Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Na początku sierpnia wybierzemy się na rowerowy weekend wzdłuż Dunajca czyli na nowopowstałą trasę rowerową zwaną Velo Dunajec. To obecnie jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce. Ta górska trasa rowerowa liczy 237 kilometrów. Zaczyna się w Zakopanem i biegnie aż do Tarnowa. My przez 2 dni przejedziemy najciekawszy fragment tego szlaku z Nowego Targu do Nowego Sącza tj. ok. 110 km, a zanocujemy w Krościenku nad Dunajcem.

Velo Dunajec przebiega przez tereny Pienin, Tatr i Beskidów. Biegnie wzdłuż Dunajca, Jeziora Czorsztyńskiego, przez teren Pienińskiego Parku Narodowego oraz Sądeckiego Parku Etnograficznego. Jadąc trasą Velo Dunajec odwiedzimy między innymi: Nowy Targ, Niedzicę, Sromowce, Szczawnicę, Krościenko, Tylmanową, Łącko, Stary i Nowy Sącz. Większość trasy Velo Dunajec przebiega przez tereny rolnicze, abyśmy mogli z perspektywy siodełka podziwiać widoki na pasma górskie. Są również miejsca z podjazdami, ale usytuowane na ich szczycie punkty widokowe wzbudzają mnóstwo pozytywnych emocji poprzez rozpościerające się z nich spektakularne widoki, które zwracają z nawiązką wysiłek włożony w podjazd na górę. Na szlaku Velo Dunajec są piękne widoki i liczne udogodnienia dla rowerzystów – MOR-y, czyli miejsca odpoczynku z toaletami oraz infrastrukturą przydatną do urządzenia pikniku. 

Poszwendamy się rowerowo z widokiem na Pieniny :)

Velo Dunajec
1-2.08.2020

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 24.00 w piątek 31.07.2020 (o północy z piątku na sobotę) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i ruszymy w trasę, aby przez noc spokojnie dojechać na rano do Nowego Targu skąd wyruszymy na trasą rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy weekendBędziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się po szlaku rowerowym Velo Dunajec. Trasa prowadzi głównie po utwardzonych ścieżkach oraz drogach (asfalty, kostki, szutry itp.), ale zdarzą się odcinki polne oraz leśne, więc najlepiej sprawdzą się rowery górskie czy trekkingowe, ale miejskie też powinny dać radę. Velo Dunajec to szlak rowerowy dla każdego, gdyż większość trasy prowadzi w dół, a górki są niewielkie, chociaż kilka podjazdów też będzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. Najdłuższy i najbardziej wysiłkowy podjazd liczy ok. 2,5 km tj. z Frydmana do Falsztyna nad Jeziorem Czorsztyńskim (w sobotę). Ale potem czeka nas wspaniały zjazd z widokami na okoliczne góry, zamki i jezioro :) W sobotę trasa liczy ok. 60 km, a w niedzielę ok. 50 km.

Niedziela 02.08.2020
Krościenko nad Dunajcem - Nowy Sacz ok. 50 km

Po śniadaniu w naszym pensjonacie ruszymy w dalszą drogę. Tego dnia naszym celem będzie Nowy Sącz. Niedzielny odcinek będzie wiódł przez tzw. zielony przełom Dunajca, gdzie rzeka wbija się między Beskid Sądecki i pasmo Lubania. Choć nie ma tu skalistych ścian, porośnięte buczynami stoki robią nie mniejsze wrażenie. Odcinek Velo Dunajec z Krościenka do Zabrzeża jest jeszcze częściowo w budowie, więc prawdopodobnie kawałkami trzeba będzie jechać drogą publiczną z samochodami, ale mamy nadzieję, że do sierpnia odcinek ten będzie już bardzo krótki i szybko go pokonamy (aktualnie na 17.06.2020 ok. 4-5 km).

Raz na lewym, raz prawym brzegu rzeki będziemy mknąć dróżkami wśród ukwieconych chałup wsi Tylmanowa i Zabrzeż, zaglądając w otwarte drzwi starych stodół, spichlerzy i kurników. Dalej pokręcimy przez okolice Łącka. Jest to prawdziwe zagłębie małopolskiego sadownictwa - rosną tam nie tylko śliwki potrzebne do produkcji słynnej śliwowicy. Będziemy mijać hektary sadów oraz krzewów owocowych: grusze, jabłonie, porzeczki i dzikie maliny :) Ten rejon obfituje też w fantastyczne drogi rowerowe, imponujący rowerowy most, eleganckie miejsca na odpoczynek i piknik. To najspokojniejszy odcinek na całej trasie- niewielu rowerzystów, pedałowanie w takt szumu Dunajca i delikatne pofałdowania na widnokręgu. Takie prawdziwe wakacje na wsi, tylko w wydaniu rowerowym 😉

Po pożegnaniu się z tym sielankowym klimatem wjedziemy do Starego Sącza - miasta którego historia mocno związana jest z postacią św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, która po śmierci męża wybrała życie zakonne i osiadła właśnie tutaj. Tereny Sądecczyzny były zastawem za posag, który Kinga wniosła, wychodząc za polskiego księcia. Św. Kinga zasłużyła się Polsce na wiele sposobów. Tradycja przypisuje Kindze dokonanie wielu cudów. Najbardziej chyba znana jest legenda o tym, jak sól "przywędrowała" za Kingą do Polski, a księżniczka znalazła w bryle wielickiej soli swój pierścień, wrzucony do żupy solnej na Węgrzech. Tak oto w ten cudowny sposób Św. Kinga „przywiozła” sól z ojczystych Węgier do Polski.

Ostatni odcinek naszej wycieczki ze Starego do Nowego Sącza będzie prowadził przez piękną kładkę dla rowerzystów nad Popradem i drogę rowerową na nadrzecznym wale. Po dojeździe do Nowego Sącza zjemy obiad przed drogą powrotną, zapakujemy rowery i ruszymy z powrotem do stolicy. Przy sprzyjających warunkach drogowych powinniśmy wrócić ok. północy.

Sobota 01.08.2020
Nowy Targ - Krościenko nad Dunajcem ok. 60 km

Po dojeździe do Nowego Targu zrobimy poranną przerwę przebiórkowo-popasową na stacji benzynowej. Tu wypakujemy rowery i ruszymy na trasę. Od Nowego Targu zaczyna się wyjątkowo malownicza część Velo Dunajec. Asfaltowa trasa prowadzi wzdłuż samej rzeki. Pierwszym przystankiem podczas rowerowania będzie Łopuszna, gdzie znajduje się Dwór Tetmajerów. Chętni będą mogli wdepnąć na szybkie zwiedzanie. Tu również warto odwiedzić miejscowy cmentarz, na którym spoczął ksiądz Jan Tischner. Jadąc dalej, w Dębnie Podhalańskim natomiast będziemy mogli przyjrzeć się z bliska gotyckiemu, drewnianemu kościołowi z II połowy XV w., wpisanemu wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnie trasa Velo Dunajec doprowadzi nas do Jeziora Czorsztyńskiego, wzdłuż którego prowadzi ścieżka rowerowa na grobli. Tu Velo Dunajec pokaże nam swoje najpiękniejsze oblicze. Do pokonania będziemy mieli słynny fragment czerwonej drogi rowerowej z pięknymi widokami na okoliczne góry. To właśnie tutaj możemy podziwiać jeden z najbardziej charakterystycznych zamków w Polsce. Zamek w Niedzicy z XIV wieku stoi na skarpie przy samym jeziorze. Na drugim brzegu znajdują się także ruiny zamku w Czorsztynie, które pięknie się prezentują z poziomu naszej trasy. Oprócz pięknych widoków czeka na nas namalowany w 3D obraz „Moc żywiołów” na ziemi. Wjazd pod Falsztyn jest trudny, ale nagrodą dla dzielnych rowerzystów będzie wspaniała panorama jeziora i zatoki folsztyńskiej. A widoki na zamek w Niedzicy i Pieniny wprost zatykają!

Jeśli pogoda dopisze to skorzystamy również z uroków plaży w Niedzicy, a spragnieni kąpieli będą mogli się schłodzić w pięknych okolicznościach przyrody. Plaża w Niedzicy to miejsce, gdzie doskonale widać zamek niedzicki i ruiny zamku czorsztyńskiego. Będzie zatem okazja do odpoczynku i skorzystania z bogatej oferty gastronomicznej regionu.

Po kolejnych kilku kilometrach dotrzemy do Sromowców Niżnych, gdzie przeskoczymy na stronę słowacką, w kierunku Czerwonego Klasztoru i Drogi Pienińskiej, czyli 10-kilometrowej szutrowej ścieżki od Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy poprowadzonej nad samym brzegiem Dunajca, który zapewnia spektakularne widoki na pienińskie szczyty. Ukaże się nam m.in. niesamowity widok na Trzy Korony, Sokolicę i wiele innych ciekawych skałek, a przy tym podczas przejazdu Drogą Pienińską będziemy mieli przyjemny baldachim z liści i miły chłód znad wody.

W uzdrowiskowej Szczawnicy będzie można zrobić przerwę popasową wstępując tu do jednej z wielu knajp. A po jedzonku będą nas już czekały ostatnie kilometry do Krościenka nad Dunajcem, gdzie zanocujemy.

Co zabrać:

Jedziemy na początku sierpnia, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie już zdecydowanie letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą dłuuugie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania przejedzie autokarem do miejsca noclegu, a w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. No i strój kąpielowy dla tych co zamierzają się zamoczyć podczas plażingu nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Koszty składkowe:

340 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Nowy Targ i Nowy Sącz – Warszawa,
 • transport bagaży na sobotnie miejsce noclegu i niedzielną metę,
 • transport rowerów do Nowego Targu i z powrotem z Nowego Sącza do Warszawy,
 • zaplecze awaryjne w postaci auta dostawczego,
 • nocleg w Krościenku nad Dunajcem (pok. 2-3-4 os. z łazienkami)
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • wstęp do Dworu Tetmajerów w Łopusznej - 6 zł (dla zainteresowanych)
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy poniżej

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum