Widok z Szarculi

Beskid Śląski - Wielka Czantoria 995m  Schronisko na Stożku 13-14.04.2024

Beskid Śląski - Wielka Czantoria 995m - Schronisko na Stożku
13-14.04.2024

 Zapraszamy :) 

W połowie kwietnia ruszamy na kolejny weekend górski z noclegiem w schronisku górskim. Na tym wyjeździe pewnie będzie już zdecydowanie bardziej wiosennie. Inne trasy, inne szczyty, ale również będziemy się szwendać po Beskidzie Śląskim. Ruszymy w Ustroniu, wdrapiemy się na Czantorię i więżę widokową (płatna) na jej szczycie, będziemy na Soszowie, a na koniec sobotniego szwendania dotrzemy do Schroniska na Stożku, w którym spędzimy sympatyczny wieczór z ogniskiem i kiełbaskami. Spędzimy noc w górskim klimacie, ale nasze bagaże na nocleg zostaną dostarczone z dołu (i potem zwiezione), więc cały weekend to szwendanie "na lekko"

W niedzielę dotrzemy na Kiczory, będziemy szwendać się Głównym Szlakiem Beskidzkim, który doprowadzi nas na punkt widokowy Szarcula z mini wieżą widokową (bezpłatna). Trasę zakończymy w Istebnej, a tam nie tylko knajpki, ale tez Park Wodny Olza z Medical SPA Zagroń, więc będzie można się wymoczyć, wysaunować i zjeść coś konkretnego przed powrotem z górskiego, aktywnego weekendu w dobrym towarzystwie.

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 12.04.2024 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Wyjazd w drogę powrotną w niedzielę o g. 18.00, powrót do Warszawy ok. północy.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią całodzienne, górskie spacery wśród przyrody. Pierwszego dnia pokonamy ponad 1000m w górę, a drugiego dnia sporo zejścia, a do góry raptem ok. 200m. Na trasach nie ma trudności technicznych czy skalnych ekspozycji, więc trasy górskie dla każdego o przeciętnej kondycji. Pokonanie założonych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy. Uczestnikom udostępnione będą pliki gpx z dokładnym przebiegiem tras oraz namiary na serwis internetowy z naniesionym ich przebiegiem i możliwością samodzielnego wydruku map. Noc z soboty na niedzielę spędzimy w Schronisku na Stożku, ale do plecaka zabieramy tylko to co niezbędne na szlak, bo pozostałe bagaże zostaną nam dostarczone do schroniska, a w niedzielę zostaną zwiezione ze schroniska do autokaru. Sobotni obiad z menu kuchni schroniskowej, a na kolację wspólne pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.

Beskid Śląski - krajobraz po trasie
Schronisko na Stożku
Park Wodny Olza w Istebnej

Trasa 1 dzień - sobota 13.04.2024

Ustroń Brzegi - Szlak Widokowy - Poniwiec - Ścieżka Rycerska - Rostuki - Mała Czantoria 866m - Schronisko na Czantorii (bufet) - Wielka Czantoria 995m (wieża widokowa - wstęp 50 Kc lub 10 zł, bufet) - Główny Szlak Beskidzki - Schronisko na Soszowie - Wielki Soszów 886m - Cieślar 921m - Cieślarówka - Mały Stożek 837m - Wielki Stożek 978m - Schronisko na Stożku

Czas przejścia: ok. 6-7 godzin + przerwy , długość trasy ok. 16,5 km, suma podejść ok. 1030m, suma zejść ok. 440m.

Trasa 2 dzień - niedziela 14.03.2024

Schronisko na Stożku - Główny Szlak Beskidzki - Kyrkawica 977m - Kiczory 989m - Przełęcz Łączecko 774m - Beskid 824m - Przełęcz Kubalonka 761m (knajpki) - punkt widokowy Szarcula 803m (z mini wieżą widokową) - Istebna (Park Wodny Olza z Medical SPA Zagroń) i knajpki

Czas przejścia ok. 4-5 godzin + przerwy i czas na Park Wodny, długość trasy ok. 14 km, suma podejść ok. 180m, suma zejść ok. 590m.

Schronisko na Soszowie
Zbocze Małej Czantorii
Wieża widokowa na Czantorii

Zakwaterowanie, wyżywienie, co zabrać:

Schronisko na Stożku - zakwaterowanie w warunkach schroniska górskiego :) Pokoje jak to w schronisku, mniejsze i większe (również łóżka piętrowe), łazienki na korytarzach. Śpimy z pościelą, nie zabieramy śpiworów.

Sobotnim wieczorem rozpalimy ognisko w pobliżu schroniska - Dla każdego przewidziana kiełbaska do własnoręcznego upieczenia jej nad ogniem, a potem wszamania z dodatkiem pieczywa, ketchupu i musztardy oraz herbata. Zimne i inne napitki do ogniska będzie można zakupić w bufecie schroniska. Dla wcześniej głodnych będą 2 schroniska po trasie, a i w naszym będzie można wciągnąć coś pożywnego po zrealizowanej trasie ze schroniskowej kuchni.

W niedzielę rano zjemy wspólnie schroniskowe śniadanko. Dla każdego jajecznica + krojone: wędliny, sery, warzywa na stoły oraz herbata. Kawa do dokupienia indywidualnie. Pozostałe posiłki na trasach (w schroniskach i knajpkach na trasie sobotniej i niedzielnej) oraz na niedzielnej mecie w Istebnej każdy finansuje indywidualnie wg swoich preferencji ilościowych i smakowych.

W Istebnej będzie okazja po zrealizowaniu trasy skorzystać z atrakcji w postaci Parku Wodnego Olza z Medical SPA Zagroń. Powinniśmy mieć na to ok. 2-3 godzin przed odjazdem, a więcej Ci którzy ukończą trasę szybciej. 

W kwietniu mamy nadzieję, że aura będzie już typowo wiosenna, a wszędzie będzie pięknie i zielono, ale kto wie, czasami natura płata figla i może być jeszcze jakiś śnieg na szlakach. Warto być przygotowanym warstwowo (na cebulę lub na tort), najlepszy będzie strój z materiałów technicznych, a w bagażu warto będzie mieć zarówno coś ciepłego (czapka, rękawiczki, termos) jak i kapelusz, krem z filtrem UV  i okulary przeciwsłoneczne :)

Koszty składkowe:

440 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Ustronia i powrót z Istebnej do Warszawy,
 • sobotnie wieczorne ognisko z kiełbaskami (opał i prowiant opisany wyżej),
 • nocleg w Schronisku na Stożku (z pościelą, łazienki w częściach wspólnych),
 • niedzielne śniadanie w schronisku wg opisu powyżej,
 • transport bagaży z dołu do schroniska w sobotę i odwrotnie w niedzielę,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na przyjemności na miejscu (w schroniskach i knajpkach na trasach - napoje, przekąski, pamiątki itp.),
 • wieża widokowa na Czantorii (50 Kc lub 10 zł) - dla chętnych na wejście,
 • wstęp do Parku Wodnego Olza z Medical SPA Zagroń - dla zainteresowanych, cennik
 • obiadokolacja niedzielna w knajpce w Istebnej przed wyjazdem w drogę powrotną

 

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!