Widok z Kopca na Beskid Żywiecki

Pilsko od Słowacji
i Mikołajki w Rysiance
9-10.12.2023

Pilsko od Słowacji i Mikołajki w Rysiance
9-10.12.2023

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Co jakiś czas nasze szwendaczkowe buty nabierają ochoty, aby nie tylko zdobywać kolejne szczyty, ale również po ich zdobyciu nie schodzić z gór lecz spędzić noc w ich sercu, aby jeszcze bardziej poczuć ich klimat dzięki spędzeniu nocy w górskim schronisku. Tak właśnie będzie na tym wyjeździe. W grudniu liczymy na zimowe warunki na szlakach, szczyty przykryte białą kołderką, powietrze lekko mroźne, a przez to bardziej przejrzyste i w tych okolicznościach przyrody zdobędziemy szczyt Pilsko 1557m będący drugim co do wysokości w Beskidzie Żywieckim (po Babiej Górze), a że zdobywać będziemy go od strony słowackiej, to podrepczemy tam po Beskidach Orawskich.

Nasz weekend będzie chwilę po 6 grudnia, więc zrobimy sobie przy okazji szwendaczkowe Mikołajki (drobny upominek dla każdego :)) a górski klimat chłonąć będziemy również wieczorową porą w sobotę podczas biesiady w góralskiej chacie. A gdy już tam porządnie uzupełnimy kalorie i pobalujemy na ile siły pozwolą, to pozostałą część nocy spędzimy nocując w Schronisku Rysianka. Tym razem więc wszystko co potrzebne na 2 dni bierzemy do plecaka, ale wielu rzeczy nie trzeba będzie nosić,  bo zapewni nam je schronisko. Jak zawsze będzie aktywnie i rozrywkowo :)

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 8.12.2023 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Wyjazd w drogę powrotną w niedzielę o g. 18.00, powrót do Warszawy ok. 1 w nocy.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery i mają ochotę aktywnie spędzić czas w dobrym towarzystwie. Na trasach nie ma trudności technicznych, w sobotę czekają nas przewyższenia ok. 1000m a w niedzielę dużo mniej. Uczestnikom udostępnione będą pliki gpx z dokładnym przebiegiem tras oraz namiary na serwis internetowy z naniesionym ich przebiegiem i możliwością samodzielnego wydruku map

Schronisko na Hali Rysianka
Na szczycie Pilska 1557m
Widok na Tatry z Pilska

Trasa 1 dzień - sobota 09.12.2023

Sihelné (Słowacja) - Limier 878m - Skalisko 1460m - Pilsko 1557m - Góra Pięciu Kopców 1534m (granica) - Kopiec 1391m - (odbitka dla chętnych do Schroniska na Hali Miziowej) - Tanecznik - Munczolik 1356m - Palenica 1338m - Trzy Kopce 1216m - Schronisko na Hali Rysianka

Czas przejścia: ok. 5-6 godzin + przerwy, długość trasy ok. 14 km, suma podejść ok. 1025m, suma zejść ok. 530m.
Wariant z Halą Miziową: + ok. 1 godzina, długość trasy ok. 15 km, suma podejść ok. 1060m, suma zejść ok. 570m.
(podane wyżej czasy dotyczą przejść letnich, bez śniegu, im będzie go więcej, tym  dłużej możemy być na szlakach i będzie więcej frajdy!)

Trasa 2 dzień - niedziela 10.12.2023

Schronisko na Hali Rysianka - żółty szlak - Schronisko na Hali Lipowskiej - Boraczy Wierch 1244m - Redykalny Wierch 1144m - Hala Redykalna - Schronisko na Hali Boraczej - Żabnica - Węgierska Górka - po trasie aż 2 schroniska, a na mecie fajna knajpka :)

Czas przejścia ok. 5-6 godzin + przerwy, długość trasy ok. 17 km, suma podejść ok. 220m, suma zejść ok. 1065m.
(podany wyżej czas dotyczy przejścia letniego, bez śniegu, im będzie go więcej, tym dłużej możemy być na szlakach i będzie więcej frajdy!)

Schronisko na Hali Lipowskiej
Krajobraz zimowy Beskidu Żywieckiego
Góra Pięciu Kopców

Zakwaterowanie, wyżywienie, co zabrać:

Schronisko na Hali Rysianka - będziemy tam mieli odrębny budynek cały dla szwendaczkowej ekipy :) Pokoje jak to w schronisku, mniejsze i większe (również łóżka piętrowe), łazienki na korytarzach.

Sobotnim wieczorem będziemy biesiadować w góralskiej chacie (obok schroniska - też tylko dla naszej ekipy). Dla każdego przewidziana kiełbaska, kaszanka, po 2 serki góralskie (redykołki), sałatka, pieczywo, dodatki i herbatka. A komu będzie mało, to oczywiście dostępne będą dania z kuchni schroniskowej. Tam też będzie można zakupić sobie indywidualnie wg potrzeb inne trunki niż herbatka.

W niedzielę rano zjemy też wspólnie schroniskowe śniadanko. Dla każdego jajecznica z 2 jajek + krojone: ser, szynka i pomidor na stoły oraz herbata. Kawa do dokupienia indywidualnie jak również słynne schroniskowe drożdżówki z borówkami - pieczone na miejscu w weekendy :)

Pozostałe posiłki na trasach (w schroniskach na Hali Miziowej, na Hali Lipowskiej, na Hali Boraczej) oraz na niedzielnej mecie w Węgierskiej Górce każdy finansuje indywidualnie wg swoich preferencji ilościowych i smakowych.

W grudniu powinna być już zima, więc zabieramy niezbędny ekwipunek zimowego turysty czyli dobre buty, raczki - najlepiej łańcuszkowe, strój techniczny, kurtkę, czapkę , szalik, rękawiczki, przekąski, napoje na całe dnie w górach, termos z herbatą (będą schroniska, ale zapas trzeba mieć) ale też krem z filtrem UV.

Koszty składkowe:

490 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Sihelné (Słowacja) i powrót z Węgierskiej Górski do Warszawy,
 • wynajem góralskiej chaty na sobotni wieczór,
 • biesiada grillowa w góralskiej chacie z menu opisanym wyżej,
 • nocleg w Schronisku na Hali Rysianka (z pościelą, łazienki w częściach wspólnych),
 • niedzielne śniadanie w schronisku wg opisu powyżej,
 • ubezpieczenie premium KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na przyjemności na miejscu (w schroniskach na trasach - napoje, przekąski, pamiątki itp.),
 • obiadokolacja niedzielna w knajpce w Węgierskiej Górce przed wyjazdem w drogę powrotną

 

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!