Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

Koszty składkowe:

450 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Zieleniec oraz Czarna Góra - Warszawa
 • lokalne dojazdy i powroty na start tras i powroty,
 • sobotnią obiadokolację w miejscu noclegu
 • nocleg w pensjonacie w Polanicy-Zdroju (pokoje 2-3 os. z łazienkami)
 • śniadanie w pensjonacie w niedzielę rano
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN (obowiązujące w Czechach i Polsce)
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • sobotnie śniadanie (kanapki z domu i/lub poranna stacja benzynowa)
 • przekąski, napoje i inne przyjemności wg uznania w schroniskach/chatach na trasach
 • obiadokolacja w knajpce w Czarnej Górze po zakończeniu niedzielnej trasy
   

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce oraz nieduży plecak z tym co komu potrzebne i prowiantem na drogę. Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Koniecznie też zabieramy latarkę/czołówkę. Trasy planujemy kończyć przed zmrokiem, ale latarki zwykle przydają się najbardziej wtedy, gdy o nich zapomnimy. Dni w lutym są jeszcze dość krótkie, więc trzeba mieć czym świecić. Trzeba być przygotowanym na warunki zimowe, a na szlakach może być oblodzenie, więc raczki łańcuszkowe z pewnością będą godnym zabrania wyposażeniem. A jeśli zima to i rękawiczek, czapki i szalika nie może zabraknąć w bagażu na szlak.

Niedziela 26.02.2023

Po śniadaniu w miejscu noclegu na start trasy do miejscowości Międzygórze podwiezie nas nasz autokar. Tam wskoczymy na czerwony Główny Szlak Sudecki i dotrzemy nim po ok. 2,5-3 godzinach do Schroniska na Śnieżniku. Wprawdzie do szczytu zostanie jeszcze kawałek, ale będzie okazja wstąpić na rozgrzewające co nieco z kuchni schroniskowej lub z własnego plecaka. Na najwyższy szczyt w Masywie Śnieżnika udamy się zielonym szlakiem, który doprowadzi nas do nowej (oddanej do użytku we wrześniu 2022) wieży widokowej zlokalizowanej na szczycie Śnieżnika 1425m npm.

Po nasyceniu się widokami z platformy widokowej na szczycie wieży zejdziemy z powrotem do schroniska, więc przy zimowych warunkach będzie ponownie okazja do złapania ciepełka. Następnie szlakiem czerwonym ruszymy przez Żmijowiec 1153m npm oraz Skały Nowowiejskie 1153m npm do Przełęczy pod Jaworową Kopą 1132m npm, a stamtąd ruszymy w górę aby zdobyć jeszcze wierzchołek Czarnej Góry 1205m npm. Wprawdzie na jej szczycie już od jakiegoś czasu nie ma wieży widokowej, ale tuż przed jej wierzchołkiem na skałkach znajduje się świetna przestrzeń widokowa na całą okolicę. Dalsza część trasy to zejście szlakiem do Przełęczy Puchaczówka 896m npm, a zainteresowani zwiezieniem się na dół pewnie będą mogli skorzystać ze zjazdu kolejką krzesełkową Luxtorpeda. A gdy już pojemy i wzniesiemy toasty za zdobyte szczyty, to ok. godz. 18 ruszymy w drogę powrotną autokarem do stolicy.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin (+przerwy), długość trasy ok. 18,5 km, suma podejść ok. 1030m, suma zejść ok. 850m.

Sobota 25.02.2023

Po nocnej podróży wczesnym rankiem zajedziemy jeszcze na stację benzynową na poranną kawę i/lub hot-doga. Następnie dojedziemy na parking w Zieleńcu skąd ruszymy przez miasteczko w kierunku zielonego szlaku na Orlicę 1084m npm. Wdrapywać się będziemy od polskiej strony i sam szczyt wraz z wieżą widokową zdobędziemy tuż przy granicy polsko-czeskiej, a po nasyceniu się widokami z wieży dalszą trasa wiodła będzie przez Czechy. Przejdziemy przez Polomský kopec 1051m npm, a szlak czerwony doprowadzi nas ponownie do granicy CZ-PL na Šerlichu 1027m npm. Będzie można zerknąć na szusujących obok na stokach Zieleńca narciarzy i snowboardzistów czy skorzystać z okienkowego bufetu na rozgrzewkę. A przerwa dla pieszych zdobywców będzie nieco dalej w Masarykowej Chacie, gdzie będzie można się ogrzać i zjeść coś po czesku. 

Z chaty ruszymy do Przełęczy Šerlich, aby grzbietem Gór Orlickich dotrzeć do bufetu dla pieszych i narciarzy biegowych, a kawałek dalej do szczytu Velká Deštná 1115m npm na którym od niedawna stoi ciekawa architektonicznie wieża widokowa. Ciekawe jakich widoków zakosztujemy z niej zimą. Po zdobyciu szczytu z wieżą skierujemy naszej kroki na powrót do Masarykowej Chaty, a w bufecie pod szczytem można będzie napić się np. kofoli. Chata będzie dla nas ponownie miejscem ogrzania się i zjedzenia małego co nieco. Kawałek dalej obierzemy kierunek zejściowy szlakiem do Zieleńca, a tam będzie można skorzystać z wielu obiektów gastronomicznych z których w tym czasie korzystają głównie narciarze. Przesadzać z konsumpcją nie będziemy, bo późnym popołudniem zabierze nas stamtąd autokar do pensjonatu w Polanicy-Zdroju na obiadokolację i zakwaterowanie.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin (+ przerwy), długość trasy ok. 19,5 km, suma podejść ok. 490m, suma zejść ok. 490m.

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 24.02.2023 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy ok. 2 w nocy. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie filmami z DVD.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery. W sobotę ok. 500m do góry, w niedzielę ok. 1000m. A przy tym odpowiednio ok. 19km i 18km na trekkingowych butach. Na szlakach spodziewamy się warunków zimowych. Poruszać się będziemy po popularnych trasach, więc raczej przecieranie nam nie grozi, ale odpowiednie obuwie wyposażone w raczki łańcuszkowe bardzo się przyda. Pokonanie dziennych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy.

Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Każdego dnia realizujemy trasy "na lekko" czyli tylko z podręcznym plecaczkiem, a w nim tylko to co niezbędne na szlak.

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W sobotę podczas weekendu na koniec lutego przedrepczemy trekkingowo zaśnieżone szlaki w Górach Orlickich, gdzie zdobędziemy najwyższy ich szczyt po polskiej stronie czyli Orlicę 1084m npm oraz najwyższy szczyt po czeskiej stronie pasma czyli Velką Destnę 1115m npm. A na obu tych szczytach od niedawna stoją okazałe wieże widokowe, na które mieliśmy okazję wdrapać się w sezonie letnim, a teraz podziwiać będziemy okolicę w warunkach zimowych. Odwiedzimy też czeskie schronisko - Masarykową Chatę, więc będzie gdzie wstąpić na rozgrzewające małe co nieco.

W niedzielę natomiast poszwendamy się w Masywie Śnieżnika. Zaczniemy w Międzygórzu i dotrzemy do Schroniska na Śnieżniku. Tam rozgrzewka i atak szczytowy na Śnieżnik 1425m, z którego będzie można sięgnąć wzrokiem jeszcze dalej niż kiedyś za sprawą nowej wieży widokowej :)

Jak zawsze czeka nas dużo pozytywnej energii wśród aktywnych Szwendaczków, zdobywanie szczytów i wesołe pogawędki na szlakach. A sobotnim wieczorem uzupełnimy pokłady energii i wymienimy się wrażeniami w miejscu noclegu zlokalizowanym w uzdrowisku Polanica-Zdrój.

Orlica 1084m, Velká Deštná 1115m i Śnieżnik 1425m
Zimowe widoki z wież widokowych 25-26.02.2023

Orlica 1084m, Velká Deštná 1115m
i Śnieżnik 1425m

25-26.02.2023

Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie