Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

W tym roku kalendarz nas nie rozpieszcza pod względem Majówki, ale 3 dni to i tak 150% normalnego weekendu. Spożytkujemy go jak zawsze na szwendaniach w sposób aktywny. Poszwendamy się po górskich szlakach Beskidu Śląskiego i zdobędziemy najwyższe szczyty tego pasma czyli Skrzyczne 1257m npm oraz Baranią Górę 1220m npm. Wdrapiemy się również na Babią Górę 1725m, najwyższą w Beskidzie Żywieckim i jednocześnie drugą co do wysokości górę w Polsce położoną poza Tatrami. 

Przed nami intensywna, górska majówka, tak aby zdobyć wspaniałe szczyty i spędzić aktywnie całe dnie w górach. Pierwszego dnia wdrapiemy się na Skrzyczne, a po górach przejdziemy ok. 20 km (w górę 1200m, 7-8h). Drugiego dnia wejdziemy na Baranią Górę, a trasa ok. 22 km (w górę 1000m, 7-8h), a trzeciego dnia zdobędziemy Babią Górę trasą ok. 13 km (w górę 800m, 5-6h)

Na szczycie Babiej Góry

Majówka - Barania Góra, Babia Góra i Skrzyczne
1-3.05.2021

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery w majowej aurze pełnej zieleni. Mimo sporych dziennych przewyższeń, na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. A pokonanie założonych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy.

Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Spędzimy 2 noce w pensjonacie w Wiśle, a na trasy do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 30.04.2021 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około północy (lub trochę po). Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Niedziela 02.05.2021

W niedzielę zjemy grupowe śniadanie, a następnie podjedziemy autokarem do Kamesznicy Górnej. Ruszymy tam żółtym szlakiem na Czabanulę 858m npm. Kawałek dalej zmienimy szlak na niebieski i dotrzemy do Schroniska PTTK na Przysłopie 951m npm. Będziemy tam po ok. 2,5h od wyjścia na szlak, więc w sam raz na zdegustowanie specjałów kuchni schroniskowej przed atakiem szczytowym. Posileni i napojeni ruszymy zdobyć drugi co do wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim, ale równie znany, a mianowicie Baranią Górę 1220m npm. a celem podziwiania rozległych widoków wejdziemy na zlokalizowaną na jej szczycie wieżę widokową. Ze szczytu obierzemy kierunek czerwonym szlakiem, który będzie nas sprowadzał powoli przez Magurę Radziechowską 1108m npm i Halę Radziechowską do Węgierskiej Górki. A zanim zabierze nas stamtąd autokar do bazy, to warto będzie na końcu trasy skosztować czegoś pysznego w tej turystycznej, górskiej miejscowości.

Czas przejścia ok. 7-8 godzin, długość trasy ok. 22 km, suma podejść ok. 980m, suma zejść ok. 1100m.

Sobota 01.05.2021

Po nocnej podróży wczesnym rankiem wjedziemy na stację benzynową na poranną kawę czy hot-doga i przygotowanie do szwendania. Następnie podjedziemy jeszcze kawałek na start trasy do miejscowości Lipowa-Ostre

Wyruszymy niebieskim z poziomu ok. 530m npm i rozpoczniemy mocne podejście Doliną Zimnika prosto na Skrzyczne 1257m npm. Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego osiągiemy po ok. 2 h i będzie to znakomity czas na drugie śniadanie w Schronisku PTTK Skrzyczne. Ze szczytu będziemy mieli piękny widok na Szczyrk i okolicę. Następnie zielonym szlakiem będziemy podążać na Małe Skrzyczne 1211m npm. W dalszej części trasy czeka nas Kopa Skrzyczeńska 1189m npm oraz Malinowa Skała 1152m npm. Na tej drugiej zmienimy szlak na czerwony i przejdziemy do Przełęczy Salmopolskiej na tzw. Biały Krzyż, słynny głównie zimą z mikroklimatu narciarskiego, ale możliwe że również majówkową porą uda się skorzystać z knajpki na przełęczy na małe co nieco. Kolejne kilometry to żółty szlak przez Jawierzny 802m npm oraz Smrekowiec 853m npm. Ostatnia część trasy to zielony szlak sprowadzający nas do małyszowej Wisły obok ośrodka narciarskiego Nowa Osada i z buta dotrzemy do naszego bazowego pensjonatu na zakwaterowanie i obiadokolację.

Czas przejścia ok. 7-8 godzin, długość trasy ok. 20 km, suma podejść ok. 1150m, suma zejść ok. 1220m.

Koszty składkowe:

590 zł i obejmują:

  • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Wisły i z powrotem z Zawoi,
  • lokalne przejazdy na starty tras i powroty do bazy (wg opisu),
  • 2 noclegi w pensjonacie w Wiśle (z pościelą, pok. 2-3-4-osobowe z łazienkami),
  • 2 śniadania w pensjonacie (w niedzielę i poniedziałek),
  • 2 obiadokolacje w pensjonacie (w sobotę i niedzielę),
  • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.
     

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

  • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.).

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą będzie bardzo przydatny.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienką czapkę i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody.

Poniedziałek 03.05.2021

Trzeciego dnia majówki po śniadaniu przejedziemy nieco dalej na start trasy albowiem na Przełęcz Krowiarki 1012m npm. Ruszymy czerwonym szlakiem, najpierw zdobędziemy Sokolicę 1367m npm, a następnie rozległym i widokowym płaskowyżem dotrzemy na szczyt Babiej Góry 1725m npm. Babia bywa kapryśna pogodowo, ale przy odrobinie szczęścia pogodowego zapewnia fantastyczne widoki. Po nacieszeniu oczu i napstrykaniu fotek ruszymy dalej szlakiem graniowym do Przełęczy Brona 1408m npm. a z niej zejdziemy do Schroniska PTTK Markowe Szczawiny. Uzupełnimy kalorie po babiogórskim szczytowaniu i skierujemy nasze kroki na zejście szlakiem czarnym, a następnie niebieskim, tak aby dotrzeć do mety naszej majówki w miejscowości Zawoja, a dokładnie przy dolnej stacji wyciągu Mosorny Groń, gdzie zlokalizowane są też knajpki w których posilimy się przed drogą powrotną.

Czas przejścia ok. 5-6 godzin, długość trasy ok. 13 km, suma podejść ok. 780m, suma zejść ok. 1090m.

Chcę jechać :)