcy – Warszawa
  (w obie strony przejedziemy prawie 2000 km)
 • transport bagaży autokarem pomiędzy kolejnymi trzema noclegami
 • transport rowerów do Niemiec i z powrotem do Warszawy
 • zaplecze awaryjne w postaci auta dostawczego
 • 3 noclegi w Niemczech (zgodnie z opisem powyżej)
 • 3 śniadania po każdym noclegu
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania
  tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego (w EUR)
 • prom Warnemünde - Hohe Düne - ok. 3€ osoba z rowerem
 • wstępy do lokalnych, biletowanych atrakcji turystycznych po trasie
  (dla zainteresowanych np. Oceanarium w Stralsund 17€)

 

Jak się zgłosić?

W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek.

Poniżej znajdziesz przycisk prowadzący do formularza zgłoszeniowego lub przejdziesz do formularza tym linkiem.

 

 Mamy 2 wolne miejsca w ekipie dla Szwendaczków :) 

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 21.00 w środę 19.06.2019 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i ruszymy w trasę, aby przez noc i kawałek poranka dojechać na start trasy na zachodnim wybrzeżu morskim w Niemczech.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić Czerwcówkę 2019 czyli długi 4-dniowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się po niemieckich szlakach rowerowych. Szlaki rowerowe u naszych zachodnich sąsiadów są świetnie przygotowane i w zdecydowanej większości prowadzą utwardzonymi drogami (asfalty, kostki, szutry itp.) ale w ciągu 4 dni na siodełku pokonamy łącznie ponad 250 km. Należy zatem wybierając się na szwendaczkowe rowerowanie być już porządnie rozjeżdżonym, aby cztery litery i nogi nie odmówiły posłuszeństwa na trasie.

Jak było w poprzednich latach:

W zeszłym roku podczas Czerwcówki 2018 objechaliśmy dookoła niemiecką wyspę Rugię na Bałtyku. Ekipa i pogoda dopisały wzorowo :)

Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego

12-13.01.2019

01 kwietnia 2019

Rowerowa Czerwcówka w Niemczech wybrzeżem Bałtyku  
20-23.06.2019

To już staje się szwendaczkową tradycją, że na Czerwcówkę czyli dłuuugi 4-dniowy weekend rozpoczynający się świętem Bożego Ciała wyruszamy na szlaki rowerowe. Tym razem nie lada gratka dla miłośników dwóch kółek, a mianowicie Szlak Wybrzeża Morza Bałtyckiego. Cała trasa liczy prawie 800 km i biegnie od duńskiej granicy w Flensburgu do Ahlbecku na wyspie Uznam. Rozciąga się przez całe niemieckie wybrzeże i jest uznawana za jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Niemczech. My w ciągu 4 dni pedałowania przejedziemy po niej ponad 250 km. Trasy w większości asfaltowe lub o utwardzonej nawierzchni, więc dzienne odcinki po 70-80 km nie będą stanowiły problemu dla rozjeżdżonych wcześniej i przygotowanych do sezonu Szwendaczków. A że to koniec czerwca, właściwie początek wakacji, to i okazje do kąpieli będą każdego dnia :) Zajedziemy też nad Jezioro Swaryńskie (Schweriner See), więc nie tylko morskie kąpiele zaliczymy, ale również w jeziorze.

Jeździmy oczywiście na lekko z małą sakwą (ewentualnie plecaczkiem) z tym co niezbędne, a wszystkie inne bagaże będą dostępne na noclegach, a każdego dnia śpimy gdzie indziej podążając od zachodniej strony i stopniowo wracając w kierunku Polski. Podczas wyjazdu 3 noclegi ze śniadaniami, a pozostała konsumpcja na trasie i w pobliżu baz noclegowych korzystając z niemieckiej gastronomii.

Formularz zgłoszeniowy

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!