Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

 Zapowiedź wyjazdu. Zapraszamy :) 

Na ostatnie w tym roku szwendaczkowe rowerowanie zapraszamy w połowie września na nadmorski weekend. Pomykać będziemy tak blisko naszego wybrzeża Bałtyku jak to tylko będzie możliwe. A jeśli lato prędko się z nami nie pożegna, to i z kąpieli wśród fal jeszcze skorzystamy :) A jeśli nasze polskie morze będzie tylko dla morsów ;) to może chociaż stopy pomoczymy i nawdychamy się jodowanego powietrza :)

W sobotę planujemy przejechać trasę z Dziwnówka do Kołobrzegu. Tam zanocujemy i skorzystamy w uroków tego nadmorskiego kurortu, a drugiego dnia pomkniemy dalej wybrzeżem z Kołobrzegu aż do Łazów, objedziemy Jezioro Jamno i zjedziemy do Koszalina.

Intensywnie działamy nad szczegółami, ale dla tych którzy lubią wcześniej planować publikujemy zajawkę, aby można sobie było wpisać w kalendarz szwendaczkowe rowerowanie :) Fotka powyżej z naszego nadmorskiego brykania rowerowego. Dawno tam nie byliśmy, za morzem się stęskniliśmy, więc wracamy tam we wrześniu. Będzie jak zwykle przyrodniczo, malowniczo i aktywnie wśród pozytywnie zakręconych ludzików.

Gdy na tej stronie opublikujemy komplet informacji, to poprosimy zgłoszonych wcześniej Szwendaczków o potwierdzenie udziału

Chcę jechać :)

Rowerowe Szwendanie nad Zalewem Wiślanym

Koszty składkowe:

350 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Elbląg i Pieniężno – Warszawa,
 • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
 • transport rowerów do Elbląga i z powrotem z Pieniężna do Warszawy,
 • nocleg w hotelu *** we Fromborku (pokoje 2-3 osobowe z łazienkami),
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składka na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • bilety wstępów do zwiedzanych miejsc i obiektów - wg zainteresowań i potrzeb
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Jedziemy w połowie września, więc liczymy jeszcze na końcówkę lata i pierwsze sygnały nadchodzącej jesieni. Dni nie będą już tak długie jak w pełni lata, ale oba dni z atrakcjami na rowerze spożytkujemy od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była.

Na malowniczym szlaku
Frombork
Szwendaczki na rowerowaniu

Niedziela 18.09.2022
Frombork - Pieniężno ok. 60 km

Po śniadaniu w miejscu noclegu wskoczymy na rumaki i pomykać będziemy w 100% Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Najpierw przejedziemy na kraniec Zalewu Wiślanego aż do miejscowości Nowa Pasłęka, aby tam zerknąć na wpadające wody rzeki Pasłęki przy jej ujściu. Kolejne kilometry szlaku poprowadzą nas lewym brzegiem rzeki aż do Braniewa. Tam zerkniemy na interesujący amfiteatr i wytropimy jakieś dobre lody, a jeszcze lepiej cukiernię. Szlak prowadził nas będzie z dala od ruchliwych szos, a my rozkoszować się będziemy bliskością natury.  Pod koniec trasy zainteresowani będą mogli odbić na ścieżki prowadzące w Rezerwacie Doliny Rzeki Wałszy. A w samym Pieniężnie zobaczymy ruiny Zamku Kapituły Warmińskiej. Porządnie zaktywizowani rowerowo uzupełnimy kalorie na mecie, zapakujemy rowery i ruszymy w drogę powrotną do Warszawy.

Wybrzeże Zalewu Wiślanego
Święty Kamień
Wybrzeże Zalewu Wiślanego

Sobota 17.09.2022
Elbląg - Frombork ok. 60 km

Zaczniemy w Elblągu, gdzie wczesnym rankiem na stacji benzynowej wszamiemy hot-doga lub kanapki zabrane z domu i popijemy gorącą kawą lub herbatą ze stacyjnego ekspresu. Zaczniemy od wjazdu na elbląskie Stare Miasto. Rozejrzymy się tam co nieco i przejedziemy na lewy brzeg rzeki Elbląg, a dalej wzdłuż Kanału Jagiellońskiego. Pomykać będziemy wraz z płynącą w nim wodą do jego ujścia do rzeki Nogat. Następnie prawym brzegiem kanału Cieplicówka i wrócimy na chwilę do rzeki Elbląg by dalsze kilometry realizować najpierw wzdłuż Zatoki Elbląskiej, a następnie wybrzeżem Zalewu Wiślanego. Zajrzymy tam do portu (największy nad Zalewem Wiślanym) i wdrapiemy się na wieżę widokową. Dalej na trasie czeka nas jeszcze Święty Kamień - głaz narzutowy niedaleko Tolkmicka. Zależnie od stanu wody będzie bliżej lub dalej od brzegu. Podążając przez lasy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej oraz malownicze łąki i pola dotrzemy do Fromborka. Tam zakwaterujemy się w hotelu i już na pieszo skorzystamy z konsumpcyjnych atrakcji miasteczka.

W pobliżu ujścia Pasłęki
Przy mapie szlaku Green Velo
Szlakiem nad Zalewem Wiślanym

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.55 w piątek 16.09.2022 w centrum Warszawy (dokładne namiary podamy później). Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do przyczepy bagażowej i ruszymy w trasę. Przez noc przejedziemy do ElblągaJedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc można sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany coby jeszcze dospać w sobotę rano zanim ruszymy po konsumpcji na porannej stacji benzynowej. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie.

Do stolicy wrócimy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy w niedzielę 18.09.2022 ok. północy, ale jeśli warunki na drodze czy inne czynniki nam w tym przeszkodzą, to może być też później.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się drogami szutrowymi, polnymi, asfaltowymi czy leśnymi duktami, więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. W sobotę trasa ok. 60 km, a w niedzielę również ok. 60 km.

Na szlaku Green Velo
Rowery zaparkowane a Szwendaczki brykają :)
Szwendaczki na rowerowaniu

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Na ostatni w tym sezonie rowerowy weekend zapraszamy w połowie września przede wszystkim na szlak Green Velo w jego północno-wschodniej części. Będziemy pomykać nie tylko tym szlakiem, ale też innymi rowerowymi, tak aby podążać na dwóch kółkach po najciekawszych trasach położonych na Wysoczyźnie Elbląskiej, Równinie Warmińskiej oraz Wzniesieniach Górowskich. 

Zaczniemy w sobotę rano w Elblągu, a tego dnia będzie mnóstwo wspaniałych widoków na wodę. Pomykać będziemy wzdłuż Kanału Jagiellońskiego, porumakujemy nad rzeką Nogat, następnie nad Zatoką Elbląską oraz długie kilometry wzdłuż wybrzeża Zalewu Wiślanego. Zanocujemy w malowniczym Fromborku, a następnego dnia pokręcimy dalej wybrzeżem aż do miejscowości Nowa Pasłęka, gdzie z bliska obejrzymy miejsce ujścia rzeki Pasłęki (po której niedawno pływaliśmy kajakami) do Zalewu Wiślanego. Odwiedzimy Braniewo i aż do Pieniężna rumakować będziemy w 100% Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo. Każdego dnia ok. 55-60 km wśród przyrody, wspaniałych widoków i w dobrym towarzystwie zakręconych rowerowo Szwendaczków :)

Green Velo nad Zalewem Wiślanym
17-18.09.2022