Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

Sobota 16.07.2022 - trasa spływu: Olkowo - Spędy ok. 15 km

Niedziela 17.07.2022 - trasa spływu: Spędy - Stygajny ok. 14 km 

Oba dzienne odcinki należy traktować orientacyjnie, ponieważ zależnie od tego co powiedzą bobry ;) nasze plany mogą zostać zweryfikowane :) Drugiego dnia, jeśli przyroda w rezerwacie będzie dla nas łaskawa, to może uda się popłynąć dalej, maksymalnie aż do Jeziora Pierzchalskiego.

Co zabrać:

Na spływ szykujemy się jak poskramiacze dzikiej przyrody, a więc uzbrajamy się w płyny czy kremy przeciwko ewentualnym komarom, zakładamy stroje z tkanin szybkoschnących, a pod spodem najlepiej mieć strój kąpielowy. Na nogach obowiązkowo tzw. buty do wody, bo będziemy wychodzić z kajaka wiele razy, chodzić po dnie, po powalonych kłodach czy brzegiem wśród zarośli. Warto mieć coś od słońca (kapelusz, kremy), ale i od deszczu (najlepiej płaszcze czy peleryny, w których wygodnie wiosłować). 

Do kajaka zabieramy też własne napoje i prowiant najlepiej w postaci batonów, czekolady, kabanosów, bakalii itp. generalnie rzeczy które dadzą nam energetycznego kopa, a nawet zamoczone nadal będą smakowały ;) Ważne rzeczy osobiste (portfel, dokumenty) najlepiej zabezpieczyć w wodoszczelne worki mniejsze lub większe czy zamykane, szczelne pudełka, a telefon w specjalny woreczek. Grube worki śmieciowe, to ostateczność w zabezpieczeniu podręcznego bagażu, ale też dają radę. Kabinka (czyli kajak do góry dnem) na rzece to nic nadzwyczajnego, ale jak się jest do tego dobrze przygotowanym, to tylko dostarcza dodatkowych wrażeń. Nie raz też możemy nabrać wody do kajaka, więc warto zabrać z domu gąbkę i pustą butelkę do jej wylewania.

Na koniec każdego dnia spływu czekać na nas będzie autokar, a w nim warto mieć dodatkowy zestaw suchych ciuchów do przebrania. Po spływie w sobotę czeka nas obiadokolacja, a później ognisko z kiełbaskami na agroturystyce, a w niedzielę po spływie jeszcze obiadokolacja na wzmocnienie. Grupowo zapewnione mamy również dwa śniadania, więc przekąski i napoje trzeba zabezpieczyć z domu do kajaka na sobotę, a na niedzielę będzie można dokupić w Ornecie.

Koszty składkowe:

490 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Orneta i Orneta – Warszawa,
 • śniadanie w sobotę w miejscu gdzie będziemy nocować,
 • lokalne przejazdy autokarem na starty i mety dziennych odcinków spływu,
 • wynajem 2-os. kajaków polietylenowych z wiosłami alu+tworzywo i kamizelkami asekuracyjnymi,
 • transport kajaków na start spływu i po jego zakończeniu,
 • obiadokolacja sobotnia oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek (plus dodatki),
 • nocleg w gospodarstwie agroturystycznym w Ornecie w pok. 2-6 os. w Ornecie,
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • obiadokolacja niedzielna,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • napoje i prowiant do kajaka na czas spływu,
 • napoje wg gustu i smaku do sobotniego, wieczornego ogniska
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Osoby, które zgłosiły się po zapowiedzi na stronie, a potem potwierdziły udział mailowo są już w ekipie, nie wypełniają już formularza.

Szwendaczki na kajakach
Szwendaczki na kajakach
Szwendaczki na kajakach
Szwendaczki na kajakach
Pasłęka - z lotu ptaka
Szwendaczki na kajakach

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 15.07.2022 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 00.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc można sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany coby jeszcze dospać w sobotę rano zanim zasiądziemy do śniadania.

Do stolicy wrócimy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy w niedzielę 16.07.2022 ok. północy, ale może być też później, albowiem rzeka jest nieprzewidywalna i nasze przygody na niej również, więc może być różnie z czasem pokonania zaplanowanych odcinków. Przy optymalnym pokonaniu rzeki powrót ok. godz. 23-24, przy dłuższej walce z naturą powrót nie później niż do g.2-3 w nocy.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla doświadczonych kajakowo członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek. Płynąć będziemy w obrębie rezerwatu przyrody. Nie wiemy ani my, ani wypożyczalnia kajaków czego możemy się tam spodziewać i jak pracowite w tym sezonie do tej pory były bobry ;) Natura bywa nieprzewidywalna, więc należy się liczyć z tym, że spędzimy w kajaku sporą część dnia. Jeśli wcześniej nie pływałaś/eś kajakiem lub Twoje spływy do tej pory to tylko łatwe rzeki, bez przeszkód, to zastanów się dwa razy i podejmij świadomie decyzję o udziale w tym spływie.

Wybraliśmy tę rzekę licząc na niespodzianki na wodzie, a ile ich będzie to okaże się podczas spływu. Możemy się tam spodziewać dużej ilości zwalonych drzew w korycie, które pokonuje się na różne sposoby, bywa że "taranem" albo "kryj ryj", a meandry i szybki nurt podnoszą adrenalinę :) Mamy nadzieję, że uda się pokonać całe zaplanowane na 2 dni odcinki rzeki, ale jeśli przyroda okaże się silniejsza, to w razie czego zastosujemy opcje awaryjne, aby naszą ekipę kajakową wraz ze sprzętem ewakuować wcześniej po trasie. Do udziału w spływie zapraszamy Szwendaczków zaprawionych w bojach kajakowych. Jeśli pokonywanie przeszkód naturalnych i sztucznych na rzece i współpraca przy walce z żywiołem z innymi, to dla Ciebie frajda, to jedź i będziemy się świetnie bawić. A jeśli uważasz, że to męczarnia... cóż, jedź np. na Pilicę, ale nie szwendaczkowo, bo my tam nie pływamy ;)

Pasłęka - na trasie spływu
Pasłęka - z lotu ptaka
Pasłęka - na trasie spływu

 Mamy 1 wolne miejsce w ekipie. Zapraszamy. 

Pierwszy i jedyny w tym sezonie szwendaczkowy weekend kajakowy. Oczywiście będzie na rzece z przygodami (fotka powyżej poglądowa, ze spływu na którym kiedyś byliśmy). Liczymy na dużo przeszkód na rzece i wspólną walkę z ich pokonaniem! Jeśli fajne kajaki dla Ciebie to Pilica czy Krutynia, to nie zgłaszaj się na ten spływ. Na tym spływie dwójki kajakowe czeka ścisła współpraca między sobą i z innymi załogami i ciężka praca wśród dzikiej przyrody, aby na koniec dnia z satysfakcją i bananem na twarzy od ucha do ucha dotrzeć do zaplanowanej mety.

A tak właśnie jak w powyższej zapowiedzi mamy nadzieję, że będzie na jednej z dwóch głównych rzek na Warmii. Szwendaczkowa ekipa ruszy bowiem na spływ kajakowy Pasłęką. Nigdy wcześniej tam nie spływaliśmy, a i nie łatwo jest tego dokonać, ponieważ na całej długości rzeki i w jej najbliższym otoczeniu znajduje się Rezerwat Przyrody Ostoja Bobrów. A jak to z rezerwatami bywa, przebywanie tam zasadniczo jest niemożliwe, chyba że posiada się specjalne zezwolenie, a my takie (po długim oczekiwaniu) dostaliśmy! Liczymy zatem na spływ pełen przygód oczywiście z pełnym poszanowaniem przyrody i zasad obowiązujących w tego typu miejscach.

Spływ kajakowy Pasłęką
16-17.07.2022

Szwendaczkowy spływ z przygodami :)