W tym roku kalendarz nas nie rozpieszcza pod względem Majówki, ale 3 dni to i tak 150% normalnego weekendu. Spożytkujemy go jak zawsze na szwendaniach w sposób aktywny. Zaszwendamy się na najciekawsze szczyty czeskich Jesioników i pomieszkamy w czeskim schronisku :) Zdobędziemy oczywiście najwyższy szczyt pasma czyli Pradziada 1491m npm, a także Vysoká hole 1465m npm oraz Keprník 1415m npm.

Tym razem poszwendamy się w 2 wariantach. Każdego dnia będzie możliwość wyboru trasy standardowej oraz trasy lajtowej. A niezależnie od wybranej opcji wszyscy staniemy na wyżej wymienionych najwyższych szczytach zaplanowanych na dany dzień. Wyjazd jest zatem dla Szwendaczków z dobrą kondycją oraz tych, którzy też wolą szczytować bez nadmiernego wysiłku, a oczy nasycą z tych samych wierzchołków.

Odnowione Schronisko na Wielkiej Raczy

Majówka w czeskich Jesionikach
1-3.05.2020

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery, ale również dla tych, którzy w ciągu niedługiego czasu, realizując krótki dystans i z niewielkimi przewyższeniami znajdą się na szczytach Jesioników, a wypoczynek na łonie natury ma dla nich priorytetowe znaczenie. Trasy lajtowe polecamy zwłaszcza Szwendaczkom z dziećmi, a także wszystkim którzy z kondycją stoją trochę na bakier i umiarkowana aktywność majówkowa będzie dla nich w sam raz. Na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Spędzimy 2 noce w schronisku, ale do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 30.04.2020 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około północy (lub trochę po). Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Niedziela 02.05.2020

W niedzielę zjemy grupowe śniadanie, a następnie wszyscy podjedziemy autokarem do przełęczy Červenohorské sedlo. Niektórym pewnie na myśl o tym miejscu wrócą wspomnienia z dreszczykiem ;) Tym razem będzie to tylko miejsce startu trasy standard, a wybierający wariant lajtowy pojadą jeszcze dalej do miejscowości Ramzová.

Trasa STANDARD - ruszy czerwonym szlakiem i zdobędzie nim szczyt Červená hora 1319m npm. Kontynuując trasę bez zmiany koloru szlaku zdobędziemy najwyższy tego dnia wierzchołek, a mianowicie Keprník 1415m npm. Schodząc w kierunku Ramzovej wstąpimy do pięknie położonego schroniska Chata na Šeráku 1351m npm. Ostatni odcinek w dół tego dnia pokonamy zielonym szlakiem przy okazji oglądając z bliska rozległą grupę skalną o nazwie Obří skály i dotrzemy do miejscowości Ramzová, skąd wrócimy do bazy autokarem.

Czas przejścia ok. 5-6 godzin, długość trasy ok. 15 km, suma podejść ok. 690m, suma zejść ok. 940m.

Trasa LAJTOWA - rozpocznie się w Ramzovej od wejścia na dwuetapową kolejkę krzesełkową, która zawiezie lajtowych Szwendaczków pod szczyt góry Šerák na jej zachodnie zbocze skąd krótkim spacerkiem w 5-10 min będzie można wdepnąć do schroniska Chata na Šeráku 1351m npm. Ta grupa również będzie szczytować i od schroniska ruszy na zdobycie Keprníka 1415m npm i wróci do schroniska. Z tego miejsca będzie można podejść do górnej stacji kolejki i zjechać do Ramzovej lub podobnie jak trasa standard, zejść szlakiem przez Obří skály.

Czas przejścia ok. 1,5-2 godzin, długość trasy ok. 5 km, suma podejść ok. 205m, suma zejść ok. 205m.
lub ok. 3-4 godzin, długość trasy ok. 10 km, suma podejść ok. 300m, suma zejść ok. 875m. (z zejściem przez Obří skály)

Sobota 01.05.2020

Po nocnej podróży wczesnym rankiem wjedziemy na stację benzynową jeszcze po polskiej stronie na poranną kawę czy hot-doga i przygotowanie do szwendania. Następnie podjedziemy jeszcze kawałek na start trasy w Czechach do miejscowości Kouty nad Desnou. Stąd wystartuje grupa na trasę standard. Natomiast osoby na trasę lajtową pojadą dalej autokarem prawie do naszej bazy noclegowej do Chaty Barborka pod Pradziadem.

Trasa STANDARD - wyruszy czerwonym szlakiem, którym dotrze do wieży widokowej na Górze Niedźwiedzia na poziomie 1095m npm. Opcjonalnie powinna być też możliwość skorzystania z kolejki krzesełkowej - zależnie od dni i godzin jej funkcjonowania na początku maja. Z wieży rozejrzymy się po okolicy, liczymy też na otwarty już na majówkę Bar U Niedźwiedzia. Następnie udamy się na właściwy szczyt Góry Niedźwiedzia ścieżką edukacyjną Rysia Skała ze wspaniałym punktem widokowym na jej końcu. Dalej szlak doprowadzi nas do jednego z siedmiu cudów w Czechach, a mianowicie do elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně ze świetnym punktem widokowym na południowym krańcu zbiornika wodnego. Zmieniając dalej dwukrotnie kolor szlaku dotrzemy do głównego grzbietu góry Pradziad i podążać będziemy ścieżką dydaktyczną Po hřebenech – světem horských luk. Na grzbiecie tym zdobędziemy najwyższy tego dnia szczyt Vysoká hole 1465m npm, która to góra jest drugą po Pradziadzie najwyższą w Jesionikach. Z wierzchołka zejdziemy do dolnej stacji ośrodka narciarskiego Pradziad, gdzie zlokalizowane są knajpy i hotele. Będzie można wstąpić na coś smakowitego przed końcówką trasy, bo stąd już tylko mały spacerek do bazy w Chacie Barborka.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 18,5 km, suma podejść ok. 1150m, suma zejść ok. 400m.

Trasa LAJTOWA - osoby wybierające ten wariant wysiądą na przy dolnej stacji ośrodka narciarskiego Pradziad i z tego miejsca ruszą na zdobycie szczytu Vysoká hole 1465m npm. Po jego zdobyciu, wrócą do punktu wyjścia i zrealizują jeszcze krótki spacer do bazy w Chacie Barborka.

Czas przejścia ok. 1,5-2 godzin, długość trasy ok. 5 km, suma podejść ok. 200m, suma zejść ok. 190m.

Koszty składkowe:

XXX zł i obejmują:

  • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy w czeskie Jesioniki z powrotem,

  • lokalne przejazdy w Czechach na starty tras i powroty do bazy,

  • 2 noclegi w Schronisku Chata Barborka (z pościelą, pok. wieloosobowe, łazienki na korytarzach),

  • 2 śniadania w schronisku (w niedzielę i poniedziałek rano)

  • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

  • obiadokolacje każdego dnia po zrealizowaniu trasy,

  • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.).

Jak się zgłosić:

Poniżej znajdziesz formularz zgłoszeniowy.

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą będzie bardzo przydatny. Z drugiej zaś strony minimalizujemy bagaż, bo to co potrzebne nam będzie na nocleg i kolejny dzień szwendania niesiemy na plecach od sobotniego poranka do niedzielnej mety. W schronisku śpimy z pościelą, więc śpiworów nie zabieramy.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas ostrego podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienką czapkę i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody.

Poniedziałek 03.05.2020

Trzeci dzień zaczniemy od grupowego śniadania, a następnie wyjdziemy z buta na szlak aby po krótkim czasie wejść na najwyższy czyt całych Jesioników czyli na Pradziada 1491m npm. Na szczyt tą samą trasą wyruszą zarówno wybierający trasę standard jak i lajtowcy. Na szczycie będzie można podelektować się rozległymi widokami, a chętni będą mogli spojrzeć z jeszcze wyższego pułapu wjeżdżając windą 70m wyżej do punktu widokowego na znajdującej się tam ogromnej wieży telewizyjnej. Podobno można stamtąd dojrzeć Wrocław - sprawdzimy :)

Trasa STANDARD - z Pradziada wróci do czerwonego szlaku i uda się nim do schroniska Švýcárna na 1305m npm. Nie zmieniając szlaku przejdziemy obok szczytu Vyrovka 1167m npm, a następnie przetniemy z buta miej więcej pośrodku trasy narciarskie ze szczytu Velky Klinovec 1164m npm. Trasę zakończymy schodząc do przełęczy Červenohorské sedlo ok. 1000m npm. a tam będzie można skorzystać z restauracji w Hotelu Červenohorské sedlo, a najbardziej odważni zajrzą pewnie chociaż z ciekawości do Chaty Červenohorské sedlo, która wg wszelkich standardów powinna zostać potraktowana buldożerami, ale o dziwo nadal stoi i ma się dobrze. Sprawdzimy czy nadal normą jest tam obsługa w stanie po spożyciu ;)

Czas przejścia ok. 3-4 godzin, długość trasy ok. 12,5 km, suma podejść ok. 280m, suma zejść ok. 595m.
lub ok. 6 godzin, długość trasy ok. 19,5 km, suma podejść ok. 690m, suma zejść ok. 1005m. (dodatkowo Vysoký vodopád 28m oraz Sokole skały)

Trasa LAJTOWA - z Pradziada wróci do bazy w Chacie Barborka, a następnie przejedzie wcześniej autokarem do przełęczy Červenohorské sedlo

Czas przejścia ok. 2 godzin, długość trasy ok. 6 km, suma podejść ok. 205m, suma zejść ok. 205m.

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum