Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

 Mamy 4 wolne miejsca w ekipie. Zapraszamy :) 

Nasze rowerowe rumaki już nie mogą doczekać się szwendaczkowych wojaży, więc pora zaplanować rozpoczęcie sezonu rowerowego :) Pewnie każdy indywidualnie jak tylko pogoda sprzyja już szlifuje formę, a dzięki temu w szwendaczkowej ekipie pod koniec maja pobrykamy już rozkręceni. Wyjazd z Warszawy w sobotę rano, a powrót w niedzielę wieczorem. Na start dojedziemy szybko i sprawnie bo do Olsztyna niedaleko. 

Poruszać się będziemy w większości szlakami rowerowymi. Staraliśmy się, aby wybierać takie, którymi pomykać będziemy przez tereny leśne, polne, nad brzegami jezior, a w ostateczności lokalnymi asfaltami o małym natężeniu ruchu samochodowego. Nasz weekend to już prawie czerwiec, więc liczymy na piękną, letnią wręcz pogodę, a jeśli wody w jeziorach nazbierają dość słońca, to może i kąpiel uda się zrealizować.

W sobotę brykać będziemy w pobliżu aż 7 jezior: Ukiel, Giłwa, Isąg, Łoby, Długie, Gil i Ruś. A w niedzielę długa przejażdżka wzdłuż Kanału Elbląskiego. Generalnie wiatr we włosach, aktywna mobilizacja mięśni nóg, a także rozkosze podniebienia w ośrodku w którym zanocujemy nad jeziorem. W ramach regionalnych smakowitości Warmii i Mazur zaserwują nam plince z pomoćką oraz białą kiełbasę w jasnym piwie

Szwendanie rowerowe na Mazurach :)

Pojezierze Olsztyńskie i Iławskie
28-29.05.2022

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 6.00 w sobotę 28.05.2022 (brak nocnego przejazdu) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do przyczepy bagażowej i ruszymy w trasę, aby po kilku godzinach (ok. godz. 10.00) dojechać do Olsztyna skąd wyruszymy na trasę rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Planowany powrót do Warszawy w niedzielę 29.05.2021 ok. godz. 22-23.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, polnymi, asfaltowymi czy leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. W sobotę dla wszystkich ok. 50 km, a w niedzielę ok. 60 km.

Niedziela 29.05.2022
Ruś - Morąg ok. 60 km

Po śniadaniu w miejscu noclegu nad Jeziorem Ruś zapakujemy bagaże do autokaru, a na rowerkach ruszymy wśród leśnych krajobrazów na południe aż do miejscowości Faltyjanki. Tam odbijemy na północny-zachód by wjechać do miasteczka Miłomłyn. Wdrapiemy się tam na wieżę widokową, a spragnieni schładzających smakołyków odwiedzą Lodziarnię Łasuch

Następnie złapiemy trasę rowerową Krainy Kanału Elbląskiego. Zielonymi terenami przemierzać będziemy kolejne kilometry wschodnim brzegiem Jeziora Ruda Woda, a następnie Jeziora Sambród, którymi to prowadzi szlak dla statków w ramach Kanału Elbląskiego. Na wysokości miejscowości Sambród zmienimy kierunek jazdy na wschodni i przez Chojnik i Nowy Dwór dotrzemy do Morąga - mety naszej niedzielnej trasy. Zainteresowani będą mogli odwiedzić tam jeszcze ruiny zamku krzyżackiego. Tam skorzystamy z lokalnej gastronomii, na kawę warto będzie wstąpić do Wieży Ciśnień wybudowanej w 1906 roku, a następnie po zapakowaniu rowerów ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Sobota 28.05.2022
Olsztyn - Ruś ok. 50 km

Wyruszymy ze stacji benzynowej w Olsztynie na której będzie czas na przebiórkę, przygotowanie do rowerowania, a także wypicie kawy, zjedzenie hot-doga czy kanapki zabranej z domu i skorzystanie z toalety. Najpierw udamy się na Rynek Starego Miasta w Olsztynie gdzie zdegustujemy lokalne lody naturalne, a dla zwolenników czegoś na ciepło chrupiące gofry. Następnie przejedziemy wzdłuż całego południowego wybrzeża Jeziora Ukiel i dojedziemy do miejscowości Łupstych. Kolejne kilometry to tereny leśne, którymi dotrzemy do Rentyn nad Jeziorem Giłwa

Po przejechaniu mostem nad rzeką Pasłęką pojedziemy zachodnim wybrzeżem Jeziora Isąg. Następnie przejedziemy przez Wynki nad Jeziorem Łoby i wjedziemy do Łukty, gdzie będzie okazja na małe co nieco na uzupełnienie energii. Nasza dalsza trasa prowadzić będzie terenami leśnymi i polnymi wzdłuż północno-wschodnich brzegów Jeziora Długiego, a następnie Jeziora Gil. Pozostanie nam jeszcze dojechać do miejscowości Ruś nad Jezioro Ruś, gdzie położony jest ośrodek wypoczynkowy w którym spędzimy wieczór. Zjemy smakowite dania regionalne w ramach obiadokolacji, a w blasku gwiazd przy plaży nad ogniskiem upieczemy kielbaski.

Co zabrać:

Jedziemy pod koniec maja, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie już niemal letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą wtedy już dość długie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była.

Koszty składkowe:

350 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Olsztyn i Morąg – Warszawa,
 • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
 • transport rowerów do Olsztyna i z powrotem z Morąga do Warszawy,
 • regionalna obiadokolacja: plince z pomoćką i biała kiełbasa w piwie (nie będzie zupy ani opcji wege),
 • ognisko z kiełbaskami (plus dodatki) sobotnim wieczorem na plaży,
 • nocleg w ośrodku wypoczynkowym nad Jeziorem Ruś (pawilon turystyczny i domki, z łazienkami, 2-6 osobowe),
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)