Kalendarz tak nam się ładnie ułożył, że Listopadówka 2019 to aż 3-dniowy weekend! Doskonała okazja na 150%-owe szwendanie po górach :)
Góry wymienione powyżej to po kolei: wybitny szczyt Wielkiej Fatry, najwyższy szczyt Gór Choczańskich oraz najwyższy w grupie Salatynów w Niżnych Tatrach. Z każdego z nich rozpościerają się fantastyczne widoki na słowackie góry, ruszamy więc tam aby zobaczyć je na własne oczy.  Czekają nas trzy dni w górach na trasach o przewyższeniach 900-1100m, które pokonamy w ciągu 5-7h dziennie. Dni już nie za długie późną jesienią, więc na szlaki wybieramy się wcześnie i kończymy przed zmrokiem. W sobotę wieczorem po trasie skoczymy na zakupy do słowackiego marketu po lokalne smakołyki, a w niedzielny wieczór po szczytowaniu wymoczymy mięśnie w termalnym kompleksie Bešenová.

Widok na Tatry z Wielkiego Chocza

Šiprúň 1461m, Veľký Choč 1608m i Salatín 1630m 
Listopadówka na Słowacji 9‑11.11.2019

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, górskie spacery i lubią poszwendać się na szlakach, na których tłoku się nie uświadczy. Na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Każdego dnia realizujemy trasy "na lekko" czyli tylko z podręcznym plecaczkiem, a w nim tylko to co niezbędne na szlak.

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 8.11.2019 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około 1-2 w nocy. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Na szczycie Wielkiego Chocza

Niedziela 10.11.2019

Po śniadaniu w naszym  pensjonacie podjedziemy autokarem do miejscowości Valaská Dubová. Tam wskoczymy na niebieski szlak prowadzący do Strednej poľany, z której rozpoczniemy atak szczytowy na Veľký Choč 1608m. A góra to zacna albowiem jest to najwyższy szczyt całych Gór Choczańskich w Łańcuchu Tatrzańskim w Centralnych Karpatach Zachodnich na Słowacji. Góra to o tyleż ciekawa, że przez wielu uznawana za najlepszy punkt widokowy na Słowacji. Z jej szczytu można podziwiać Tatry, Niżne Tatry, Małą i Wielką Fatrę, a nawet Babią Górę. Przekonamy się co będzie widać najlepiej. Po nacieszeniu się widokami zejdziemy do miejscowości Lúčky skąd autokarem przejedziemy do pensjonatu. Tego dnia trasa nieco krótsza, a obiadokolacja wcześniej abyśmy mogli wieczorkiem wymoczyć się porządnie w termalnych basenach Aquaparku Bešenová.

Czas przejścia: ok. 5,5h nettoDługość trasy: ok. 12,5km; Suma podejść 990m; Suma zejść 1075m

Poniedziałek 11.11.2019

Po śniadaniu autokar podrzuci nas na start trzeciego dnia szwendania. Pojedziemy na przedmieścia Ružomberoku do Čutkovskiej doliny znajdującej się już geograficznie w Wielkiej Fatrze.  Po około godzinie dotrzemy do Chaty pod Kozim. Wprawdzie chata nie jest dostępna dla turystów, ale jest obok otwarta wiata, a polany przy chacie rozchodzą się dwa krótkie szlaki spacerowe do dwóch wodospadów: Wodospad Jelení oraz Wodospad Nižný Jamišný. Po wodnej sesji zdjęciowej ruszymy w górę do Przełęczy pod Vtáčnikom. Przed atakiem szczytowym czeka nas jeszcze jedna przełęcz, a mianowicie Vyšné Šiprúnske sedlo. Stąd czeka nas już tylko zdobycie szczytu, na 800m drogi 116m podejścia, a zwieńczeniem tej wspinaczki będzie Šiprúň 1461m. Ze szczytu wypatrzymy m.in. Veľký Choč oraz Niżne Tatry. Ze szczytu schodzić będziemy czerwonym szlakiem, który doprowadzi nas do Podsuchy, a tam przed drogą powrotną wszamiemy słowackie specjały w lokalnej knajpie.

Czas przejścia: ok. 6h nettoDługość trasy: ok. 19,5km; Suma podejść 1060m; Suma zejść 1030m

Salatin 1630m i widoki z niego

Sobota 9.11.2019

Po nocnej podróży autokarem dojedziemy na rano do miejscowości Liptovská Lúžna w Niżnych Tatrach na Słowacji. Tam po krótkim ogarnięciu się i zapoznaniu z mapką trasy ruszymy czerwonym szlakiem w kierunku przełęczy Ráztocké sedlo. Z tego miejsca nasz cel będzie się prezentował wyjątkowo dostojnie, a my po uzupełnieniu energii ruszymy na jego szczyt! Po około godzinie powinniśmy stanąć na wierzchołku Salatina 1630m! Mając go pod stopami będziemy mogli pozachwycać się widokami na główną grań Niżnych Tatr, na Wielką i Małą Fatrę a także Tatry. Następnie pomaszerujemy w kierunku Małego Salatina 1444m i schodząc kierować się będziemy przez szczyt Vidovô 1050m do miejscowości Vyšný Sliač. Stamtąd zgarnie nas nasz autokar i podjedziemy do Tesco w mieście Rużomberk, gdzie uzupełnimy zapasy na kolejne 2 dni szwendania oraz kupimy rozmaite smakołyki na słowackie wieczory i na pamiątki do Polski.

Czas przejścia: ok. 6,5h nettoDługość trasy: ok. 18,5km; Suma podejść 1085m; Suma zejść 1235m

Zakwaterowanie, wyżywienie i termalny relaksik:

Podczas Listopadówki spędzimy 2 noce w pensjonacie w Bešenovej. Zapewnione tam mamy noclegi w pok. 2-3-4 os. z łazienkami. Obiekt nakarmi nas też obiadokolacjami w sobotę i niedzielę oraz śniadaniami w niedzielę i poniedziałek. Prowiant na pierwszy dzień w górach warto zabrać z Warszawy. Po sobotniej trasie uzupełnimy zapasy w słowackim markecie, a po niedzielnej wybierzemy się na krótki spacer w obrębie naszej miejscowości (10-15min) na pełen relakswodach termalnych Aquaparku Bešenová. Całorocznie dostępnych jest 9 basenów, z czego 4 są zasilane wodą termalną o charakterystycznym brązowym zabarwieniu.

Wielki Chocz na szczycie i widoki
Šiprúň 1461m i okolice
Baseny termalne w Aquapark Besenova

Koszty składkowe:

490 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Słowacja – Warszawa (dwóch kierowców),
 • lokalne przejazdy autokarem na starty tras i przejazdy z ich końca do miejsca zakwaterowania,
 • 2 obiadokolacje w miejscu zakwaterowania (sobota, niedziela),
 • 2 noclegi w pensjonacie wg opisu powyżej (z pościelą),
 • 2 śniadania w miejscu noclegu (niedziela, poniedziałek),
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie i wg potrzeb:

 • zakupy w sobotę w słowackim markecie (na 2 i 3 dzień w górach, ale też na smakołyki do domu)
 • bilet wstępu do Aquaparku Bešenová (wstęp na 3h za 24€)
 • obiadokolacja w słowackiej knajpie na mecie ostatniego dnia szwendania
 • wydatki indywidualne na miejscu (w EUR)
   

Jak się zgłosić?

W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek.

Poniżej znajdziesz przycisk prowadzący do formularza zgłoszeniowego. Gdyby nie zadziałał, to dostępny też pod tym linkiem.

 

 Mamy 3 wolne miejsca w ekipie :) 

Formularz zgłoszeniowy

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce oraz nieduży plecak z tym co komu potrzebne i prowiantem na drogę.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Koniecznie też zabieramy latarkę/czołówkę. Trasy planujemy kończyć przed zmrokiem, ale latarki zwykle przydają się najbardziej wtedy, gdy o nich zapomnimy. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas ostrego podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienka czapka i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody. Listopad może być ciepły, ale może też sypnąć pierwszym śniegiem.

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum