Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W przedostatni weekend sierpnia 2020 wybierzemy się na rowerowy objazd Jeziora Śniardwy - największego w Polsce oraz przyjrzymy się z bliska kilku mniejszym jeziorom przejeżdżając wzdłuż ich brzegów, m. in. Mikołajskiemu, Bełdany, Seksty, Tuchlin, Białoławki, Wejsunek i Warnołty.

Podczas 2 dni rowerkowania zawitamy do wielu ciekawych nadbrzeżnych miejscowości: Ruciane-Nida, Mikołajki, Iznota, Nowe Guty , urządzimy sobie odświeżające kąpiele, a w knajpkach spałaszujemy niejedną smakowitą, mazurską rybkę. Będziemy przemieszczać się po lasach, polach i nad wodą w obrębie Mazurskiego Parku Krajobrazowego korzystając z dróg i ścieżek położonych jak najbliżej linii brzegowej jeziora Śniardwy i pozostałych.

Szwendanie rowerowe na Mazurach :)

Wokół Jeziora Śniardwy i Bełdany
22-23.08.2020

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 6.00 w sobotę 22.08.2020 (brak nocnego przejazdu) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i ruszymy w trasę, aby po kilku godzinach (ok. 11) dojechać do Wężewa skąd wyruszymy na trasą rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, asfaltowymi, czasami leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. W sobotę dla wszystkich ok. 50 km, a w niedzielę ok. 55 km.

Niedziela 23.08.2020
Ruciane-Nida - Nowe Guty ok. 55 km

W niedzielę po śniadaniu wskoczymy na rowerki i pomkniemy w kierunku Jeziora Bełdany, a konkretnie Śluzy Guzianka. Tu będziemy mogli przyjrzeć się z bliska śluzującym się żaglówkom, kajakom i innym sprzętom wodnym. Następnie obierzemy azymut na Wejsuny i Końcewo. Przerwę gastronomiczną zrobimy obowiązkowo w Głodowie, gdzie zaspokoimy nasz głód wciągając chrupiące frytki rybne w tutejszej knajpie :) Natomiast świetnym miejscem do kąpieli będzie Niedźwiedzi Róg już bezpośrednio nad Jeziorem Śniardwy.

Po przerywniku kąpielowym pomkniemy wzdłuż Jeziora Seksty do miejscowości Karwik. Następnie podjedziemy do Śluzy Karwik, wybudowanej w latach 1845–1849, która umożliwia żeglugę pomiędzy Jeziorem Roś a Śniardwy, co zapewnia połączenie miejscowości Pisz z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Dalej nasza trasa będzie biegła przez Szczechy Wielkie i Zdory. W Zdorach będzie można posilić się w restauracji zlokalizowanej w dawnej, wiejskiej remizie.

Z tej miejscowości odbijemy na Półwysep Szeroki Ostów. Żadne inne polskie miejsce nie posiada takich krajobrazów jak ten półwysep. Wyżłobiony przez lodowiec krajobraz posiada wiele punktów widokowych, z których można podziwiać piękną panoramę na odległość wielu kilometrów. Patrząc w kierunku północno – wschodnim rozciąga się krajobraz Jeziora Śniardwy w całej okazałości. W kierunku południowym widać przesmyk na Jezioro Seksty oraz Półwysep Kaczor. W pobliżu wyłaniają się wyspy Pajęcza i Czarci Ostrów, gdzie niegdyś znajdował się warowny zamek. Szeroki Ostrów pełni ważna rolę w ekologicznej równowadze parku, ponieważ jest schronieniem dla wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Po dogłębnym spenetrowaniu tego pięknego półwyspu nasze koła skierujemy w stronę Jeziora Białoławki i miejscowości Kwik, a stąd będzie czekał nas już ostatni ok. 5-kilometrowy odcinek do Nowych Gut, czyli do mety naszej niedzielnej trasy. Tu w marinie nad brzegiem Śniardw skorzystamy kąpielowo ze wspaniałej plaży oraz wszamiemy smaczną rybkę przed drogą powrotną do Warszawy. Przy sprzyjających warunkach drogowych powinniśmy wrócić przed północą.

Sobota 22.08.2020
Wężewo - Ruciane-Nida ok. 50 km

Po dojeździe do Wężewa znajdującego się na północno-wschodnim krańcu Jeziora Śniardwy, wypakujemy nasze rowery i ruszymy wzdłuż największego polskiego jeziora w kierunku Mikołajek. Pierwsza opcja plażingowa będzie już po ok. 8 km na plaży Suchy Róg. W Suchym Rogu będzie też można uzupełnić zapasy w lokalnym spożywczaku. Jadąc dalej przejedziemy przez miejscowości Dziubiele i Łuknajno, które rozgranicza Jezioro Łuknajno od Jeziora Śniardwy.

Mniej więcej w połowie naszej wycieczki dotrzemy do Mikołajek, zwanych mazurską Wenecją, które są jednym z najatrakcyjniejszych mazurskich kurortów i od dawna stanowią bazę dla entuzjastów żeglarstwa i innych sportów wodnych. Nad brzegiem Jeziora Mikołajskiego będzie można zatrzymać się w jednej z tutejszych knajp i spałaszować pyszną mazurską rybkę.

Po tym pysznym przerywniku ruszymy w dalszą drogę kierując się na południe w stronę Iznoty. Teraz będziemy jechać wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. Z Iznoty nadal będziemy poruszać się na południe, tym razem po naszej lewej stronie będziemy mieli Jezioro Bełdany. Po przejechaniu ok. 14 km z Iznoty dotrzemy na nocleg do naszego ośrodka w Rucianem, który jest jednym z najładniej położonych portów nad jeziorem Nidzkim w bezpośrednim sąsiedztwie kilku urokliwych wysp.

Po całodziennym rowerowaniu będziemy mogli zjeść na miejscu coś pysznego w tutejszej tawernie portowej o niezapomnianym klimacie, położonej nad samym brzegiem jeziora w bezpośrednim sąsiedztwie portu jachtowego. A zanocujemy w domkach 2-3-4 – osobowych klasy ekonomicznej, bez specjalnych wygód poza łóżkiem z pościelą 😉 pamiętających jeszcze lata PRL-u. Rowery spinamy na noc i nocują na zewnątrz, przy domkach.

Co zabrać:

Jedziemy w drugiej połowie sierpnia, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą jeszcze w miarę długie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. No i obowiązkowo strój kąpielowy dla tych co nie wyobrażają sobie dnia rowerowania w mazurskich, nadjeziornych klimatach bez orzeźwiających kąpieli w jeziorach na trasie.

Koszty składkowe:

290 zł i obejmują:

  • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Wężewo i Nowe Guty – Warszawa,
  • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
  • transport rowerów do Wężewa i z powrotem z Nowych Gut do Warszawy,
  • zaplecze awaryjne w postaci auta dostawczego,
  • nocleg nad Jeziorem Nidzkim w domkach ekonomicznych 2-3-4 – osobowych bez łazienek (będzie możliwość korzystania z sanitariatów ogólnodostępnych na terenie ośrodka i z płatnych natrysków (8 zł za 5 min), warto wziąć ze sobą zapas monet,
  • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
  • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.
     

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

  • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego

 

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy poniżej

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum