Warmińska Łynostrada

Warmińska
Łynostrada Rowerowa 

1-2.07.2023

Warmińska Łynostrada Rowerowa 
1-2.07.2023

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W pierwszy weekend lipca ruszamy z naszymi dwukołowymi rumakami w piękne rejony Warmii, aby tam na nich pobrykać i zażyć odświeżających kąpieli w rzece i jeziorach. Naszym celem będzie przejechanie Łynostrady czyli szlaku rowerowego biegnącego wzdłuż rzeki Łyny. Cały szlak liczy 114 km, a my go sobie rozłożymy na weekend, aby w sobotę pokonać ok. 54 km, a w niedzielę ok. 60 km. Wyjedziemy w sobotę rano, porumakujemy, zanocujemy w Olsztynie, a niedzielna meta będzie w Lidzbarku Warmińskim, skąd na niedzielny, późny wieczór wrócimy do Warszawy. Wprawdzie wakacje szkolne startują już pod koniec czerwca, ale dla nas ten weekend to taka inauguracja letniego rowerowania. 

Przebieg całej trasy można prześledzić na portalu Velomapa wraz z info o przewyższeniach, a więcej informacji dostępnych jest na stronie facebookowej poświęconej temu projektowi. Spędzimy aktywnie weekend wśród innych, rowerowych Szwendaczków, a bliskość Warmii od stolicy powoduje, że dotrzemy tam i wrócimy bez zarywania nocek w podróży. Po trasie oczywiście skosztujemy lokalnych specjałów, a piękne widoki upolujemy na zdjęciach :) Warto też poczytać i pooglądać fotki z tej trasy na blogu podróżniczym znajkraj.

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 7.00 w sobotę 01.07.2023 (brak nocnego przejazdu) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Dla chętnych będzie też zbiórka godzinę wcześniej na Bemowie (blisko skrzyżowania Powstańców Śląskich i Radiowej). W obu miejscach zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i przyczepy bagażowej i ruszymy w trasę, aby po ok. trzech godzinach (ok. godz. 10) dojechać w okolice Nidzicy skąd wyruszymy na trasę rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego podróżowania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Planowany powrót do Warszawy w niedzielę 02.07.2022 ok. godz. 23.

Szwendaczkowe rowerowanie
Warmińska Łynostrada
Szwendaczkowe rowerowanie

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, polnymi, asfaltowymi czy leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. Rowerzyści pojadą na start i wrócą wygodnym autokarem, a nasze rowery zostaną przewiezione autem dostawczym z przyczepą, gdzie zostaną odpowiednio zabezpieczone na czas transportu.

Sobota 01.07.2023
Łyna - Orłowo - Kurki - Jezioro Łańskie - Ruś - Bartążek - Jezioro Bartąg - Olsztyn - ok. 54 km

Niedziela 02.07.2023
Olsztyn - Redykajny - Jezioro Mosąg - Berkweda - Cerkiewnik - Dobre Miasto - Łaniewo - Lidzbark Warmiński - ok. 60 km

Jak rowerujemy:

Dla tych co z nami jeszcze nie szwendali się rowerowo, a także dla tych co jeżdżą z nami od lat w ramach miłych wspominek zapraszamy do przejrzenia szwendaczkowego facebooka, gdzie można znaleźć wiele krótkich fotorelacji z naszych wyjazdów. Dla łatwiejszego ich odnalezienia podrzucamy kilka linków z zeszłego sezonu: 
Czerwcówka wokół Balatonu na Węgrzech 16-19.06.2022
Warmia i Mazury - szlakiem kolejowym i kopernikowskim 2-3.07.2022
Green Velo nad Zalewem Wiślanym 17-18.09.2022

Szwendaczkowe rowerowanie
Łynostrada rowerowa
Szwendaczkowe rowerowanie

Co zabrać:

Jedziemy na początku lipca, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie już zdecydowanie letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą wtedy już długie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora, łącznie z kąpielami po drodze :)

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. A do bagażu podręcznego koniecznie stroje kąpielowe :)

Koszty składkowe:

420 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – ok. Nidzicy i Lidzbark Warmiński - Warszawa,
 • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
 • transport rowerów w ok. Nidzicy i z powrotem z Lidzbarka Warmińskiego do Warszawy,
 • nocleg w hotelu w Olsztynie (pok. 2-osobowe z łazienkami),
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu (bufetowe),
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!