klub@szwendaczek.pl

W weekend 17-18.11 ruszamy na ostatnie górskie szwendanie w tym roku. Czekają na nas szczyty Małej Fatry na Słowacji :)

About 2 months ago from szwendaczek.pl's Twitter via Twitter Web Client

Nadwarciański Szlak Bursztynowy i Termy Uniejów

W ostatni weekend września wskakujemy na szwendaczkowe rumaki po raz ostatni w tym sezonie. Tym razem ruszamy w niezbyt oddalony region, a mianowicie na zachodnie krańce województwa łódzkiego i zahaczymy też trochę o Wielkopolskę. Pojeździmy po kilku ciekawych szlakach w regionie: zaczniemy od Szlaku Gorących Źródeł, następnie nasze koła potoczą się Szlakiem Po Ziemi Poddębickiej, a w niedzielę będziemy pomykać głównie Nadwarciańskim Szlakiem Bursztynowym. Oczywiście wszystkie te szlaki, to znakowane trasy wytyczone specjalnie dla rowerzystów.

Zanim zatem nastaną pierwsze październikowe przymrozki warto wskoczyć na rower i w towarzystwie aktywnych Szwendaczków przemierzyć malownicze rejony, nacieszyć oczy widokami, nakręcić trochę kilometrów dla zdrowia i satysfakcji. Sobotnie późne popołudnie to czas na porządne wymoczenie się w wodach uzdrowiska termalnego w Uniejowie. A gdy wrócimy niczym młodzi bogowie do ośrodka wypoczynkowo-żeglarskiego nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko, to rozsmakujemy się w skwierczących kiełbaskach, a wytrzymałościowi twardziele późnym wieczorem rozpłyną się w zachwycie nad ziemniaczkami z ogniskowego żaru.

Niedziela to dalsza część przyjemnego rowerowania. Pomykać będziemy głównie wzdłuż rzeki Warty podziwiając jej malownicze zakola i otaczające krajobrazy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę czekają nas trasy ok. 50 km, więc w sam raz na przyjemne rowerowanie. A że start trasy nie tak daleko od Warszawy, to wyjedziemy w sobotę rano, a wrócimy w niedzielę wieczorem.  Jedziemy w tempie turystycznym. Nie ścigamy się lecz podziwiamy atrakcje na trasie, wstępujemy do pachnących świeżymi drożdżówkami cukierni na trasie i uzupełniamy zapasy w spożywczakach.

Wolne miejsca
Zapraszamy Szwendaczków

TERMIN

29-30.09.2018

KOSZTY

320 zł

co obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Lutomierska i powrót z Sieradza
 • transport rowerów na start trasy i ich transport powrotny do Warszawy
 • nocleg nad zbiornikiem wodnym Jeziorsko w domkach 4-5 os. z łazienkami
 • obiadokolację w miejscu noclegu
 • sobotni przejazd na moczenie do Term Uniejów
 • ognisko z kiełbaskami sobotnim wieczorem
 • śniadanie niedzielne w miejscu noclegu
 • ubezpieczenie KL, NNW, OC

Koszty we własnym zakresie:

 • wydatki na przyjemności na trasie
 • wstęp na baseny termalne w Uniejowie
 • obiad na niedzielnej mecie w Sieradzu

 

Jedziemy już za...

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka na wyjazd o godz. 6.00 w sobotę 29.09.2018 na parkingu przy stacji PKP Warszawa Stadion będącą styczną ze stacją metra Stadion Narodowy.  Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do ciężarówki i o godz. 6.30 ruszymy w drogę na weekendową trasę rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Wprawdzie dojazd na start zajmie nam tylko ok. 2 godzin, ale warto będzie trochę chociaż dospać przed wskoczeniem na zasadniczą trasę rowerową.

W drogę powrotną wyruszymy w niedzielę 30.09.2018 po południu z Sieradza, a do Warszawy planujemy dotrzeć ok. godz. 19-20. Wracamy zatem wczesnym wieczorem i bez problemu będzie można do domu wrócić na własnych kołach lub korzystając z komunikacji publicznej.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić weekend na rowerze. Pojeździmy w większości po twardych nawierzchniach, więc rowery trekkingowe czy nawet miejskie też dadzą radę, ale trzeba liczyć się z dziennymi odcinkami po ok. 50 km. A i tak najwięcej zależy od jeźdźca, a nie od rumaka 😉 Warto być dobrze rozkręconym, tak aby pokonanie weekendowej trasy wiązało się wyłącznie z przyjemnością rowerowania 🙂

Fotorelacje ze szwendających rowerówek 2017

Dzień 1 – sobota 29.09.2018 – ok. 55 km

Po ok. 2 godzin jazdy autokarem dotrzemy na stację benzynową do Lutomierska, która będzie jednocześnie poranną przerwą na kawę czy hot-doga, jak również miejscem rozpoczęcia naszej sobotniej trasy rowerowej. Rozpoczniemy od Szlaku Gorących Źródeł, którym pojedziemy w kierunku zachodnim. Przejedziemy przez Szydłów do miejscowości Małyń, a tam odbijemy na Szlak Po Ziemi Poddębickiej. Przez lasy, pola, łąki i rozmaite piękne krajobrazy szlak doprowadzi nas nad Wartę i zjedziemy nim na północny kraniec zbiornika retencyjnego Jeziorsko. Objedziemy go kawałek od zachodniej strony aby dojechać do naszej bazy do ośrodka wypoczynkowo-żeglarskiego Rafa-Jeziorsko.

W ośrodku (przy sprzyjającym poziomie wody) dla chętnych, którzy zakończą trasę wcześniej będzie czekał sprzęt wodny w postaci kajaków czy rowerów wodnych, więc będzie można jeszcze co nieco powiosłować. A dla tych co przyjadą wystarczająco pozytywnie zmęczeni i będą woleli wiosłować łyżką będzie czekać gorąca strawa w postaci zupy i pożywnego drugiego dania.

Rowerowanie i ośrodek Rafa-Jeziorsko

Natomiast wczesny wieczorkiem wszyscy zainteresowani wskoczą ponownie do autokaru, który zawiezie nas do uzdrowiska termalnego Termy Uniejów. Tam wskoczymy na pakiet 2h w wodzie plus kwadrans techniczny i wymoczymy się w basenach rozmaitych, z bąbelkami i falami, a kto zechce to i w saunach suchych i fińskich wygrzeje spracowane mięśnie.

A to jeszcze nie koniec atrakcji na sobotę! Po powrocie z Uniejowa zaczniemy wieczorną posiadówkę przy ognisku nad którym upieczemy skwierczące kiełbaski. Wieczorne, długie Polaków rozmowy najwytrwalsi okraszą pysznymi ziemniaczkami z ogniskowego żaru.

Szwendaczkowe rowerowanie a i rozgrywki zrobimy :)

Dzień 2 – niedziela 30.09.2018 – ok. 50 km

Po śniadaniu opuścimy bazę w ośrodku, objedziemy ponownie północną krawędź zbiornika Jeziorsko i wjedziemy na Nadwarciański Szlak Bursztynowy w kierunku południowym. Przejedziemy wzdłuż całego wschodniego brzegu zbiornika. Opcjonalnie będzie można przeciąć rzekę zbaczając nieco ze szlaku i wstąpić na małe co nieco do miasta Warta.

Trasa zasadnicza prowadzi cały czas w kierunku południowym wzdłuż zachodniego brzegu Warty. Wytyczony szlak rowerowy prowadzi wprawdzie w pewnym oddaleniu od rzeki, ale dla miłośników jazdy terenowej będą też ścieżki i ścieżynki prowadzące blisko wody, a i bunkry po trasie będzie można wytropić. Wybierając wersje cywilizowaną lub bardziej dziką na końcu trasy wszyscy zjedziemy się do Sieradza, w którym to wszamiemy coś pożywnego na obiad i zapakujemy się w drogę powrotną do stolicy.

Szwendaczki na trasie :)

Zakwaterowanie, wyżywienie:

Na sobotnie śniadanko warto zabrać kanapki z domu lub wciągnąć hot-doga czy kanapkę stacyjną w Lutomiersku na stacji startowej. Po trasie będą spożywczaki, więc uzupełnianie zwłaszcza napojów nie będzie problemem. Na bazie nad zbiornikiem Jeziorsko czeka na naszą grupę obiadokolacja oraz kiełbaski i ziemniaczki ogniskowe (po Termach Uniejów). Śpimy w domkach różnego rodzaju (z łazienkami) po 4-5 osób w każdym. W niedzielę rano przed wyjazdem na trasę zjemy razem śniadanie. Obiad niedzielny w Sieradzu każdy zrealizuje we własnym zakresie wg własnego gustu i smaku.

Termy Uniejów

Transport rowerów:

Nasze rowery w obie strony pojadą dobrze zabezpieczone folią bąbelkową w ciężarowce. Jednak osoby, które wyjątkowo chuchają i dmuchają na swoje maszyny, warto aby dodatkowo je zabezpieczyły swoimi metodami.

Co zabrać:

Jedziemy pod koniec września, ale mamy nadzieję, że pogoda będzie jeszcze letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach 🙂 Dni jeszcze dość długie, a zaplanowane trasy rowerowe zachwycą nas na tyle, że z siodełek schodzić chcieć nie będziemy 😉 no chyba że na przerywniki gastronomiczne czy hydraulliczne 🙂

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów 😉

Nadwarciański Szlak Bursztynowy

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), a w nim napoje i przekąski na wypadek jakby po drodze słabo było ze spożywczakami. Cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem na miejsce noclegu, a w niedzielę na metę w Sieradzu. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była.

Jak się zgłosić?

W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek. Po zalogowaniu na stronie wystarczy kliknąć przycisk poniżej “Wyślij zgłoszenie” jeśli zgłaszasz się solo. Jeśli natomiast chcesz też zaklepać miejsce dla innej osoby, to w polu “Wpisz dodatkową wiadomość” wpisz jej imię i nazwisko. Miejsce będzie zarezerwowane, ale ta osoba też później powinna zgłosić się osobiście po zalogowaniu.

ZAPISZ SIĘ NA TEN WYJAZD

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

KTO JEDZIE:

 • Iza Ż.
 • Kornelia Ż.
 • Piotrek Ż.
 • Gosia Ś.
 • Renata W.
 • Artur W.
 • Piotr W
 • Piotrek.W
 • Kasia W.
 • Ala S
 • Tomek S
 • Bogumil K.
 • WojciechG
 • L.C.
 • Magda O.
 • Rafał Krokus
 • Kasia K
 • Agnisia G
 • Emilia T.
 • Beata K
 • Waldemar K
 • Goska M.
 • Marcin .S
 • Agnieszka S
 • Jaś S
Free WordPress Themes