Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

 Zapowiedź wyjazdu. Zapraszamy :) 

Kolejne szwendaczkowe rowerowanie już w pierwszy weekend lipca. Intensywnie działamy nad szczegółami, ale dla tych którzy lubią wcześniej planować publikujemy zajawkę, aby można sobie było wpisać w kalendarz szwendaczkowe rowerowanie :) Fotka powyżej z jednego z wyjazdów, poglądowo, bo tam się teraz nie wybieramy, ale będzie jak zwykle przyrodniczo, malowniczo i aktywnie wśród pozytywnie zakręconych ludzików.

Gdy na tej stronie opublikujemy komplet informacji, to poprosimy zgłoszonych wcześniej Szwendaczków o potwierdzenie udziału

Chcę jechać :)

Rowerowe Szwendanie :)

Co zabrać:

Jedziemy w lipcu, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie w pełni letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą wtedy długie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była.

Oznakowanie na szlaku kolejowym
Szwendaczki na rowerowaniu
Dawna stacja kolejowa

Koszty składkowe:

360 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Morąg i Dobre Miasto – Warszawa,
 • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
 • transport rowerów do Morąga i z powrotem z Dobrego Miasta do Warszawy,
 • obiadokolację na agroturystyce (zupa, drugie danie, kompot),
 • ognisko z kiełbaskami (plus dodatki) sobotnim wieczorem,
 • nocleg w w gospodarstwie agroturystycznym (pokoje 2-6 osobowe z łazienkami),
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Niedziela 03.07.2022
Orneta - Dobre Miasto ok. 60 km

Po śniadaniu w miejscu noclegu wskoczymy na rumaki i pomykać będziemy szlakiem dawnej linii kolejowej, który został dofinansowany z UE i stanowi łącznikowy odcinek szlaku rowerowego Green Velo. Zintegrujemy się z przyrodą na niemal 30 km po których kiedyś jeździły pociągi. Wjedziemy potem do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie warto będzie obejrzeć XIV-wieczny zamek. Dotrzemy do niego bulwarem nad Łyną przez ładnie utrzymane Stare Miasto. Wyjeżdżając ścieżkami Parku Uzdrowiskowego Doliny Symsarny trafimy do tężni solankowych na głębokie zdrowe wdechy dla naszych płuc.

Kolejne km trasy to Szlak Kopernikowski, który wiedzie wzdłuż malowniczo meandrującej rzeki Łyny. Wprawdzie to pieszy szlak, ale nadaje się dla rowerów, a obcowanie z przyrodą jest przez to jeszcze bliższe. Na mecie warto będzie zjeść coś dobrego, a nie powinniśmy mieć z tym kłopotu, bo zakończymy trasę w Dobrym Mieście, a nazwa zobowiązuje. Na koniec zapakujemy rowery i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Szwendaczki na rowerowaniu
Jezioro Narie
Szwendaczki na rowerowaniu

Sobota 02.07.2022
Morąg - Orneta ok. 55 km

Zaczniemy w Morągu, gdzie nie omieszkamy na dobry start spałaszować lodów rzemieślniczych w Lodziarni Parkowej.  Wyjeżdżając z miasta złapiemy rowerowy Szlak Dookoła Jeziora Narie i dojedziemy do Kretowin, a następnie na plażę na krańcu półwyspu, gdzie zażyjemy odświeżającej kąpieli :) Szlakiem tym przez kolejne miejscowości dotrzemy do Ponar i zmienimy go tam na rowerowy szlak prowadzący do Miłakowa.

Dalsza trasa to łąki, lasy, pola i generalnie oddalenie od samochodowej cywilizacji. Wśród malowniczych terenów dotrzemy terenowo do Ornety, gdzie zanocujemy w lokalnym gospodarstwie agroturystycznym. A tam nie tylko zjemy porządną obiadokolację, ale też wieczorową porą upieczemy kiełbaski nad ogniskiem.

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 5.30 w sobotę 02.07.2022 (brak nocnego przejazdu) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do przyczepy bagażowej i ruszymy w trasę, aby po kilku godzinach (ok. godz. 10-11.00) dojechać do Morąga skąd wyruszymy na trasę rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Planowany powrót do Warszawy w niedzielę 03.07.2022 ok. godz. 23.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, polnymi, asfaltowymi czy leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. W sobotę dla wszystkich ok. 55 km, a w niedzielę ok. 60 km.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim
Wjazd na trasę kolejowym szlakiem
Kretowiny kąpielisko Jezioro Narie

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Na rowerowy weekend na początku lipca wracamy na Warmię i Mazury! Zaczniemy tam, gdzie ostatnio skończyliśmy, czyli w Morągu. W sobotę objedziemy Jezioro Narie, pokąpiemy się :) wstąpimy do Miłakowa i szlakami rowerowymi dotrzemy do Ornety. W niedzielę przejedziemy całą "trasą zwiniętych torów" poprowadzoną starym szlakiem kolejowym z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego. A tam zobaczymy XIV-wieczny zamek, odwiedzimy Park Uzdrowiskowy Dolina Symsarny i pooddychamy głęboko w tężniach solankowych. Następnie podążać będziemy Szlakiem Kopernikowskim przez wspaniałe lasy i malownicze tereny wzdłuż rzeki Łyny do mety w Dobrym Mieście. Obcowanie z naturą na całego!

Warmia i Mazury - szlakiem kolejowym i kopernikowskim
2-3.07.2022