12-13.01.2019

01 stycznia 2019

Bieg Szwendaczków w Górach Izerskich
szuranie i szusowanie 2-3.02.2019

W pierwszy weekend lutego zapraszamy wszystkich Szwendaczków na wspólne szuranie na wąskich nartach. Pośmigamy po świetnych trasach dla narciarzy biegowych w Górach Izerskich po polskiej i po czeskiej stronie. Tym razem zrealizujemy koncepcję 2w1 tzn. realizujemy coroczny Bieg Szwendaczków dla miłośników biegówek, ale do uczestnictwa zapraszamy również narciarzy i snowbordzistów, którzy będą mogli pośmigać na stokach Szrenicy w Szklarskiej Porębie oraz w ośrodku narciarskim w Harrachovie.

Góry Izerskie można śmiało nazwać rajem dla miłośników dwóch wąskich nart. Zapraszamy zarówno początkujących, jak również zaprawionych w
biegówkowych zmaganiach. Ścigać się tam z Justyną Kowalczyk nie będziemy ale radochy z jazdy będzie co nie miara :) Większość osób szybko łapie bakcyla i po godzinie szurania pomykają już prawie jak starzy wyjadacze. Nie trzeba mieć swojego sprzętu. W wypożyczalni zrobimy rezerwację
odpowiednich nart i butów dla każdego szurającego Szwendaczka.

Zapraszamy na szwendaczkowe szuranie i do wspólnego zdjęcia miłośników wąskich nart. Kto już próbował – z przyjemnością wraca, a kto pierwszy raz – bez obaw to dużo łatwiejsze niż narty zjazdowe. Tym razem również na wyjeździe poszaleją zjazdowcy, niezależnie od ilości desek na nogach ;)

 

 

 

 

 

 

Jak jedziemy:

Spotykamy się w piątek 01.02.2019r. o godz. 23.45 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską po stronie PKiN. Przez noc śpimy smacznie w komfortowym autokarze i na rano dotrzemy do Szklarskiej Poręby. Zjemy smaczne śniadanie, przebierzemy się i podjedziemy pod stoki Szrenicy oraz do Jakuszyc do wypożyczalni sprzętu biegówkowego.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko
warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Po zakończeniu niedzielnego szurania podjedziemy jeszcze na obiadokolację w Szklarskiej Porębie i następnie ruszymy w trasę powrotną do Warszawy. Do stolicy wrócimy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy w godzinach nocnych (przeważnie wracamy ok. 2-3 w nocy). Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Gdzie szuramy i śmigamy:

Sobotnie szuranie uskuteczniamy po polskiej stronie startując z Polany Jakuszyckiej. Narciarze zjazdowi (i snowboardziści) tego dnia będą szaleć na stokach Szrenicy w Szklarskiej Porębie. Najpierw autokar podrzuci narciarzy pod stok, a potem jedziemy do wypożyczalni biegówek w Jakuszycach.

Podczas 2 dni szuramy na biegówkach i śmigamy ze stoków “na lekko”. Wszystko co niepotrzebne podczas pomykania na nartach zostawimy w sobotę w autokarze, a rzeczy te oczywiście będą dostępne w miejscu naszego noclegu (autokar nocuje w tym samym miejscu). W niedzielę ruszamy na podbój Czech. Szuracze na czeskie trasy biegowe, a zjazdowcy na stoki ośrodka w Harrachovie.

Na poczatek osoby z większym doświadczeniem biegówkowym podzielą się wiedzą z początkującymi w postaci małego szkolenia jak się poruszać po śniegu na tych wąskich nartach, tak aby wszyscy poczuli się pewnie i nie wywijali za dużo orzełków na trasie. Omówimy sobie przebieg tras, będą 3 wersje: dla początkujących, dla jeżdżących rekreacyjnie i dla przecinaków przestrzeni a warianty te będą przedstawione na mapkach, które otrzyma każdy szwendaczkowy szuracz.

Po zakończeniu niedzielnych zmagań z zimowym żywiołem, na Polanie Jakuszyckiej oddamy sprzęt w wypożyczalni i z wypiekami na twarzy po szuraniu i śmiganiu po stokach ruszymy na obiad, a potem w drogę powrotną do Warszawy.

 

 

 

 

 

 

Sobotni wieczór integracyjno-rozrywkowy:

Nasze sobotnie szuranie i zjazdy zakończymy wracając autokarem do pensjonatu w Szklarskiej Porębie. Tam wciągniemy obiadokolację i rozlokujemy się po pokojach. A w ramach wieczornego odkwaszania zakwasów pogawędzimy przy złotych trunkach o orzełkach wywijanych na trasach a jak będzie chęć i wola w szwendaczkowej ekipie, to i obertasy przy muzyce powywijamy. W bliskim sąsiedztwie naszego pensjonatu jest inny obiekt, w którym będzie można skorzystać z basenu, coby wymoczyć się po atrakcjach śniegowych.

Kwestie żywnościowe:

Sobotnie śniadanko wciągniemy grupowo w Szklarskiej Porębie. W ciągu dnia będzie okazja do uzupełnienia zapasów w knajpkach/schroniskach na trasach, ale warto mieć też w podręcznym plecaczku przegryzki energetyczne i termos z gorącą herbatą. Obiadokolację sobotnią mamy zapewnioną w miejscu noclegu. W niedzielę jemy śniadanie w pensjonacie, a na trasach będzie można wdepnąć do schroniska na małe co nieco. Ilość prowiantu na plecach należy zredukować do minimum. A warto pamiętać, że na biegówkach wytwarza się bardzo duże ilości energii, więc im mniejszy plecak tym lepiej. Obiadokolację niedzielną zjemy wspólnie w Szklarskiej Porębie.

Co zabrać:

Na biegówki oprócz odpowiedniego ubrania najlepiej byłoby nic nie zabierać. Warto jednak pamiętać o niedużym termosie z gorącą herbatą, a i małe przegryzki warto mieć przy sobie. Z ilością wałówki nie ma co przesadzać. Pamiętajcie jednak o tym, że szurając jest zdecydowanie cieplej niż idąc po górskim szlaku, a więc i ubiór należy tak dobrać, żeby nie opływać potem po pierwszych kilku kilometrach. Z pewnością szuranie będzie bardziej komfortowe jeśli będzie się miało na sobie bieliznę termoaktywną oraz pozostałe warstwy o dobrej oddychalności. Zasady ubioru dotyczą również narciarzy zjazdowych, a w ich przypadku o knajpkę na rozgrzewkę jeszcze łatwiej, bo niemal po każdym zjeździe można o jakąś zahaczyć wg potrzeb.

 

 

 

 

 

 

Koszty składkowe:

300 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Szklarska Poręba – Warszawa
 • śniadanie w sobotę rano w Szklarskiej (szwedzki stół)
 • lokalne przejazdy na miejscu w sobotę i niedzielę
 • sobotnią obiadokolację w miejscu noclegu
 • nocleg z pościelą w pensjonacie w Szklarskiej Porębie
  (pokoje 2-3-4-5 os. z łazienkami)
 • śniadanie w pensjonacie w niedzielę rano (szwedzki stół)
 • obiadokolację w niedzielę przed drogą powrotną
 • ubezpieczenie narciarskie (rekreacyjne narciarstwo i snowboard, KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN)
   

Koszty dodatkowe i do poniesienia we własnym zakresie:

 • wypożyczenie kpl sprzętu biegówkowego (50 zł na 2 dni)
 • karnety narciarskie (czasowe lub punktowe -> linki = cenniki) np. Certova Hora 690 kc/dzienny, Szrenica 102 zł/dzienny
 • ewentualne koszty wypożyczenia sprzętu ok. 400kc/70 zł za komplet na dzień
 • ewentualne koszty lekcji z instruktorem ok. 600 kc/1h/1os, ale 350kc/1h/4os lub 90zł/1h/1os ale 50zł/1h/3os
 • przekąski, napoje i inne przyjemności wg uznania (przydadzą się też czeskie korony)
 • basen w sobotni wieczór w sąsiedztwie pensjonatu ok. 15 zł/godz.


Jak się zgłosić?

W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek. Poniżej znajdziesz przycisk prowadzący do formularza zgłoszeniowego. Prosimy o wskazanie w nim również czy wybierasz się na biegówki czy zjazdówki. Osoby zainteresowane rezerwacją sprzętu biegówkowego prosimy o podanie informacji zawierających wzrost i nr buta w rozmiarówce 36-46. Kto będzie chciał wypożyczać na miejscu narty zjazdowe lub snowboard - nie ma potrzeby wcześniejszej rezerwacji, na miejscu sprzętu jest do wyboru, do koloru.

Ekipa w komplecie, ale warto zgłosić się na listę rezerwową (również przez formularz zgłoszeniowy).

Formularz zgłoszeniowy

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!