W październikowy,  jesienny weekend ruszamy w góry mniej znane lecz równie ciekawe i pozwalające w sposób aktywny poszwendać się w dobrym towarzystwie i odskoczyć od miejskiej rzeczywistości. Na sobotni poranek zajedziemy prosto pod Schronisko Andrzejówka w Górach Kamiennych. Spod schroniska ostre wejście na ich najwyższy szczyt - Waligórę 936m. Później małe co nieco w schronisku i ruszymy w trasę na zdobycie najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich - Borowa 853m. Wstąpimy też do uzdrowiskowej Jedliny-Zdrój aby skosztować wód Mieszko, Dąbrówka i Charlotta. A wieczorem zakładamy czołówki i ruszamy na nocne zwiedzanie Zamku Grodno! Przewodnik opowie nam o ciekawostkach, a później na zamku upieczemy kiełbaski nad ogniskiem. 

Niedziela natomiast, to dalsze szwendanie po Górach Wałbrzyskich. Zdobędziemy Trójgarb 778m oraz Chełmiec 851m, a na obu tych szczytach wejdziemy na wieże widokowe. A następnie zejdziemy do uzdrowiska Szczawno-Zdrój. Tu będzie można spróbować aż 4 wód leczniczych: Dąbrówka, Marta, Mieszko i Młynarz. A to wszystko w klimatach jesieni w złoto-czerwonych barwach. Nogi same rwą się na szlak :)

Przełęcz Pod Trójgarbem

Góry Kamienne, Wałbrzyskie i nocny Zamek Grodno 
19-20.10.2019

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery z przewyższeniami rzędu 900-1400m i lubią poszwendać się na szlakach, na których tłoku się nie uświadczy. Na trasach brak trudności technicznych czy skalnych ekspozycji. Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Każdego dnia realizujemy trasy "na lekko" czyli tylko z podręcznym plecaczkiem, a w nim tylko to co niezbędne na szlak.

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 18.10.2019 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około północy (lub trochę po). Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Krajobrazy Gór Wałbrzyskich

Niedziela 20.10.2019

W niedzielę zjemy grupowe śniadanie, a następnie podjedziemy do miejscowości Stare Bogaczowice. Tam wdepniemy na czarny szlak w kierunku Jagodnika 619m. Na sam szczyt szlak wprawdzie nie prowadzi, ale przejdziemy nieopodal podziwiając szereg malowniczych skałek. Następnie zmienimy szlak na żółty. Po drodze będzie kilka punktów widokowych, ale najlepszy z nich czeka nas na wierzchołku Trójgarbu 778m, gdyż wdrapiemy się tam na szczyt wieży widokowej by podziwiać okolicę. A wieża to nowa (oddana do użytku w 12.2018) i ciekawa konstrukcja z balkonami widokowymi o wysokości 27m. Schodząc do Lubomina będziemy przechodzić koło nieczynnej kiedyś Bacówki pod Trójgarbem, a obecnie (niestety) już nieistniejącej (rozebrana w 2017r). Trójgarb to jednak połowa sukcesu na ten dzień, ponieważ po zejściu zaatakujemy jeszcze zielonym szlakiem górę Chełmiec 851m, a tam również będziemy podziwiać panoramę okolicy z wieży widokowej. Ze szczytu wypatrzymy m.in. Szczawno-Zdrój do którego zejdziemy szlakiem i skorzystamy z lokalnej gastronomii przed wyruszeniem w drogę powrotną do Warszawy.

Czas przejścia: ok. 6h netto Długość trasy: ok. 18,5 km Suma podejść 900 m Suma zejść 850 m
Wieża widokowa na Borowej
Nocne zwiedzanie Zamku Grodno
Waligóra i Schronisko Andrzejówka

Sobota 19.10.2019

Po nocnej podróży dojedziemy wczesnym rankiem pod Schronisko Andrzejówka. W ramach porannej rozgrzewki ruszymy ostro pod górę i to nie byle jaką, bo na Waligórę 936m, będącą najwyższym szczytem Gór Kamiennych. Po zdobyciu jej wierzchołka zatoczymy pętlę i łagodniejszą trasą zejdziemy do schroniska, w którym wszamiemy małe co nieco przed dalszą, długą trasą.

Zakwaterowanie i wyżywienie:

Noc w Górach Wałbrzyskich spędzimy w Zagórzu Śląskim, a dokładnie w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym Caritasu (w pokojach 2-6-osobowych - łazienki i prysznice dostępne na pietrach). Na pierwszy dzień w górach zabieramy prowiant i napoje z Warszawy. Na drugi dzień będzie możliwość uzupełnienia zapasów w sklepach w Zagórzu Śląskim. Sobotni wieczór to obiadokolacja w miejscu noclegu, a wieczorową porą przy ognisku każdy upiecze na kiju to na co będzie miał ochotę (kupione wg gustu i smaku indywidualnie w sklepie). W niedzielę zjemy wspólnie śniadanie, a konsumpcja po zrealizowaniu trasy w Szczawnie-Zdroju już każdy wedle własnych potrzeb gastronomicznych i miejscówkowych.

Pijalnia w Szczawnie-Zdroju, Chełmiec, wieża widokowa na Trójgarbie
Na szlakach Gór Wałbrzyskich
Przełęcz Pod Trójgarbem

Koszty składkowe:

320 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Andrzejówka i Szczawno-Zdrój – Warszawa (dwóch kierowców),
 • lokalny przejazd autokarem z Zagórza Śląskiego na start niedzielnej trasy,
 • obiadokolację sobotnią w miejscu zakwaterowania,
 • bilet na nocne zwiedzanie Zamku Grodno (w pakiecie wstęp, przewodnik, ciepła herbata),
 • miejsce na ognisko z opałem na Zamku Grodno na sobotni wieczór,
 • nocleg w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym wg opisu powyżej (z pościelą),
 • śniadanie w niedzielę w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • zakupy na sobotni wieczór (ognisko) i drugi dzień w górach,
 • wody mineralne w Jedlinie-Zdrój i Szczawnie-Zdroju,
 • obiadokolacja w Szczawnie-Zdroju przed wyjazdem w drogę powrotną,
 • wydatki indywidualne na miejscu np. w Schronisku Andrzejówka

 

Jak się zgłosić?

W wyjeździe mogą uczestniczyć tylko członkowie Stowarzyszenia Klub Szwendaczek.

Poniżej znajdziesz przycisk prowadzący do formularza zgłoszeniowego. Gdyby nie zadziałał, to dostępny też pod tym linkiem.

 

 Mamy 5 wolnych miejsc w ekipie. Zapraszamy Szwendaczków, a chorym życzymy zdrowia! 

Formularz zgłoszeniowy

Niedługo po opuszczeniu schroniska na szlaku czeka nas po drodze Skalna Brama, a dalej szczyt Małego Jałowca 741m. Na Borowej 851m rozejrzymy się wokoło z wieży widokowej i sprawdzimy czy w Górach Wałbrzyskich faktycznie jest najwyższa. Następnie zejdziemy do uzdrowiska Jedlina-Zdrój, gdzie skosztujemy wód zdrojowych w pijalni, a może i inne smakołyki się trafią. Końcowy odcinek trasy to żółty szlak przez Niedźwiedzicę do Zagórza Śląskiego, gdzie uzupełnimy prowiant na wieczorne ognisko i udamy się do miejsca zakwaterowania. Po uzupełnieniu zapasów energii po całodziennej trasie i zjedzeniu obiadokolacji uzbrojeni w czołówki ruszymy na nocne zwiedzanie Zamku Grodno. Obiekt zwiedzimy z przewodnikiem, a następnie nad ogniskiem na terenie zamkowym upieczemy kupione wcześniej kiełbaski.

Czas przejścia: ok. 7,5h netto Długość trasy: ok. 24,5 km Suma podejść 960 m Suma zejść 1400 m

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce oraz nieduży plecak z tym co komu potrzebne i prowiantem na drogę.

Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Koniecznie też zabieramy latarkę/czołówkę. Trasy planujemy kończyć przed zmrokiem, ale latarki zwykle przydają się najbardziej wtedy, gdy o nich zapomnimy. Tym razem przydadzą się na pewno na nocne zwiedzanie Zamku Grodno. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas ostrego podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Z drugiej strony cienka czapka i rękawiczki też lepiej zabrać na wypadek nadejścia kapryśnej pogody. 

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum