Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W połowie grudnia ruszamy na górskie szwendanie w rejon Kotliny Kłodzkiej. Może będzie to jeszcze jesienny weekend pełen czerwono-złotych kolorów, a może zaskoczy nas zima i będzie można podziwiać pobielone szczyty i przecierać zaśnieżone szlaki. Z pewnością będzie to aktywny weekend, który pozwoli wszystkim złapać górski oddech przed zbliżającymi świętami. Szykujemy zatem małe plecaczki, bo zanocujemy w Międzygórzu, a po okolicznych szlakach i szczytach pobrykamy tylko z tym co niezbędne polując przy tym z aparatem na smakowite widoczki.

Poszwendamy się w Masywie Śnieżnika (część Sudetów Wschodnich) i oczywiście zdobędziemy jego najwyższy szczyt czyli Śnieżnik 1423m npm. i zobaczymy jak postępują prace przy budowie wieży widokowej, która ma być gotowa na jesieni 2021. Budowa wzbudza kontrowersję różnych środowisk, więc będzie okazja pewnie po raz ostatni zobaczyć szczyt bez wieży.  Wdrapiemy się też na Czarną Górę 1205m npm. a na niej będzie można rozejrzeć się po okolicy z poziomu górnej stacji kolejki ośrodka narciarskiego. 

Panorama ze Śnieżnika na Żmijowiec i Czarną Górę - By Jacek Halicki - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68958389

Śnieżnik 1423m i Czarna Góra 1205m
12-13.12.2020

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery z podziwianiem rozległych widoków. Kondycja przyda się umiarkowana, a przygotować trzeba się zarówno na warunki jeszcze jesienne jak też już zimowe. Jednak nawet gdy nastałaby grudniowa zima (co jest raczej mało prawdopodobne), to na szlakach przydadzą się co najwyżej raczki, aby buty lepiej trzymały się trasy. Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Spędzimy noc w pensjonacie w Międzygórzu, więc na trasy do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 11.12.2020 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około północy (lub trochę po). Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD. Powrót do Warszawy ok. 1 w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Niedziela 13.12.2020

W niedzielę zjemy grupowe śniadanie w miejscu noclegu, a następnie ruszymy bezpośrednio na szlak wychodzący z Międzygórza. Nasze kroki skierujemy w stronę Wodospadu Wilczki o wys. 22m będący drugim najwyższym wodospadem w Sudetach (pod Wodospadzie Kamieńczyka). Nieco dalej zainteresowani będą mogli nieco odbić ze szlaku, aby odwiedzić Ogród Bajek, w którym można z bliska obejrzeć m.in. takie postacie jak Czerwonego Kapturka, Koziołka Matołka, Babę Jagę czy Jasia i Małgosię, ale też ze współczesnych bajek np. Shreka.

Nasza dalsza trasa (zarówno w wariancie z Ogrodem Bajek jak i bez niego) doprowadzi nas do Schroniska na Iglicznej. Obiekt ten wprawdzie już od dawna nie należy do PTTK i jest prywatny, ale mamy nadzieję, że może uda się tam wstąpić na małą przekąskę i rozgrzewkę. Będzie też okazja popatrzeć z zewnątrz na Sanktuarium "Maria Śnieżna", do którego pielgrzymuje wiele osób z uwagi na przypadki cudownych uzdrowień. Zainteresowani będą mogli przespacerować się też drogą krzyżową na szczyt Igliczna 845m npm i z powrotem. 

Następnie zielonym szlakiem ruszymy w kierunku Jaworowej Kopy, ale naszym celem będzie Czarna Góra 1205m npm. Na jej szczycie zlokalizowana jest drewniana wieża widokowa o wys. 14m., ale niestety od jakiegoś czasu nie jest dostępna (podobno grozi zawaleniem). Na szczęście z położonego tuż obok ośrodka narciarskiego też są piękne widoczki na okolice. Szlak dalej doprowadzi nas do Przełęczy Puchaczówka. Z przełęczy szlakiem obok wierzchołków Pasiecznik i Wilczyniec dotrzemy do Stronia Śląskiego. Tam zjemy konkretny posiłek w lokalnych knajpkach i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Czas przejścia ok. 5-6 godzin, długość trasy ok. 16 km, suma podejść ok. 820m, suma zejść ok. 900m.

Sobota 12.12.2020

Po nocnej podróży dotrzemy rano do miejsca startu trasy pieszej, do miejscowości Bolesławów i w lokalnej knajpce zjemy smaczne śniadanko. Wzmocnieni porannymi kaloriami wskoczymy na żółty szlak, którym przejdziemy obok ośrodka narciarskiego Kamienica. Szlak poprowadzi nas wzdłuż rzeczki o tej samej nazwie, a następnie doprowadzi do granicy Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego i jednocześnie granicy polsko-czeskiej. 

Granicą podążać będziemy z poziomu ok. 950m npm do najwyższego punktu w tym paśmie czyli Śnieżnika 1423m. Podobno widać stąd przy sprzyjającej pogodzie nawet alpejskie szczyty oddalone o 300 km. A gdy już nacieszymy oczy rozległymi krajobrazami zejdziemy do położonego nieco niżej Schroniska na Śnieżniku, które stoi tam już niemal od 150 lat. Wdepniemy do niego na małe co nieco, coś na rozgrzewkę, a następnie ruszymy szlakiem w dół do Międzygórza, gdzie zlokalizowany jest pensjonat w którym zjemy obiadokolację i zanocujemy.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 19 km, suma podejść ok. 890m, suma zejść ok. 870m.

Koszty składkowe:

310 zł i obejmują:

  • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Bolesławowa i powrót ze Stronia Śląskiego,

  • śniadanie w sobotę rano na starcie trasy w Bolesławowie,

  • obiadokolacja w miejscu noclegu w Międzygórzu,

  • nocleg w pensjonacie w Międzygórzu (z pościelą, pokoje 2-3-4 os. z łazienkami),

  • śniadanie w niedzielę w miejscu noclegu,

  • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.

Koszty do poniesienia we własnym zakresie: 

  • bilet wstępu do Ogrodu Bajek (11 zł) - dla korzystających,

  • posiłek przed drogą powrotną w niedzielę w Stroniu Śląskim,

  • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.)

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy poniżej

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą będzie bardzo przydatny.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Czapkę i rękawiczki też warto zabrać, bo to jednak już grudzień, więc może być śnieżnie i/lub mroźnie.

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl