Wolne miejsca. Zapraszamy :) 

W tym roku kalendarz nas nie rozpieszcza pod względem Majówki, ale 3 dni to i tak 150% normalnego weekendu. Spożytkujemy go jak zawsze na szwendaniach w sposób aktywny. Poszwendamy się po najciekawszych górskich szlakach czeskich JesionikówZdobędziemy oczywiście ich najwyższy szczyt czyli Pradziada 1491m npm, a także szczyty Vysoká hole 1465m npm oraz Keprník 1423m npm.

Tym razem poszwendamy się w 2 wariantach. Każdego dnia będzie możliwość wyboru trasy standardowej oraz trasy lajtowej. A niezależnie od wybranej opcji wszyscy staniemy na wyżej wymienionych najwyższych szczytach zaplanowanych na dany dzień. Wyjazd jest zatem dla Szwendaczków z dobrą kondycją oraz tych, którzy wolą szczytować bez nadmiernego wysiłku, a oczy nasycą z tych samych wierzchołków.

Majówka w czeskich Jesionikach
1-3.05.2020

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery, ale również dla tych, którzy w ciągu niedługiego czasu, realizując krótki dystans i z niewielkimi przewyższeniami znajdą się na szczytach Jesioników, a wypoczynek na łonie natury ma dla nich priorytetowe znaczenie. Trasy lajtowe polecamy zwłaszcza Szwendaczkom z dziećmi, a także wszystkim którzy z kondycją stoją trochę na bakier i umiarkowana aktywność majówkowa będzie dla nich w sam raz. Na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Spędzimy 2 noce w czeskim pensjonacie, więc na trasy do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w czwartek 30.04.2020 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około północy (lub trochę po). Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Sobota 02.05.2020

W sobotę zjemy grupowe śniadanie, a następnie wszyscy podjedziemy autokarem do przełęczy Červenohorské sedlo. Niektórym, którzy byli z nami tam kiedyś na nartach, pewnie na myśl o tym miejscu wrócą wspomnienia z dreszczykiem ;) Tym razem będzie to tylko miejsce startu trasy standard, a wybierający wariant lajtowy pojadą jeszcze dalej do miejscowości Ramzová.

Trasa STANDARD - ruszy czerwonym szlakiem i zdobędzie nim szczyt Červená hora 1319m npm. Kontynuując trasę bez zmiany koloru szlaku zdobędziemy najwyższy tego dnia wierzchołek, a mianowicie Keprník 1423m npm. Schodząc w kierunku Ramzovej wstąpimy do pięknie położonego schroniska Chata na Šeráku 1351m npm. Ostatni odcinek w dół tego dnia pokonamy zielonym szlakiem przy okazji oglądając z bliska rozległą grupę skalną o nazwie Obří skály i dotrzemy do miejscowości Ramzová, skąd wrócimy do bazy autokarem.

Czas przejścia ok. 5-6 godzin, długość trasy ok. 15 km, suma podejść ok. 690m, suma zejść ok. 940m.

Trasa LAJTOWA - rozpocznie się w Ramzovej od wejścia na dwuetapową kolejkę krzesełkową, która zawiezie lajtowych Szwendaczków pod szczyt góry Šerák na jej zachodnie zbocze skąd krótkim spacerkiem w 5-10 min będzie można wdepnąć do schroniska Chata na Šeráku 1351m npm. Ta grupa również będzie szczytować i od schroniska ruszy na zdobycie Keprníka 1415m npm i wróci do schroniska. Z tego miejsca będzie można podejść do górnej stacji kolejki i zjechać do Ramzovej lub podobnie jak trasa standard, zejść szlakiem przez Obří skály.

Czas przejścia ok. 1,5-2 godzin, długość trasy ok. 5 km, suma podejść ok. 205m, suma zejść ok. 205m. (kolejka w 2 strony)
lub ok. 3-4 godzin, długość trasy ok. 10 km, suma podejść ok. 300m, suma zejść ok. 875m. (z zejściem przez Obří skály)

Piątek 01.05.2020

Po nocnej podróży wczesnym rankiem wjedziemy na stację benzynową jeszcze po polskiej stronie na poranną kawę czy hot-doga i przygotowanie do szwendania. Następnie podjedziemy jeszcze kawałek na start trasy w Czechach do miejscowości Karlova Studánka

Trasa STANDARD - wyruszy żółtym szlakiem Doliną Białej Opavy, która uznawana jest za najpiękniejszą w Jesionikach. Szlak pokonywać będziemy wśród kaskad i wodospadów, będą też drabinki i mostki, tak aby jak najbardziej zbliżyć się do natury. Pokonanie doliny to ok. 5 km i ok. 500 m do góry. Po tym odcinku dotrzemy do Ovčárnej, gdzie znajdują się hotele i knajpki, więc w sam raz na małe co nieco przed atakiem szczytowym. Wzmocnieni ruszymy czerwonym szlakiem podążając głównym grzbietem góry Pradziad, a jednocześnie ścieżką dydaktyczną Po hřebenech – světem horských luk. Po pokonaniu ok. 170m w górę staniemy na najwyższym szczycie tego dnia, a mianowicie Vysoká hole 1465m npm, która to góra jest drugą po Pradziadzie najwyższą w Jesionikach. Następnie przez Kamzičník 1420m npm dotrzemy do skrzyżowania Jelení studánka. Kawałek dalej czeka nas przyjemny przerywnik w postaci bufetu u Alfrédku. Końcowa część trasy, to zejście po kolei trzema kolorami szlaków docelowo do Karlova pod Pradědem na poziomie 722m npm. gdzie zlokalizowany jest nasz bazowy pensjonat. 

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 21 km, suma podejść ok. 765m, suma zejść ok. 855m.

Trasa LAJTOWA - na dwa sposoby, zależnie od chęci i możliwości kazdego. Początek jak w trasie standard i przejście Doliny Białej Opavy do Ovčárnej. Tam drugie śniadanko w knajpce i atak szczytowy na Vysoká hole 1465m npm. Następnie powrót szlakiem do Ovčárnej i zjazd lokalnym autobusem do parkingu Hvězda. Bedzię można wybrać też wariant tylko ze szczytowaniem, ale bez wejścia doliną, bo również w górę do Ovčárnej zawiezie takie osoby lokalny autobus. Z parkingu na dole (jest tam też restauracja o tej nazwie) po południu zabierze te osoby nasz autokar do bazy.

Czas przejścia ok. 3,5 godziny, długość trasy ok. 9,5 km, suma podejść ok. 680m, suma zejść ok. 190m.
lub Czas przejścia ok. 1,5 godziny, długość trasy ok. 4 km, suma podejść ok. 180m, suma zejść ok. 180m. (bez Doliny Białej Opavy)

Koszty składkowe:

520 zł i obejmują:

  • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy w czeskie Jesioniki i z powrotem,

  • lokalne przejazdy w Czechach na starty tras i powroty do bazy (wg opisu),

  • 2 noclegi w pensjonacie w miejscowości Karlov pod Pradědem (z pościelą, pok. 2-3-4-osobowe z łazienkami),

  • 2 śniadania w pensjonacie (w sobotę i niedzielę),

  • 2 obiadokolacje w pensjonacie (w piątek i sobotę),

  • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.

Koszty do poniesienia we własnym zakresie: (trzeba mieć czeskie korony)

  • autobus lokalny na trasie Hvězda-Ovčárna-Hvězda, bilet w 1 stronę ok. 20-25 Kc (ok. 4 zł. dla tych, którzy będą korzystać),

  • kolejka krzesełkowa w Ramzovej ok. 170 Kc (ok. 29 zł. w górę), ok. 270 Kc (ok. 46 zł. w dwie strony) - dla korzystających,

  • wstęp na wieżę widokową na Pradziadzie 100 Kc (ok. 17 zł. dla chętnych),

  • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.).

Jak się zgłosić:

Poniżej znajdziesz formularz zgłoszeniowy.

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów, a i termos z gorącą herbatą będzie bardzo przydatny.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienką czapkę i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody.

Niedziela 03.05.2020

Trasa STANDARD - po śniadaniu w pensjonacie ruszy z buta niebieskim szlakiem by przez Wielki Kocioł (polodowcowa nisza pod szczytem Vysoká hole) dostać się do Ovčárnej, którą poznaliśmy pierwszego dnia. Będzie okazja skosztować smakołyków drugi raz w tej samej knajpie lub przetestować inną. Po uzupełnieniu energii podążymy drogą na najwyższy szczyt całych Jesioników czyli Pradziad 1491m npm. W drodze na szczyt będzie jeszcze ciekawy obiekt Chata Barborka, ponieważ jest to schronisko górskie, ale w części gastronomicznej z obsługą kelnerską. Na szczycie będzie można podelektować się rozległymi widokami, a chętni będą mogli spojrzeć z jeszcze wyższego pułapu wjeżdżając windą 70m wyżej do punktu widokowego na znajdującej się tam ogromnej wieży telewizyjnej. Podobno można stamtąd dojrzeć Wrocław - sprawdzimy :) Z Pradziada wrócimy do czerwonego szlaku i udamy się nim do schroniska Švýcárna na 1305m npm. Nie zmieniając szlaku przejdziemy obok szczytu Vyrovka 1167m npm, a następnie przetniemy z buta miej więcej pośrodku trasy narciarskie ze szczytu Velky Klinovec 1164m npm. Trasę zakończymy schodząc do przełęczy Červenohorské sedlo ok. 1000m npm. a tam będzie można skorzystać z restauracji w Hotelu Červenohorské sedlo, a najbardziej odważni zajrzą pewnie chociaż z ciekawości do Chaty Červenohorské sedlo, która wg wszelkich standardów powinna zostać potraktowana buldożerami, ale o dziwo nadal stoi i ma się dobrze. Sprawdzimy czy nadal normą jest tam obsługa w stanie po spożyciu ;)

Czas przejścia ok. 7 godzin, długość trasy ok. 22 km, suma podejść ok. 1025m, suma zejść ok. 730m.

Trasa LAJTOWA - osoby wybierające ten wariant zostaną podwiezione autokarem do parkingu Hvězda, a tam przeskoczą w lokalny autobus, którym wjadą do Ovčárnej. Z tego miejsca po przerwie knajpkowej ruszą razem z trasą standard na szczyt Pradziada 1491m npm. Po nasyceniu się widokami, a może i frykasami z restauracji na najwyższym szczycie Jesioników zejdą z powrotem do Ovčárnej i zjadą lokalnym autobusem do parkingu. Tam będzie czekał nasz autokar i zawiezie te osoby do przełęczy Červenohorské sedlo, gdzie będzie można zjeść coś przed drogą powrotną razem z częścią ekipy, która wybierze trasę standard.

Czas przejścia ok. 2,5 godziny, długość trasy ok. 7,5 km, suma podejść ok. 230m, suma zejść ok. 230m.

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum