Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

W drugiej połowie maja, gdy wiosna rozgości się już na dobre, ruszamy na weekendowe szwendanie po Karkonoszach. Zdobędziemy oczywiście ich najwyższy szczyt czyli Śnieżkę 1602m npm,  postawimy buty na szczycie Szrenicy 1361m npm, a dla dodatkowego wzmocnienia naszego górskiego szczęścia odwiedzimy aż 7 karkonoskich schronisk górskich. I nawet jeśli będą to wizyty "na wynos" czy "przez okienko", to tym bardziej będzie można rozkoszować się otaczającymi krajobrazami przy jednoczesnym konsumowaniu specjalności kulinarnych każdego z obiektów.

Na szczycie Babiej Góry

Majowy weekend w Karkonoszach
22-23.05.2021

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery w majowej aurze pełnej zieleni. Mimo sporych dziennych przewyższeń, na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. A pokonanie założonych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy.

Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Zanocujemy w pensjonacie w Szklarskiej Porębie, a na trasy do plecaczka zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 21.05.2021 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około 1-2 w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Niedziela 23.05.2021

Po śniadaniu podjedziemy do miejscowości Borowice i tam ruszymy na szlak. Obejrzymy z bliska Wodospad Jodłówki, który nie ma może wysokich kaskad (ok. 2m), ale za to spływa kilkunastoma strugami tworząc malowniczy krajobraz. W okolicach szczytu Rówieńka 960m npm zmienimy szlak na żółty i dotrzemy nim do Polany w Karkonoszach. A stąd udamy się niebieskim szlakiem do Małego Stawu i położonego przy nim Schroniska Samotnia 1195m npm (czwarte schronisko). Widoki na otaczający Kocioł Małego Stawu wielu wprawiają w zachwyt, a dla wielu to miejsce jest jednym z najpiękniejszych w Karkonoszach. Nieco wyżej i całkiem niedaleko zlokalizowane jest Schronisko Strzecha Akademicka 1266m npm. (piąte). Z tego miejsca ruszymy na grań, którą osiągniemy przy Spalonej Strażnicy 1430m npm. 

Podążając karkonoską granią w kierunku Śnieżki wstąpimy jeszcze do Schroniska Dom Śląski 1395m npm (szóste). W tym miejscu jak na dłoni przed nami prezentować się będzie Śnieżka 1602m npm - najwyższy szczyt Karkonoszy. Oczywiście wdrapiemy się na jej wierzchołek. Charakterystyczne kosmiczne dyski na szczycie kojarzy chyba każdy. Obiekt należy do IMGW, a w dolnym dysku była kiedyś restauracja i toalety, ale niestety od kilku lat są zamknięte, bo wymagają poważnego remontu, a obiekt jest w rejestrze zabytków. Można za to będzie skorzystać z czeskiego bufetu na szczycie. Podążając dalej granicznym szlakiem graniowym dotrzemy do czeskiego Schroniska Jelenka 1260m npm - siódme podczas wyjazdu :) Nieco dalej na Sowiej Przełęczy 1160m npm obierzemy kierunek zejściowy na Karpacz. Tam zjemy coś jeszcze na koniec trasy i ruszymy w drogę powrotną do stolicy.

Czas przejścia ok. 7-8 godzin, długość trasy ok. 21 km, suma podejść ok. 1150m, suma zejść ok. 1170m.

Sobota 22.05.2021

Po nocnej podróży wczesnym rankiem wjedziemy na stację benzynową na poranną kawę czy hot-doga i przygotowanie do szwendania. Następnie podjedziemy jeszcze kawałek na start trasy do miejscowości Jagniątków. Wejdziemy na niebieski szlak, którym po krótkim odcinku przekroczymy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego. Szlakiem tym będziemy zdobywać wysokość docierając do Czarnej Przełęczy 1350m npm. Zmienimy szlak na czerwony i poruszać się będziemy granicą polsko-czeską. 

W dalszej części trasy przechodzić będziemy nad Śnieżnymi Kotłami oraz obok Czarciej Ambony tuż przy ośrodku nadawczym RTV. Podążając karkonoską granią zdobędziemy najpierw Łabski Szczyt 1470m npm, a następnie przez Trzy Świnki dotrzemy do Schroniska Szrenica - pierwszego z siedmiu schronisk podczas weekendu - położonego na szczycie Szrenicy 1362m npm. Po przerwie schroniskowej wrócimy się delikatnie, aby szlakiem zielonym tzw. Mokrą Drogą podążyć do drugiego górskiego obiektu, a mianowicie Schroniska Pod Łabskim Szczytem 1168m npm. Będzie okazja na kolejne małe co nieco czy coś specjalnego ze schroniskowej kuchni. Następnie niebieskim szlakiem będziemy schodzić w kierunku Szklarskiej Poręby by w jego dolnym odcinku nacieszyć oczy Wodospadem Szklarki, gdzie woda spada z wysokości ponad 13m. A kawałek za nim na trasie będziemy mieli trzecie schronisko, a mianowicie PTTK Kochanówka 546m npm. Na ostatnim odcinku naszej sobotniej trasy spróbujemy jeszcze rozkołysać Chybotka (siedmiokątny kamień o wadze kilkudziesięciu ton i średnicy około czterech metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach i można go rozkołysać), po czym dotrzemy do naszego pensjonatu na zakwaterowanie i obiadokolację.

Czas przejścia ok. 7-8 godzin, długość trasy ok. 22 km, suma podejść ok. 1150m, suma zejść ok. 1200m.

Koszty składkowe:

340 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Jagniątkowa i z powrotem z Karpacza,
 • lokalne przejazdy na miejscu (wg opisu),
 • obiadokolację sobotnią w miejscu noclegu,
 • nocleg w pensjonacie w Szklarskiej Porębie (z pościelą, pok. 2-3-4-osobowe z łazienkami),
 • śniadanie niedzielne w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • obiadokolacja niedzielna w Karpaczu przed wyjazdem w drogę powrotną,
 • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.)
   

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych. A do plecaczka warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów. Zapas napojów wedle potrzeb, ale uzupełniać będzie można po drodze w schroniskach.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienką czapkę i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody.

Chcę jechać :)