W sezonie 2019 rozszwendaliśmy się dość mocno po górach i jakoś zabrakło miejsca w kalendarzu na weekendowy spływ jakąś przygodową rzeką...
A że wspomnienia z Rawki mamy świetne z poprzednich lat, to pomyśleliśmy aby wrócić na nią w postaci 2 jednodniowych, sobotnich przygód :) Spływy będą dwa, rzeka ta sama, ale odcinki inne. W pierwszym, sierpniowym terminie popłyniemy na odcinku Doleck - Kamion, natomiast na początku września zmierzymy się z dziką przyrodą na odcinku Kamion - Budy Grabskie.

Warto podkreślić, że rzeka Rawka stanowi Rezerwat Przyrody chroniony prawem i aby nią spływać należy posiadać pozwolenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Rawka uznawana jest za perłę kajakowego Mazowsza, ale przy tym jest rzeką trudną i uciążliwą z uwagi na dużą ilość zwalonych drzew w korycie, które pokonuje się na różne sposoby, bywa że "taranem" albo "kryj ryj", a meandry i szybki nurt podnoszą adrenalinę :)  

Rawka to przygoda dla tych którzy nie lubią nudzić się w kajaku. Do udziału w obu spływach zapraszamy Szwendaczków zaprawionych w bojach kajakowych. Jeśli pokonywanie przeszkód naturalnych i sztucznych na rzece i współpraca przy walce z żywiołem z innymi, to dla Ciebie frajda, to jedź i będziemy się świetnie bawić. A jeśli uważasz, że to męczarnia... cóż, jedź np. na Pilicę, ale nie szwendaczkowo, bo my tam nie pływamy ;)

Szwendaczek na spływie kajakowym Rawką

Dwa spływy kajakowe Rawką - dla łowców rzecznych emocji
24.08.2019 oraz 07.09.2019

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 7.45 w sobotę 24.08.2019 i odpowiednio na drugi spływ w sobotę 07.09.2019 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 8.00. Jedziemy i wracamy tym samym busem/autokarem z klimatyzacją, więc można sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany coby jeszcze dospać trochę wczesną sobotnią pobudkę. Do stolicy wrócimy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy popołudniowym-wieczorem, a dokładnie trudno przewidzieć, albowiem rzeka jest nieprzewidywalna i nasze przygody na niej również, więc może być różnie z czasem pokonania zaplanowanych odcinków. Przy optymalnym pokonaniu rzeki powrót ok. godz. 18-19, przy dłuższej walce z naturą powrót nie później niż do g.21.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla doświadczonych kajakowo członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek.  Zarówno w pierwszym jak i drugim terminie pokonanie zaplanowanych odcinków rzeki powinno nam zająć ok. 5-7 godzin. Natura bywa jednak nieprzewidywalna, więc należy się liczyć z tym, że ten czas może się wydłużyć w związku z niskim stanem rzeki i jeszcze większą ilością przeszkód. Jeśli wcześniej nie pływałaś/eś kajakiem lub Twoje spływy do tej pory to tylko łatwe rzeki, bez przeszkód, to popatrz na zdjęcia i podejmij świadomie decyzję o udziale w tym spływie.

Spływ 1 - sobota 24.08.2019
Start Przez Meta Dystans Czas
Doleck Suliszew Kamion ok 12 km ok. 5-7 godz.

Spływ 2 - sobota 07.09.2019
Start Przez Meta Dystans Czas
Kamion Samice, Ruda Budy Grabskie ok 12 km ok. 5-7 godz.


Co nas czeka i co zabrać :)
Na oba spływy szykujemy się jak poskramiacze dzikiej przyrody, a więc uzbrajamy się w płyny czy kremy przeciwko ewentualnym komarom, zakładamy stroje z tkanin szybkoschnących, a pod spodem najlepiej mieć strój kąpielowy. Na nogach obowiązkowo tzw. buty do wody, bo będziemy wychodzić z kajaka wiele razy, chodzić po dnie, po powalonych kłodach czy brzegiem wśród zarośli. Warto mieć coś od słońca (kapelusz, kremy), ale i od deszczu (najlepiej płaszcze czy peleryny, w których wygodnie wiosłować). 

Do kajaka zabieramy też własne napoje i prowiant najlepiej w postaci batonów, czekolady, kabanosów, bakalii itp. generalnie rzeczy które dadzą nam energetycznego kopa, a nawet zamoczone nadal będą smakowały ;) Ważne rzeczy osobiste (portfel, dokumenty) najlepiej zabezpieczyć w wodoszczelne worki mniejsze lub większe czy zamykane, szczelne pudełka, a telefon w specjalny woreczek. Grube worki śmieciowe, to ostateczność w zabezpieczeniu podręcznego bagażu, ale też dają radę. Kabinka (czyli kajak do góry dnem) na Rawce to nic nadzwyczajnego, ale jak się jest do tego dobrze przygotowanym, to tylko dostarcza dodatkowych wrażeń. Nie raz też możemy nabrać wody do kajaka, więc warto zabrać z domu gąbkę i pustą butelkę do jej wylewania.

Na koniec spływu przybijemy do miejsca dogodnego dla odbioru kajaków i dobrego dla naszego busa/autokaru. W pobliżu będzie knajpa/bar w którym będzie można zjeść co nieco po emocjach w kajaku. Równie dobrze można bazować na prowiancie kajakowym i dojeść to co zostało lub zjeść dopiero po powrocie do Warszawy. W drogę powrotną będziemy się zbierać w ciągu ok. godziny po tym jak na metę dotrze ostatni kajak.

Bezpieczeństwo na wodzie i odpowiedzialność:

Pod względem naszego zdrowia i bezpieczeństwa w trakcie wyprawy każdy Szwendaczek będzie ubezpieczony z tytułu KL, NNW i OC. Należy jednak pamiętać, że będziemy w 2-osobowych załogach odpowiedzialni za sprzęt którym płyniemy. Na starcie omówione zostaną stałe przeszkody na rzecze i sposoby ich pokonania, a to co przyniesie nam natura w międzyczasie, to okaże się na miejscu. Każdą przeszkodę trzeba będzie pokonać z głową, tak aby jej nie stracić pod konarem ;) ale też aby nie zniszczyć/uszkodzić przy tym kajaka, wioseł, kamizelek i swojego dobytku.

Wygibasy, współpraca w walce i "kryj ryj!"

Koszty składkowe:

130 zł/os/spływ i obejmują:

  • przejazd busem lub autokarem na trasie Warszawa – start spływu – meta spływu - Warszawa,
  • transport kajaków na start spływu i/lub ich transport po zakończeniu odcinka,
  • wynajem 2-os. kajaków polietylenowych z wiosłami alu+tworzywo i kamizelkami asekuracyjnymi,
  • zezwolenie na spływ w rezerwacie przyrody,
  • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN


Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

  • napoje i prowiant do kajaka na czas spływu,
  • posiłek w knajpie/barze na zakończeniu spływu (dla zainteresowanych)

Formularz zgłoszeniowy

Zdarzają się odcinki lżejsze, ale zaraz za rogiem czai się kolejna przygoda!
Wystarczy dobre manewrowanie i schylenie głowy - pikuś ale też miło :)
Górą, dołem, udało się! :)

Jak się zgłosić?

W spływach mogą uczestniczyć tylko doświadczeni kajakowo członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek.

Poniżej znajdziesz przycisk prowadzący do formularza zgłoszeniowego. Gdyby nie zadziałał, to dostępny też pod tym linkiem.

Formularz dotyczy obu spływów i przy jego pomocy można zgłosić się na jeden wybrany spływ lub na oba za jednym zamachem :)

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum