Park Narodowy Gór Przeklętych

Czarnogóra - szczyty i parki narodowe
12-19.08.2023

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Do wakacji jeszcze trochę czasu, ale już teraz zapraszamy na szwendaczkową, letnią wyprawę na tydzień. W roku 2019 byliśmy w Pirenejach, potem powstrzymywał nas światowy chaos wirusowy, a tym razem w sierpniu ruszamy na Bałkany aby doświadczyć tego co najpiękniejsze w Czarnogórze. Głównym celem górskim będzie wejście na najwyższy czarnogórski szczyt Zla Kolata 2534m npm położony w Parku Narodowym Gór Przeklętych będących fragmentem pasma Gór Dynarskich.

Zagłębimy się też w przepiękny widokowo Park Narodowy Durmitor (UNESCO), jedno z wyższych pasm górskich, gdzie znajduje się drugi co do wysokości czarnogórski szczyt Bobotov Kuk 2522m npm i oczywiście również zdobędziemy jego wierzchołek! Odwiedzimy też pełen sielskich krajobrazów region górski Bjelasica w Parku Narodowym Biogradska Gora. A że nie samymi górami Szwendaczki żyją w wakacje, to udamy się też na rafting kanionem Tary by poczuć emocje w spływie pontonami po wzburzonej rzece.

Podziwiać będziemy również Zatokę Kotorską, która przypomina skandynawskie fiordy. Pokąpiemy się w jej wodach, zwiedzimy zabytkowe miasteczko Kotor oraz nasycimy oczy widokami na nią z Gór Lovćen, gdzie także utworzono Park Narodowy, a z ich wierzchołka Jezerskiego Vrhu 1537m npm można obejrzeć niemal cały kraj. Na bliski kontakt z przyrodą liczymy też na Jeziorze Szkoderskim, którym domkniemy listę pięciu odwiedzonych (z pięciu utworzonych) parków narodowych w Czarnogórze.

Szwendaczkowy plan wyprawy
od 12 do 19 sierpnia 2023

Poniżej ramowy harmonogram. Starzy wyjadacze szwendaczkowi wiedzą, że będzie bardzo aktywnie i że najbardziej lubimy odkrywać wspólnie nieznane terytoria, więc zapraszamy szwendaczkowych smakoszy przygód :) Jedziemy od soboty do kolejnej soboty, czyli razem aż 8 dni!

Dzień 1

- przelot LOT-em Warszawa-OkęciePodgorica, odbiór wynajętych samochodów, przejazd do Monaster Ostrog, wbudowany w pionową skałę i widniejący na wielu przewodnikach o Bałkanach, a następnie jedziemy do granicy z Bośnią i Hercegowiną, gdzie spotykają się rzeki Piva i Tara

Dzień 2

- rafting na pontonach na rzece Tara na odcinku Brštanovica do Šćepan Polje, uznawany za jeden z najciekawszych odcinków rzeki, na którym znajduje się aż 21 progów wodnych (z wszystkich 50 na spływnej części rzeki), w sierpniu spływ jest uznawany za najbardziej bezpieczny, wody rzeki spokojniejsze, będzie więc widokowo, ale też z adrenalinką. Po raftingu przejazd przez Durmitor super drogą P14 do Žabljaka

Dzień 3 

- Park Narodowy Durmitor - a w nim wejście na najwyższy szczyt Bobotov Kuk 2522m npm. Krajobrazy będą wywoływać ochy i achy, a zdobycz nie byle jaka bo szczyt wyższy od naszych polskich Rysów! Przewyższenie ok. 1300m, trasa ok. 16 km. Trasa na cały dzień, ale bez specjalnej napinki, będzie jeszcze dużo czasu wieczorkiem na wzniesienie toastów za zdobycie szczytu.

Dzień 4

Most Đurđevića nad Tarą (ponad 170m nad rzeką) będący atrakcją samą w sobie, a tuż przy nim  ZipLine czyli tyrolka nad wąwozem o długości ponad 1000m, na której zjeżdża się nawet z prędkością sięgającą 100 km/h. Ekscytujący przejazd drogami przez PN Biogradska Gora z pięknie prezentującymi się górami pasma Bjelasica oraz krótka wycieczka piesza nad Jezioro Pešića, z powalającymi widokami na góry.

Dzień 5

- Tego dnia ruszamy zdobyć najwyższy szczyt Czarnogóry czyli Zla Kolata 2534m npm położony w PN Gór Przeklętych. Do pokonania będzie przewyższenie ok. 1500m, a trasa w obu kierunkach to ok. 24 km aby zdobyć szczyt. Szykuje się ambitny dzień, więc ok. 10-12 h w górach.

Dzień 6

- Park Narodowy Lovćen i zapierające dech widoki na Zatokę Kotorską, a później zjazd nad morze. Będzie okazja do podziwiania okolicy zarówno z gór, jak i z wybrzeża, a po południu poszwendamy się po urokliwych uliczkach zabytkowego Kotoru.

Dzień 7

- Virpazar, a tam wsiadamy w łodzie, którymi ruszymy na 2-3 godzinny rejs po Jeziorze Szkoderskim i uzbrojeni w aparaty fotograficzne będziemy nimi polować na świetne fotki ptaków i otaczającej przyrody. Później emocjonujący przejazd drogą P16 do Vladimira i wizyta na Velika Plaža, która naprawdę jest wielka i wspaniała do kąpieli. A późne popołudnie i wieczór przeznaczymy na urocze miasteczko Budva.

Dzień 8

- przejazd na lotnisko do Podgoricy, zwrot wynajętych aut i przelot powrotny do Warszawy

Przeloty i szwendanie po Czarnogórze:

Linią lotniczą LOT z warszawskiego lotniska Okęcie do miasta Podgorica w Czarnogórze. Wylot w sobotę 12.08.2023 o godz. 10.35, więc na lotnisku zbiórka o godz. 8.30. Przelot z bagażem podręcznym (do 55x40x23 cm i max 8 kg) i rejestrowanym (do 158cm - suma wymiarów i max 23 kg). Na miejsce dolecimy planowo na g. 12.35. Odbieramy bagaże, idziemy do wypożyczalni po zarezerwowne auta i jedziemy nimi w stronę granicy północnej. Wśród uczestników potrzebni doświadczeni kierowcy z kat.B. W każdym aucie będzie jeden kierowca, ale jeśli będzie więcej osób z doświadczeniem i uprawnieniami, to może i po dwóch w aucie. Wracamy na Okęcie 19.08.2023, planowy przylot o godz. 15.15.

Jak zwykle na tego typu szwendaczkowych wyjazdach wynajmujemy auta typu compact czyli też tzw. klasa medium. W każdym z nich podróżować będzie 4 osoby: kierowca (jeden lub dwóch) i pasażerowie (2 lub 3). Przeciętna pojemność bagażników takich aut to ok. 400 litrów, więc po 100 l na osobę. Nadmiar ewentualnie jeździ pośrodku tylnej kanapy. Przy kompletowaniu ekipy przede wszystkim najpierw obsadzamy kierowców, a później uzupełniamy pasażerami. Kierowców czeka tydzień za kółkiem, więc ich udział w wyjeździe wiąże się z nieco niższymi kosztami, a różnicę tą pokrywają pasażerowie. W przypadku 2 kierowców w aucie, różnica w kosztach kierowcy względem pasażera zostanie podzielona na dwie osoby, które będą zamiennie kierować danym autem.

Charakter wyjazdu:

Jedziemy ekipą (20-24 Szwendaczków) w której chcemy, aby znalazły się osoby mające ochotę aktywnie spędzić czas w Czarnogórze. Będziemy dążyli do realizacji planów opisanych powyżej, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, które wystąpią podczas naszego pobytu. Plany mamy ambitne, cele górskie czekają na zdobycie, ale jeśli np. ze względu na nasze wspólne bezpieczeństwo trzeba będzie zmienić plany, to zastrzegamy sobie taką możliwość. Oczywiście danego dnia gdy planujemy coś co będzie poza możliwościami czy chęciami danej osoby, to taka osoba robi sobie dzień lajtowy. Chcemy na tym wyjeździe zobaczyć i przeżyć jak najwięcej :)

A dla tych co chcieliby popatrzeć lub przypomnieć sobie jak szwendaliśmy się w sierpniu 2019 w Pirenejach, to zapraszamy do obejrzenia naszych postów na Facebooku: Coma Pedrosa 2942m - najwyższy szczyt Andory!, Pico Aneto 3404m - najwyższy szczyt Pirenejów!

Zakwaterowanie:

1. Šćepan Polje 12-13.08 - 1 nocleg w pensjonacie malowniczo położonym nad rzeką Tarą, przy granicy Czarnogóry z Bośnią i Hercegowiną
2. Žabljak 13-15.08 - 2 noclegi w hotelu w miasteczku będącym bramą do Durmitoru
3. Vusanje 15-17.08 - 2 noclegi na wlocie do Gór Przeklętych, stąd będziemy atakować ich najwyższy szczyt!
4. Okolice Budvy 17-19.08 - 2 noclegi w pensjonacie, świetna baza na eksplorację okolicy

W każdej lokalizacji noclegowej będziemy mieli do dyspozycji pokoje (lub domki) 2 i 3 osobowe z łazienkami.

Wyżywienie:

W pierwszych trzech miejscach noclegu mamy w pakiecie śniadanie, natomiast w czwartym miejscu noclegu po sąsiedzku z obiektem jest kawiarnia z piekarnią i z jej usług skorzystamy po ostatnich 2 noclegach (każdy wg własnych potrzeb). Tam gdzie będą nas raczyć śniadaniami, to wiadomo że raz są one lepsze, raz gorsze, zależy dużo od danego obiektu. W ciągu dnia będą różne opcje konsumpcyjne w trakcie realizowanych atrakcji, a przede wszystkim bazować będziemy na prowiancie z podręcznych plecaczków. Z kolei pod koniec każdego dnia korzystamy z lokalnej gastronomii, aby dać rozkosz podniebieniom delektując się bałkańską kuchnią w lokalnych knajpkach.

Co zabrać:

Wybierając się na sierpniowe szwendanie po Czarnogórze trzeba znać swoje możliwości kondycyjne oraz być przygotowanym na rozmaite przygody na wyjeździe. Nie jeździmy po utartych szlakach, więc w wielu sytuacjach będziemy wspólnie podejmować decyzje o dalszym przebiegu dnia mając na uwagę demokrację w grupie. Oczywiście zawsze zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i tym jakimi celami do realizacji się kierujemy. Wskazane kijki trekkingowe na wszystkie zaplanowane trasy w górach. 

Podstawa to oczywiście solidne buty i skarpety trekkingowe, a także kurtka nieprzemakalna i odpowiednie warstwy pod spód. Najlepiej włożyć techniczne ciuchy: bielizna termiczna, polar, grubsze spodnie trekkingowe, polar, softshell, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. Oczywiście dużo czasu spędzimy też niżej czy nawet nad morzem, a latem w Czarnogórze potrafi być gorąco, więc przyda się nie tylko odpowiednia odzież, ale też kremy z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i czapki od słońca na głowę oraz stroje kąpielowe.

Najwyższe szczyty Czarnogóry, które zdobędziemy są nieco wyższe od polskich Rysów, a że to ok. 2500m npm, to nawet latem na szczytach mogą przydać się ciepłe ubrania czy też czapka i rękawiczki. Odpowiedni strój na cebulę lub na tort i żadne warunki nam straszne nie będą! :)

A do plecaczka na dany dzień trasy warto będzie wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą nie zaszkodzi. Prowiant będziemy na bieżąco uzupełniać w lokalnych marketach i mniejszych sklepach. Każdego dnia szwendamy się na lekko, a zbędne rzeczy na trasie zostają w miejscu noclegu. Noclegi są z pościelą, ręczniki powinny być w każdym obiekcie, ale przynajmniej jeden duży, szybkoschnący warto zabrać dla własnego komfortu (przyda się przed spaniem i na plażę również).

Koszty składkowe:

4350 zł (pasażer) lub 3850 zł (kierowca*) i obejmują:
(zaliczka 1000 zł w ciągu 3 dni po potwierdzeniu miejsca w ekipie, cz. 2 w kwocie 1500 zł do 30.04.2023, pozostała kwota do 31.05.2023)

 • przelot bezpośredni LOT-em Warszawa Okęcie - Podgorica i z powrotem z bagażem rejestrowanym i podręcznym

 • wynajem samochodów klasy compact (4-5 drzwiowe) na tydzień jazdy po Czarnogórze, po 4 os. (1 lub 2 kierowców i 3 lub 2 pasażerów),

 • 7 noclegów w 4 lokalizacjach, wszędzie pokoje/domki po 2-3 os. z łazienkami.

 • 5 śniadań (Šćepan Polje, 2x Žabljak, 2x Vusanje)

 • ubezpieczenie KL 80 tys zł., NNW 100 tys zł. i OC 100 tys zł.

 • składka na TFG i TFP

* jeśli w aucie będzie 2 kierowców, to koszty dla każdego z nich 4100 zł.

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • rafting w pontonach rzeką Tarą (ok. 50€/os),

 • ZipLine nad kanionem rzeki przy moście Đurđevića (ok. 20-25€/os),

 • rejs łodzią po Jeziorze Szkoderskim (ok. 10-20€/os),

 • bilety wstępów do atrakcji (np. zabytki w Kotorze, Budvie, bilety do PN),

 • paliwo w autach do podziału na 4 osoby (ok. 30€/os),

 • ewentualnie Tunel Suzina (2,5€ auto), poza tym wszystkie drogi bez opłat

 • parkingi - w miejscach zakwaterowania za darmo, w miastach parkometry

 • wyżywienie - 2 ostatnie śniadania, obiady w knajpach (ok. 10-15 €/obiad),

 • zakupy w spożywczych, przede wszystkim woda i przekąski (w EUR)

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!