Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

 Zapowiedź wyjazdu. Zapraszamy :) 

Na ostatnie w tym roku szwendaczkowe rowerowanie zapraszamy w połowie września na nadmorski weekend. Pomykać będziemy tak blisko naszego wybrzeża Bałtyku jak to tylko będzie możliwe. A jeśli lato prędko się z nami nie pożegna, to i z kąpieli wśród fal jeszcze skorzystamy :) A jeśli nasze polskie morze będzie tylko dla morsów ;) to może chociaż stopy pomoczymy i nawdychamy się jodowanego powietrza :)

W sobotę planujemy przejechać trasę z Dziwnówka do Kołobrzegu. Tam zanocujemy i skorzystamy w uroków tego nadmorskiego kurortu, a drugiego dnia pomkniemy dalej wybrzeżem z Kołobrzegu aż do Łazów, objedziemy Jezioro Jamno i zjedziemy do Koszalina.

Intensywnie działamy nad szczegółami, ale dla tych którzy lubią wcześniej planować publikujemy zajawkę, aby można sobie było wpisać w kalendarz szwendaczkowe rowerowanie :) Fotka powyżej z naszego nadmorskiego brykania rowerowego. Dawno tam nie byliśmy, za morzem się stęskniliśmy, więc wracamy tam we wrześniu. Będzie jak zwykle przyrodniczo, malowniczo i aktywnie wśród pozytywnie zakręconych ludzików.

Gdy na tej stronie opublikujemy komplet informacji, to poprosimy zgłoszonych wcześniej Szwendaczków o potwierdzenie udziału

Chcę jechać :)

Koszty składkowe:

1290 zł i obejmują:
(zaliczka 400 zł w ciągu 3 dni od wskoczenia do ekipy, pozostała kwota do 17.03.2023)

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Vrchlabí (Czechy) oraz Pec pod Sněžkou (Czechy) – Warszawa,
 • lokalne przejazdy autokarem w Czechach,
 • 4 noclegi ze śniadaniami (bogaty bufet) w hotelu *** w centrum Szpindlerowego Młyna
  (pok. 2-osobowe w standardzie dla wszystkich oraz dla chętnych 1-osobowe - za dopłatą 200 zł)
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • posiłki popołudniowe po trasach każdego dnia w Czechach (sobota-wtorek w Szpindlerowym Młynie, w środę w Pecu pod Śnieżką),
 • bilety wstępu do płatnych obiektów i na atrakcje na trasach np. Zip-Line (dla chętnych, koszty podane w opisie tras)
 • wydatki własne na przyjemności podczas Majówki :)

 

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą będzie bardzo przydatny.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienką czapkę i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody.

Labská zapora i Zip-line
Wodospad Balvanový
Widok na Szpindlerowy Młyn
Wodospad Panczawy
Widok na Śnieżkę 1602m od czeskiej strony
Diabelski Potok w Czarciej Dolinie

Sobota 29.04.2023

Vrchlabí - Kněžická chalupa (knajpka) - Křížovky 722m - Přední Žalý 1019 m (restauracja, wieża widokowa, wstęp 60 Kč) - Janský vrch 925 m - Občerstvení Rovinka (bufet) - Šeřín 1027 mČerná skála 1039 m - Švýcarská bouda (schronisko) - Labská zapora (zbudowana 1910-16, ma 41 m wysokości 55 m szerokości i 154 m długości, dla żądnych adrenaliny dostępna atrakcja Zip-Line - 120m zjazd na linie wzdłuż zapory - cena 250 Kč) - Špindlerův Mlýn 
Trasa: 18,5 km, czas ok. 6-7 h (+ przerwy), wejścia 840m, zejścia 630m 

Niedziela 30.04.2023

Špindlerův Mlýn - Restauracja Myslivna nad Łabą - szlak wzdłuż potoku Białej Łaby - Wielki Wodospad - Wodospad Wielkiego Skoku - Wodospad Głazowy - Długi Wodospad - Bouda Bílé Labe (schronisko) - Ścieżka dydaktyczna Diabelski Potok w Czarciej Dolinie (43 kaskady wodne) - Dolina Białej Łaby - Luční bouda (schronisko z własnym browarem warzącym piwo Paroháč) - Krakonoš 1422 mŠpindlerův Mlýn
Trasa: 20 km, czas ok. 6-7 h (+ przerwy), wejścia 875m, zejścia 875m

Poniedziałek 01.05.2023

Horní Lánov - Tetřeví boudy (horsky hotel) - Lesní bouda (schronisko) - Hnědý vrch (wieża widokowa - 27m - wstęp bezpłatny, widoki m.in. na główny grzbiet Karkonoszy i Śnieżkę) - Lyžařská bouda (schronisko) - Liščí hora 1363 m - Chalupa na Rozcestí (bufet) - Klínové boudy (schronisko) - Přední Planina 1198 m - Restauracja Na Pláni - Hromovka - Špindlerův Mlýn
Trasa: 23,5 km, czas ok. 7-8 h (+ przerwy), wejścia 1000m, zejścia 760m

Wtorek 02.05.2023

Špindlerův Mlýn - Medvedi cesta - Horní Mísečky - Medvědín 1235 m (szczyt i restauracja) - Svinské louže 1212 m - Šmídova vyhlídka - Vrbatova bouda (schronisko) - Vrbatovo návrší 1412 m - bunkry z II wojny św. - Wodospad Panczawy (148m - najwyższy w Europie Środkowej) - Labská bouda (schronisko) - Źródła Łaby (największej rzeki w Czechach) - Wodospad Łaby - Dolina Łabski Kocioł wzdłuż rzeki Łaby - Špindlerův Mlýn
Trasa: 22 km, czas ok. 7-8 h (+ przerwy), wejścia 770m, zejścia 770m

Środa 03.05.2023

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr - Chata Výrovka (schronisko) - Luční bouda (schronisko - podejście od innej strony, piwo Paroháč) - Schronisko Dom Śląski (na grzbiecie Karkonoszy) - Śnieżka 1602m (najwyższy szczyt w Czechach) - zejście na stronę czeską przez Obři důl (Olbrzymi Dół - największy w Karkonoszach kocioł polodowcowy) do Pecu pod Sněžkou (opcja zjazdu kolejka gondolową do Pecu - cena 240 Kč)
Trasa: 20 km, czas ok. 7-8 h (+ przerwy), wejścia 1060m, zejścia 1035m

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery z przewyższeniami rzędu 700-1100m, a przy tym każdego dnia przeszwendamy się po górach po ok. 20 km. Na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. A pokonanie założonych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy. Wieczorami zaś będziemy mogli zakosztować lokalnych knajpek w Szpindlerowym Młynie, aby uzupełnić moce na kolejne dni.

Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Spędzimy 4 noce ze śniadaniami w hotelu *** w centrum Szpindlerowego Młyna (inny hotel niż w styczniu na nartach), a na trasy do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko"

Po nocnej podróży zatrzymamy się wczesnym rankiem na stacji benzynowej jeszcze w Polsce. Będzie czas na poranną kawę czy hot-doga. Następnie czeka nas jeszcze ok. 1h jazdy już na terenie Czech i z parkingu na przedmieściach Vrchlabi ruszymy na szlak, a jego meta będzie w naszym hotelu. Drugiego dnia zrobimy pętlę górską z miejsca noclegu. Trzeciego dnia autokar podwiezie nas na start trasy, a po trasie górskiej dotrzemy z buta do Szpindlerowego Młyna. Czwartego dnia inna pętla górska i powrót do hotelu. Ostatniego dnia wyjdziemy z buta, zdobędziemy najwyższy szczyt Czech i zejdziemy do Peca pod Śnieżką, gdzie uzupełnimy kalorie w lokalnj gastronomii i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Panorama w Karkonoszach
Napis na szczycie Medvedin 1235m
Panorama w Karkonoszach

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 28.04.2023 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD. Wyjazd w drogę powrotną w środę 3 maja o g.18.00, powrót do Warszawy ok. 1-2 w nocy.

 Ostatnie kilka miejsc w ekipie. Zapraszamy. 

W roku 2023 kalendarz układa się najlepiej jak to możliwe pozwalając nam połączyć 2 dni świąteczne z weekendem, a jak do tego dołożymy wzięcie tylko 1 dnia urlopu, to zrobi nam się wspaniały, majowy, dłuuuuugi weekend 5-dniowy :) Zapraszamy na szwendanie po czeskich Karkonoszach, po szczytach mniej znanych, ze wspaniałymi widokami, odwiedzimy wiele czeskich schronisk górskich (boudy), skorzystamy z wielu dodatkowych atrakcji, które w sezonie ciepłym oferują nasi południowi sąsiedzi, a na koniec zdobędziemy ich najwyższy szczyt - Śnieżkę 1602m oczywiście od strony czeskiej. A naszą bazą wypadową na cały pobyt będzie urokliwe miasteczko - Szpindlerowy Młyn, który spodobał nam się zimą, a teraz docenimy jego uroki również w okresie kwitnących kwiatów i obudzonych do wiosennego życia śpiewających ptaków.