klub@szwendaczek.pl

W weekend 17-18.11 ruszamy na ostatnie górskie szwendanie w tym roku. Czekają na nas szczyty Małej Fatry na Słowacji :)

About 2 months ago from szwendaczek.pl's Twitter via Twitter Web Client

Alpy Apuańskie i Dolomity - ferraty i trekking

+ Wenecja i Park Narodowy Cinque Terre

 

Krótko o wyprawie

Sierpniówka 2018 czyli szwendaczkowy tydzień pod znakiem przygodowej wyprawy! W zeszłym roku byliśmy w Norwegii. Tym razem ruszamy do Włoch na wyjazd pełen atrakcji. Jedziemy w połowie sierpnia, kiedy jest najlepszy czas na trekkingowe zdobywanie szczytów i pokonywanie ferrat. Wiedzą o tym też Włosi i dlatego jest to niestety najdroższy okres w sezonie letnim, ale po zeszłorocznej Norwegii gdy jedliśmy konserwy z Polski i spaliśmy w domkach campingowych i hostelach, tym razem sobie odbijemy i skorzystamy z komfortowych warunków noclegowych i żywieniowych 🙂

Poszwendamy się po Wenecji i wypijemy espresso na Placu Św. Marka, a kto będzie miał ochotę, to popływa z gondolierem wśród kanałów. Spędzimy 2 dni w Alpach Apuańskich pokonując najdłuższą i najciekawszą ferratę oraz zdobędziemy Mt. Pisanino 1947m npm – najwyższy szczyt!). Odwiedzimy Park Narodowy Cinque Terre za dnia i dwukrotnie wieczorami, aby zachwycić się uroczymi miasteczkami i przemierzyć szlaki z pięknymi widokami na Morze Liguryjskie. Następnie przejedziemy w Dolomity, aby w ciągu 3 dni przemierzyć pełne adrenaliny ferraty i fascynujące trasy trekkingowe. Na całą okolicę pełną trzytysięczników spojrzymy ze szczytu Mt. Civetta 3220m npm! na który dotrzemy trasą typu via ferrata oraz trekkingowo via normale, a w obu przypadkach emocje będą sięgały zenitu 🙂

Dla wygody i mobilności ekipy jedziemy wynajętymi busami z dużą przestrzenią bagażową. Montujemy ekipę na min. 2 a max. 4 busy. Każdy z nich pozwala na komfortowy przejazd dla 8 osób. Wśród Szwendaczy potrzebni będą kierowcy do kierowania tymi busami, po dwóch do każdego busa i to właśnie oni będą jako pierwsi w ekipie, bo bez kierowców nie da się pojechać 😉

Ruszamy w sobotę 11.08 bladym świtem, a wrócimy w niedzielę 19.08 ok. północy, więc wykorzystamy maksymalnie cały tydzień. Podczas wyjazdu będziemy mieli trzy bazy pobytowe: Wenecja (1 nocleg), La Spezia (3 noclegi), Arabba (4 noclegi). W każdej bazie nocujemy w hotelach w pokojach 2-osobowych i wszędzie ze śniadaniami w pakiecie. Pozostałe posiłki w ciągu dnia realizujemy korzystając z włoskich knajpek (pyszne pizze i vino de la casa), szamiąc w schroniskach na górskich szlakach, ale też uzupełniamy zapasy płynów i przekąsek w lokalnych spożywczakach.

Gotowi na przygodę!
Odliczamy dni do wyjazdu…

TERMIN

11-19.08.2018

KOSZTY

2790 zł dla pasażerów

2490 zł dla kierowców

co obejmują:

 • busy 8-osobowe na całą trasę (ok. 4000 km) (wynajem pojazdów, winieta czeska i austriacka, koszty paliwa)
 • 8 noclegów w hotelach **-*** (w pok. 2os z łazienkami, z pościelą i ręcznikami) ze śniadaniami w formie bufetu, w każdym free Wi-Fi
 • Cinque Terre Card Treno – karta na dzień w parku narodowym (na szlaki) i na przejazdy pociągami
 • lokalne opłaty klimatyczne i podatki miejskie

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • ubezpieczenie KL, NNW, OC – będzie polisa grupowa (dla zainteresowanych) uwzględniająca sporty wysokiego ryzyka (ferraty) – koszt ok. 120-130 zł
 • pociąg Mestre-Wenecja i z powrotem – ok. 3€
 • opłaty za autostrady – ok. 15-20€ od osoby,
 • opłaty za parkowanie busów – ok. 10€ od osoby,
 • wydatki na wyżywienie na miejscu (poza śniadaniami) w ciągu dnia – wg uznania i apetytu indywidualnego 😉 ceny produktów wyższe niż u nas, w knajpach drożej, bo jednak waluta na miejscu to euro
 • wydatki na bilety wstępu do różnych atrakcji, głównie Wenecja i Cinque Terre (dla chętnych)
 • przejazdy kolejkami górskimi w Dolomitach, ok. 30-40€ (postaramy się na miejscu o tańsze, grupowe)

 

Jedziemy już za...

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

Harmonogram na 9 dni:

Dzień 1 (sb 11.08) – przejazd Warszawa – Wenecja (ok. 1300 km) – przez Czechy i Austrię, po drodze przerwy hydrauliczne i większa przerwa na obiad w knajpie samoobsługowej, dojedziemy późnym wieczorem, więc krótka, wieczorna integracja i padamy spać.

Dzień 2 (nd 12.08) – do popołudnia brykamy po Wenecji, odwiedzimy największe atrakcje i zrobimy mnóstwo zdjęć, podzielimy się na podgrupy zależnie od preferowanej formy zwiedzania, a następnie przejazd do miasta La Spezia (baza na 3 noclegi)

Wenecja

Dzień 3 (pn 13.08) – Alpy Apuańskieferrata Monte Contrario (C/D) i trekking wokół szczytu. Po trasie widoki na najpiękniejsze szczyty Apuanów: Mt. Pisanino i Pizzo d’Ucello oraz na morze i toskańskie wyspy. Wieczorem wypad do Portovenere w Cinque Terre. Sama ferrata 700m przewyższenia, przejście ok. 3 h. Po ferracie i wejściu trekkingowym schronisko Rifugio Orto di Donna. Powrót do busów dla obu ekip wspólne, ale wymagającą trasą górską ok. 1000m w dół.

Dzień 4 (wt 14.08) – Alpy Apuańskie – trekking dla całej ekipy na najwyższy szczyt Monte Pisanino 1947m (będzie ostro! – fotka poniżej, pierwsza od prawej). Busami wjedziemy na parking przy schronisku na poziom ok. 1100m. Większość dnia w górach, a po powrocie do bazy szybka przebiórka i jedziemy spędzić wieczór w Manarola w Cinque Terre.

Alpy Apuańskie

Dzień 5 (śr 15.08) – Cinque Terre – do popołudnia szwendamy się po miasteczkach i trasach widokowych (z wykorzystaniem lokalnych pociągów), następnie przejazd busami do Arabby (baza na 4 noclegi). Wprawdzie słynna na świecie “Via dell’Amore – Ścieżka Miłości” jest w remoncie i nie prędko będzie dostępna, ale jest tam mnóstwo innych, wspaniałych widokowo tras.

Cinque Terre

Dzień 6 (cz 16.08) – Dolomityferrata Pisciadu (B/C) oraz trekking na Cima Pisciadu 2985 m npm, wiele emocji i super widoków na Piz Boe 3152 m npm. Sama ferrata 530 m przewyższenia, ok. 2,5 h na jej pokonanie, ale bywa zatłoczona, więc czas może się wydłużyć. Schronisko Rifugio Pisciadu 2585m npm będzie miejscem do którego dotrze ekipa trekkingowa i ferratowa również. Trekking będzie miał więcej czasu na atak szczytowy, ale wszyscy ruszamy z rana i mamy nadzieję, że ekipa ferratowa też szczyt zdobędzie.

Ferrata Pisciadu i Szczyt Pisciadu

Dzień 7 (pt 17.08) – Dolomity – Szczyt Monte Civetta 3220 m npm! Ferrata degli Alleghesi (C) oraz trekking trasą Via normale. Sama ferrata 880m przewyższenia, średni czas na pokonanie 3,5 h. Wejście trekkingowe w wielu miejscach z dodatkowymi ubezpieczeniami na trasie. Wjedziemy kolejką na poziom ok. 1900m npm, a szczyt jest na 3220m! Będzie bardzo intensywnie, a jeśli nie zdążymy na kolejkę po południu, to dodatkowo 1000m zejścia do parkingu. Damy radę i w takiej opcji, ale będziemy napierać żeby zdążyć. Wariant maksymalny to ok. 1300m w górę, ponad 2000m w dół i dystans ok. 16,5km.

Monte Civetta 3220m npm

Dzień 8 (sb 18.08) – Dolomity – ferrata delle Trincee (D) z wejściem na szczyt Mesola 2727m npm oraz Mesolina 2642m npm. Na ferracie 380m przewyższeń, przejście ok. 3-4 h; Trekking Sentiero Geologico Arabba  z miejscami upamiętniającymi I wojnę światową i ukazujący piękno geologiczne Dolomitów. Na start tras wjedziemy kolejką na poziom ok. 2500m. Obie trasy ze wspaniałymi widokami na majestatyczny i charakterystyczny w całej okolicy Piz Boe oraz północne, zaśnieżone zbocza Marmolady – Królowej Dolomitów. Po przejściu ferraty i w miejscu spotkania z trekkingiem schronisko Rifugio Padon 2407m npm. Dzień z widokami zapierającymi dech!

Ferrata delle Trincee

Dzień 9 (nd 19.09) – przejazd Arabba – Warszawa (ok. 1400 km) – wracamy przez Austrię i Niemcy, w drodze powrotnej przerwy hydrauliczne oraz jeden dłuższy postój na obiad w samoobsługowej knajpie przy autostradzie. Przy sprzyjających warunkach drogowych wrócimy ok. północy lub nieco po północy.

Jak jedziemy:

Zbiórka w centrum Warszawy w dniu 11.08 (sobota) bladym świtem w widełkach 4.15-4.30, a o godz.4.30 wyjeżdżamy.
W podróż wybieramy się wynajętymi busami typu Renault Traffic lub podobny i należy je traktować “jak samolot” tzn. nie będą czekać na spóźnialskich przy wyjeździe. (Jeden z kierowców z każdego busa – odbiór pojazdu w piątek, do uzgodnienia).

Każdy z nich pozwala na komfortowy przejazd 8 osób, a że weźmiemy wersje przedłużane, to bez problemu zapakujemy do środka wszystkie bagaże na tydzień 🙂 Do każdego busa potrzebnych będzie dwóch kierowców, aby możliwe były zmiany za kierownicą, a przez to sprawniejszy i bezpieczniejszy przejazd.

Do Wenecji jedziemy przez Czechy i Austrię. W drodze powrotnej z Arabby pojedziemy przez Austrię i Niemcy.  Do stolicy powinniśmy wrócić ok. godz. 0.00-1.00 w nocy z niedzieli na poniedziałek. (jeżeli nie będzie utrudnień drogowych po trasie).

Dolomity

Charakter wyjazdu:

Jedziemy ekipą w której chcemy, aby znalazły się osoby mające ochotę aktywnie spędzić czas we Włoszech. Przewidujemy wyjazd ekipą na 3 busy (24 osoby). Gdyby taka grupa się nie zebrała, to minimalny skład, aby wyjazd doszedł do skutku to 2 busy (16 osób). Gdyby włoskich Szwendaczków zebrała się większa grupa, to maksymalna ekipa to 4 busy (32 osoby). 

Będziemy dążyli do realizacji planów opisanych powyżej, ale oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, które wystąpią podczas naszego pobytu. Może się np. okazać że dany szlak będzie zamknięty, a wtedy zrealizujemy trasę innym, dostępnym szlakiem. Chcemy na tym wyjeździe zobaczyć i przeżyć jak najwięcej 🙂

Bardzo ważne jest aby Szwendaczki zainteresowane wyjazdem określiły przy zgłoszeniu swoje predyspozycje do kierowania busem (trochę większy niż auto osobowe). W ekipie potrzebni są doświadczeni i jeżdżący na co dzień kierowcy, bo dystans do pokonania duży, a na miejscu będziemy jeździć też po górskich serpentynachKierowcy w obie strony wykonają kawał dobrej roboty, a pozostali mogą się w tym czasie zrelaksować. Ponadto każdego dnia pobytu na miejscu przynajmniej 1 kierowca z busa musi być abstynentem, aż do powrotu do bazy. Uwzględniając wszystkie te czynniki kierowcy będą mieli do poniesienia nieco niższe koszty, a pasażerowie nieco wyższe i suma kosztów się wyrówna.

Kolejność dni w Alpach Apuańskich i Dolomitach może ulec zmianie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo każdego z nas na trasie. Przy niesprzyjających warunkach pogodowych wspólnie obmyślimy i zrealizujemy plany alternatywne. Zaplanowane trasy via ferrata należą do kategorii średnich i trudnych. Polecane są osobom, które już miały wcześniej styczność z drogami żelaznymi, sprawia im satysfakcję pokonywanie pionowych ścian z ubezpieczeniami w postaci lin asekuracyjnych, drabinek, stopni itp. które oczywiście pokonujemy w kompletnym sprzęcie do autoasekuracji na ferratach (uprząż, lonża, kask, rękawiczki). Jeśli jakaś ferrata okaże się dla kogoś za trudna, to będzie można (na wstępnym etapie) wycofać się z niej i ruszyć trekkingiem, albo danego dnia od razu zrealizować trasę trekkingowa.

Trasy trekkingowe w większości przypadków prowadzą ścieżkami, na których należy zachować ostrożność jak na szlakach wysokogórskich w Tatrach. Mogą występować odcinki trudniejsze, gdzie będą duże ekspozycje, a miejscami mogą pojawić się wspomagające liny (odpowiednik łańcuchów w Tatrach). Wejście na Monte Civetta w Dolomitach, to już tylko dla tych, którzy dobrze się czują na Orlej Perci w Tatrach. Generalnie szwendaczkowy trekking, to nie sielanka w dolinkach, tylko ostre trasy w wysokich górach. Bardzo zalecamy aby na trasy trekkingowe każdy miał kask i rękawiczki. Będą miejsca, gdzie warto będzie ochronić głowę choćby kaskiem rowerowym, a rękawiczki ułatwią wchodzenie tam, gdzie wszystkie cztery kończyny będą miały kontakt ze skałą.

Dolomity

Zakwaterowanie i wyżywienie:

Podczas tygodniowego, a właściwie to aż 9-dniowego wyjazdu, bo obejmującego dwa kolejne weekendy, będziemy mieli 3 bazy noclegowe: Wenecja, La Spezia i Arabba. W każdym miejscu mamy nocleg ze śniadaniem, które każdego dnia wciągamy o godz.7.
1) Wenecja – a dokładnie Mestre czyli część Wenecji położona na stałym lądzie, połączona z częścią wyspową Mostem Wolności, spędzimy tam noc 11/12.08, a do zabytkowego centrum Wenecji podjedziemy w ciągu 10 min lokalnym pociągiem. Nocleg w hotelu ** w pokojach 2-os z łazienkami (z pościelą i ręcznikami), śniadanie w formie bufetu. WiFi gratis.
2) La Spezia – miasto portowe z urokliwymi restauracjami i tawernami, stanowiące bramę komunikacyjną do Parku Narodowego Cinque Terre, ale też świetne na wypady w Alpy Apuańskie. Spędzimy 3 noce w 2-os pokojach hotelowych *** z łazienkami (z pościelą i ręcznikami), śniadania w formie bufetu, WiFi gratis.
3) Arabba – słynna miejscowość w Dolomitach, zarówno w ramach zimowej Sella Rondy jak i na letnie wypady w góry. Zakwaterowanie w dwóch sąsiadujących ze sobą hotelach (typu B&B, z pościelą i ręcznikami) w pok. 2-os z łazienkami, śniadania bufetowe, WiFi gratis.

Pozostałe posiłki (oprócz śniadań, które zapewniają nam opisane powyżej hotele) będziemy wciągać podczas realizacji planów na każdy dzień, zarówno na trasach w górskich schroniskach jak i w lokalnych pizzeriach i knajpkach wieczorową porą.

Wenecja - Arabba - La Spezia

Co zabrać:

Wybierając się na włoskie, sierpniowe szwendanie trzeba koniecznie zabrać buty trekkingowe. Do bagażu wrzucamy nie tylko letnie ciuchy, ale też wszystko to co zwykle zabieramy w góry, uwzględniając wysokości ok. 2000m w Alpach Apuańskich, ale przede wszystkim trzytysięczniki w Dolomitach. Wysoko w górach mimo środka lata może być chłodno i wietrznie, a miejscami możemy trafić na pozostałości śniegowe. Kijki trekkingowe przydadzą się na trasach trekkingowych oraz na podejściach do startu i zejściach z końca ferrat. Oczywiście osoby udające się na ferraty MUSZĄ mieć swój komplet do autoasekuracji na via ferratach. Generalnie najlepszym rozwiązaniem będzie strój z wykorzystaniem nowoczesnych tkanin technicznych, a dobór odpowiednich warstw pozwoli na komfort termiczny niezależnie od warunków pogodowych.

Jak się zgłosić?

W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek. Po zalogowaniu na stronie wystarczy kliknąć przycisk poniżej “Wyślij zgłoszenie”. Osoby deklarujące się jako kierowcy proszone są o umieszczenie takiej informacji w polu “Wpisz dodatkową wiadomość”. W tym polu można też wpisać z imienia i nazwiska osobę dla której chcesz zaklepać miejsce, ale ta osoba później też powinna zgłosić się osobiście po zalogowaniu.

ZAPISZ SIĘ NA TEN WYJAZD

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.

KTO JEDZIE:

 • Iza Ż.
 • Kornelia Ż.
 • Piotrek Ż.
 • Andrzej B
 • Monika B.
 • Jola F.
 • Adam S
 • IwoMog
 • Leszek P
 • Jarek W
 • Ela J
 • Edyta K.
 • Karol K
 • Beata O
 • Paweł Sz
 • Renata W.
 • Marcin D.
 • Artur W.
 • Asia K.
 • Marek K
 • Agata G-C.
 • Agata I.
 • Grażyna P.
 • Darek Z.
 • Robert I
 • Maciej S.
 • Daria P
 • PiotrF
Free WordPress Themes