Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

Koszty składkowe:

3750 zł dla pasażera oraz 3350 zł dla kierowcy i obejmują:
(zaliczka 1000 zł do 29.04, cz. 2 w kwocie 1500 zł do 31.05, pozostała kwota do 30.06)

 • przejazd 8-osobowym busem na trasie Warszawa – Alba di Canazei (Włochy) - Warszawa
  (w charakterze pasażera lub jednego z dwóch kierowców,
  zawiera koszty wynajmu busów, paliwo na całą trasę, winiety CZ i AU)
 • 7 noclegów w hotelu** w pok. 2 i 3-os. z łazienkami,
 • 7 śniadań w miejscu noclegu,
 • przejazdy busem na start górskich tras i powroty do bazy zgodnie z programem,
 • ubezpieczenie KL 50 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
  (grupowe - uwzględniające ferraty czyli sporty wysokiego ryzyka) 
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • opłaty autostradowe we Włoszech i przełęcz Brenner (składka w busie, podział na 8 osób) - ok. 5 €/os
 • opłaty parkingowe w miejscu startu niektórych tras (składka w busie, podział na 8 osób) - ok. 5€/os
 • kolejki górskie: ok. 50€/os (Vaiolet 1+2 za 13€, Alba-Ciampac za 12€, Boe+Vallon za 25€)
 • wydatki indywidualne w schroniskach na trasach, w sklepach spożywczych
 • obiadokolacje w pizzerii czy restauracji każdego dnia po górskiej trasie
  (wg potrzeb indywidualnych: pizza 8-12€, dania 15-25€, piwo 5€, deser 5-7€),

 

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce oraz nieduży plecak z tym co komu potrzebne i prowiantem na drogę. Przyda się oczywiście kurtka nieprzemakalna oraz odzież o różnej gramaturze i właściwościach, aby zmieniając ilość warstw na sobie zapewnić sobie optymalną wymianę ciepła z otoczeniem. Koniecznie też zabieramy latarkę/czołówkę. Trasy planujemy kończyć przed zmrokiem, ale latarki zwykle przydają się najbardziej wtedy, gdy o nich zapomnimy. Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim rękawem, bo sucha koszulka podczas ostrego podejścia w górach to uczucie bezcenne :)

Osoby decydujące się na trasy ferratowe muszą bezwzględnie posiadać zestaw do autoasekuracji: uprząż, lonżę z absorberem, kask i rękawiczki. Wybierającym się na trekking zalecamy zabranie kasków, bo mogą się zdarzyć trasy prowadzone w ostrym otoczeniu górskim, skąd ewentualnie mogą spaść jakieś okruchy skalne. Wskazane jest również posiadanie rękawiczek, z którymi łatwiej będzie chwytać skały czy nawet czasem linę asekuracyjną (mającą podobną funkcję jak łańcuchy w Tatrach). 

W górach, bez względu na porę roku warto się przygotować na każde warunki. Może się zdarzyć, że nawet w trakcie wakacji sypnie śniegiem, więc i na takie warunki trzeba być przygotowanym. Przydadzą się więc lekkie akcesoria zimowe w postaci czapki czy cieplejszych rękawiczek, aby pogoda grubo pow. 2 tys. metrów nas nie zaskoczyła. Bardziej prawdopodobne (i na to w sumie liczymy), że w połowie sierpnia będzie gorące lato, a wtedy koniecznie trzeba zadbać o kremy z filtrem UV i odpowiedni (duży!) zapas płynów. Konieczny zakres płynów i prowiantu na cały dzień w górach trzeba mieć na plecach, a schroniska na trasach traktować jako dodatkowe nawodnienie organizmu.

Zakwaterowanie i wyżywienie:

Naszą bazą w Dolomitach będzie miasteczko Alba di Canazei. Zamieszkamy tam w hotelu** który jest optymalnym rozwiązaniem w zakresie korelacji standardu do kosztów. Do dyspozycji pokoje 2 i 3-osobowe z łazienkami. Spędzimy tam 7 nocy począwszy od 13/14.08, a pobyt zakończymy w sobotę rano 20.08. Po każdym noclegu śniadania w hotelu i ruszamy na górskie trasy. W sobotę będzie nas czekał całodzienny przejazd powrotny z Włoch do Warszawy, więc postaramy się o śniadanie w postaci prowiantu na drogę, bo wyjechać trzeba będzie o 5 rano. 

W pobliżu naszego hotelu znajdują się miejsca z gastronomią (pizzeria, restauracja, bar), gdzie będzie można zjeść porządny posiłek po pokonaniu tras ferratowych i trekkingowych. Oryginalna włoska pizzamakarony przygotowywane na wiele sposobów, do tego vino de la casa, a na deser przepyszne tiramisu. Taką ucztę będziemy sobie serwować na zakończenie każdego przygodowego dnia.

W lokalnych sklepach spożywczych będziemy uzupełniać zapasy potrzebnych na trasy przekąsek (batony, kabanosy itp.), kupować potrzebne napoje, ale będziemy też wstępować do schronisk na trasach na małe co nieco, aby coś przekąsić czy napić się w przepięknej scenerii.

Dzień 7 - piątek 19.08.2022

Po śniadaniu w hotelu pojedziemy naszymi busami na przełęcz Passo San Pellegrino (ok. 40 min). Na parkingu podzielimy się na dwie grupy pod względem charakteru pokonywania górskich tras.

Ferratowcy: Passo San Pellegrino 1918m - szlakiem na północ obok Ristorante Paradiso alpejskim szlakiem do Rifugio Passo delle Selle 2528m - Picol 2697m - ferrata Bepi Zach (kat.C/D, ⌛4,5h870m) - na trasie wiele okopów, tuneli i stanowisk obserwacyjnych z czasów I wojny - na ferracie m.in. Cima de Campagnacia 2737m, Col de Costabela 2762m, Punta de le Valate 2837m - przełęcz pod Cima dell'Uomo - trasa zejściowa po wschodniej stronie L'Om Picol - domknięcie pętli na Passo San Pellegrino.

Trekkingowcy: Passo San Pellegrino 1918m - szlakiem na południe do jeziora Lago di Cavia na 2120m - Forc. di Predazzo 2220m - Col Margherita 2550m - szlakiem Via Marotta na Cima Juribrutto 2697m - zejście pod północnymi zboczem Col Margharity domykając petlę do Passo San Pellegrino.

Dla obu podgrup tego dnia wspólnym jest tylko miejsce startu i mety. Zarówno ferratowcy jak i trekkingowcy mogą wybrać lżejszy wariant trasy decydując się na wjazd kolejką. Ferratowcy z przełęczy kolejką Costabella (wjazd 10€), a trekkingowcy kolejką Col Margherita (wjazd 9€)

Łącznie F - [ 13 km, ▲1200m ▼1200m ⏰ 8h], T - [ 17 km, ▲1070m ▼1070m ⏰ 7h] - warianty bez wjazdu kolejkami

Dzień 6 - czwartek 18.08.2022

Po śniadaniu w hotelu pojedziemy naszymi busami do miasteczka Corvara (ok. 60 min). Wskoczymy tam w kolejkę Boe, a następnie przesiądziemy się na krzesełko Vallon i wysiądziemy na poziomie naszych Rysów, bo ok. 2500m. 

Ferratowcy: Górna stacja kolejki Vallon - krótkie podejście i ferrata Piz da Lech (kat.C/D, ⌛1h45'200m) - krótka, interesująca, miejscami wymagająca, z super widokami na okolicę - Piz da Lech 2913m - zejście tzw. Normalweg z ubezpieczeniami kat. A/B (przejście w postaci pętli, więc można też od startu ominąć tę ferratę i zacząć od następnej) - ferrata Vallon  (kat.C/D, ⌛2h200m) - pionową ścianą obok wodospadu - Piz Boe 3152m i schronisko na szczycie Rifugio Capanna Piz Fassa - zejście do schroniska Franz Kostner

Trekkingowcy: Górna stacja kolejki Vallon - Rifugio Franz Kostner - trasa Lichtenfels z linami pomocniczymi - Piz Boe 3152m i schronisko na szczycie Rifugio Capanna Piz Fassa - zejście do Rifugio Forc Pordoi - domknięcie trasy okrężnej i powrót do Rifugio Franz Kostner i kolejki Vallon.

Obie grupy zjadą następnie kolejką Vallon i Boe do Corvary (ostatni zjazd o godz. 17.15). Wybierając tylko Ferratę Vallon + Piz Boe (ferratowcy) i przy założeniu braku korków na trasie nie powinno być problemu ze zdążeniem na ostatni zjazd. Trekkingowcy rozsądnie gospodarując czasem nie powinni mieć kłopotu ze zdążeniem na kolejki. Decydując się na obie ferraty trzeba liczyć się z ryzykiem, że nie zdążymy na ostatnią kolejkę Vallon+Boe w dół do Corvary, a wtedy potrzebne będą dodatkowe czas i km na zejście do busów [+  6 km ▼1000m ⏰ 2h]

Łącznie F - [ 9 km, ▲1200m ▼1200m ⏰ 7h], T - [ 12 km, ▲1330m ▼1330m ⏰ 6h

Dzień 5 - środa 17.08.2022

Po śniadaniu w hotelu pojedziemy naszymi busami na przedmieścia Tires (ok. 60 min). Zaczniemy na poziomie ok. 1200m szlakiem w Parco Naturale Sciliar-Catinaccio (rezerwat przyrody). Podążać będziemy wspólnie zdobywając wysokość wieloma drewnianymi schodami Wąwozu Bärenfalle przez siodło Sella Giavaccio, a następnie schronisko Malga Sessel oraz Moarboden Hütte aż do Rifugio Bolzano 2452m, do którego powinniśmy dotrzeć po ok. 3,5-4h. 

Ferratowcy: Rifugio Bolzano - szlak do Cima di Terrarosssa 2654m - ferrata Maximilian (kat.B, ⌛2,5h300m) - odcinkowo też bez zabezpieczeń ostrym grzbietem górskim, ze wspaniałym widokiem na Seiser Alm i inne szczyty Dolomitów - Rifugio Alpe di Tiress - zejście Doliną Tschamin - parking Tires

Trekkingowcy: Rifugio Bolzano - północnym zboczem Tschafatsch - siodło Sella Giavaccio - szlakiem grzbietowym na Monte Nicola 2164 - Rifugio Monte Cavone - parking Tires

Łącznie F - [ 20 km, ▲1800m ▼1800m ⏰ 11h], T - [ 17 km, ▲1750m ▼1750m ⏰ 11h
(to będzie wyjątkowo ambitny dzień, ale będzie opcja lżejsza dla chętnych - wejście na siodło Sella Giavaccio, a potem od razu grzbietem na Monte Nicola 2164m. Trasa bez ferraty i w tej wersji będzie miała [ 11 km, ▲1200m ▼1200m ⏰ 6h]

Dzień 4 - wtorek 16.08.2022

Tego dnia po śniadaniu w hotelu na start trasy dostaniemy się na piechotę w ciągu ok. 10 min. Wjedziemy kolejką Alba-Ciampac. Wspólnym punktem startu będzie Ciampac na poziomie ok. 2150m. 

Ferratowcy: Ciampac - ferrata Finanzieri (kat.C, ⌛2,5h530m) - wysiłkowa, ambitna, z drabinami, miejscami bardziej niż pionowo ;) ze wspaniałymi widokami na masyw Piz Boe - Colac 2715m - przełęcz Forcia Neigra 2509m - Rifugio Passo S.Nicolo

Trekkingowcy: Ciampac - schronisko Tobia del Giagher na kawę z pięknymi widokami - obejście szczytu Colac od zachodniej strony - przełęcz Forcia Negra 2509m - Rifugio Passo S.Nicolo

Od przełęczy Forcia Negra dalsza trasa dla obu grup jest taka sama, a zbierzemy się razem w schronisku Passo S.Nicolo lub kawałek dalej na trasie w Rifugio Contrin z którego będziemy mogli podziwiać zbocza Marmolady od strony zachodniej. Ze schroniska czeka nas jeszcze zejście Doliną Contrin, której wylot znajduje się przy dolnej stacji kolejki Ciampac. A stąd już tylko ponownie 10 min na piechotę do naszej bazy.

Łącznie F - [ 13 km, ▲870m ▼1510m ⏰ 7h], T - [ 13 km, ▲510m ▼1170m ⏰ 5h]

Dzień 3 - poniedziałek 15.08.2022

Po śniadaniu w hotelu pojedziemy naszymi busami do przełęczy Passo Sella (ok. 30 min). Na parkingu rozdzielimy się na dwie grupy zdobywców zgodnie z preferencjami brykania po górach.

Ferratowcy: Passo Sella - trasa podejściowa do Grupy górskiej Sella - ferrata de Meisules (kat.C/D, ⌛3h660m) - uznawana za jedną z najbardziej wymagających i ekscytujących w Dolomitach, pionowe ściany, kominy wspinaczkowe, z bardzo dużymi ekspozycjami, warta każdej wyciśniętej na niej kropli potu - Piz Selva 2941m - Piz Miara 2964m - zejście Doliną Bianch i Doliną Lasties - Passo Sella

Trekkingowcy: Passo Sella - niezwykle malownicza trasa pełna schronisk dookoła Masywu Sassolungo - schroniska: Salei, Friedrich August, Sandro Pertini, Sasso Piatto, Emilio Comici - Passo Sella

Na Passo Sella przy parkingu są knajpki, więc obie grupy po zakończeniu swoich tras zbiorą się tam i wrócimy busami do bazy. 

Łącznie F - [ 12 km, ▲1070m ▼1070m ⏰ 8h], T - [ 16 km, ▲680m ▼680m ⏰ 7h]

Dzień 2 - niedziela 14.08.2022

Po śniadaniu w hotelu pojedziemy naszymi busami do Pera di Fassa (ok. 20 min). Wjedziemy kolejką górską Vaiolet 1+2 na poziom ok. 1800 m. Ruszymy (ok. godz. 9.00) wszyscy Doliną Vaiolet do schronisk Rifugio Catinaccio, a kawałek za nim do Rifugio Gardeccia oraz Rifugio Stella Alpina. Podążając dalej przepiękną widokowo doliną trafimy do kolejnych 2 schronisk: Rifugio Preuss i po sąsiedzku Rifugio Vaiolet. Podziwiać będzie można słynne Wieże Vajolet strzelające w niebo niczym trójząb Neptuna. Wspinaczka w głąb doliny zaowocuje dotarciem do Rifugio Passo Principe 2601m.  W tym miejscu podzielimy się na grupę ferratową i trekkingową.

Ferratowcy: Rifugio Passo Principe - ferrata Catinaccio d'Antermoia Ovest (kat.B, ⌛2,5h350m) która zaprowadzi nas od strony zachodniej (trudniejsza trasa) na najwyższy szczyt w grupie Catinaccio, a mianowicie Kesselkogel 3002m z którego rozpościera się panorama 360 - schodzić będziemy nadal ferratą ale Est czyli stroną wschodnią i zejdziemy do trasy alpejskiej dostępnej dla wszystkich i udamy się na Pas de Antermoia.

Trekkingowcy: Rifugio Passo Principe - przełęcz Pas de Antermoia (połączenie ze schodzącymi z ferraty)

Stąd obie podgrupy ruszą na zdobycie Cima Scalieret 2890m. Na szczycie pozachwycamy się widokami i zejdziemy zboczem doliny Vaiolet szlakiem przechodzącym nad Rifugio Vaiolet i Preuss. Do głównego szlaku w dolinie zejdziemy na wysokości Rifugio Gardeccia. Końcówka na powrocie doprowadzi nas z powrotem do górnej stacji kolejki (jeździ do g.18.00). Trekkingowcy powinni zdążyć na zjazd krzesełkami, ferratowcy tylko najszybsi. Tym którzy będą rozkoszować się Doliną Vaiolet dłużej pozostanie jeszcze dodatkowo zejście do parkingu (1h, 500m w dół, 3,5km).

Łącznie F - [ 17 km, ▲1700m ▼1700m ⏰ 9h], T - [ 15 km, ▲1130m ▼1130m ⏰ 8h] - licząc z kolejką krzesełkową w obie strony

Harmonogram na 8 dni:

Dzień 1 - sobota 13.08.2022

Bladym świtem (ok. godz. 3.30-4.00) wyznaczeni kierowcy w busach będą zbierać na pokład swoich pasażerów. Ok. 5 rano spotkamy się już w pełnym składzie na stacji benzynowej na wylotówce z Warszawy. Przez cały dzień pokonamy ok. 1300 km i wieczorem ok. godz. 22 dotrzemy do naszej bazy w Alba di Canazei. W każdym busie dla bezpieczeństwa kierować zamiennie będzie 2 osoby. Po drodze oczywiście potrzebne przerwy na zamianę kierowców, toaletę czy posiłek z przewietrzeniem się.

Kilka linków do fotek ze szwendaczkowych wypraw;

Coma Pedrosa 2942m - najwyższy szczyt Andory; Pico Aneto 3404m - najwyższy szczyt w Pirenejach; Hiszpańska Droga Króla i Gibraltar; Ferrata SacsPsiloritis 2456m - najwyższy szczyt Krety; Trolltunga (Język Trolla) w Norwegii; Madera - aktywnie na wyspie wiecznej wiosny; 
Via Ferrata Cascada del Sorrosal

Jak jedziemy, wracamy i poruszamy się we Włoszech:

W podróż w obie strony oraz do poruszania się na miejscu wybieramy się wynajętymi 9-os. busami (kierowanie na kat.B). Dla komfortu przejazdu w każdym z nich pojedzie po 8 osób, a ekipę montujemy na min. 2 a max. 4 busy. Modele w wersjach z dużą przestrzenią bagażową. Wśród Szwendaczy potrzebni będą kierowcy do kierowania tymi busami, po dwóch do każdego busa i to właśnie oni będą jako pierwsi w ekipie, bo bez kierowców nie da się pojechać. Muszą to być osoby z doświadczeniem w poruszaniu się autami kat.B. Jeśli jesteś tzw. niedzielnym kierowcą, to nie zgłaszaj się do tej roli w ekipie. Kierowcy wykonają kawał dobrej roboty na całej trasie, więc poniosą nieco niższe koszty, a pasażerowie nieco wyższe i bilans w busie się wyrówna. Ruszamy w sobotę 13.08 bladym świtem, a wrócimy w sobotę 20.08 ok. północy. Na miejscu każdego dnia po śniadaniu (ok. 8.00-8.30) ruszamy busami do ustalonych miejsc startu na górskie trasy. Realizujemy całodzienne trasy ferratowe i trekkingowe. Podane czasy przejść są orientacyjne. Niektórzy pewnie pokonają je szybciej, a różne czynniki mogą je też wydłużyć. Na trasach wstępujemy na szybkie małe co nieco w schroniskach, a po powrocie do bazy (lub w trakcie powrotu) korzystamy z lokalnych pizzerii i innych włoskich knajpek. Powroty z tras będziemy ustalać tak, aby optymalnie wykorzystać wracające busy z dostępnymi kierowcami.

Zasady wjazdu i przebywania we Włoszech - aktualne wytyczne w tym zakresie publikowane są na polskiej stronie rządowej. Przewidziane są kolejne złagodzenia zasad od 01.05.2022. Osoby decydujące się na wyjazd powinny spełniać kryteria wjazdu i przebywania we Włoszech zgodnie z zasadami jakie będą wtedy obowiązywały.

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

Czas szybko leci i ani się obejrzymy, a przyjdzie pora na letnią, szwendaczkową wyprawę na tydzień. Zdobywaliśmy już w poprzednich latach Alpy Apuańskie, Pireneje i trzykrotnie Dolomity. I to właśnie te ostatnie najbardziej nam się spodobały, więc robimy tam Sierpniówkę 2022! Tradycyjnie już podczas takich wyjazdów nastawiamy się na ferraty i trekking. Podczas 6 dni pobytu na miejscu realizujemy każdego dnia równolegle trasy typu via ferrata w autoasekuracji oraz wspaniałe widokowo lecz też wymagające trasy trekkingowe po górskich szlakach.

Naszą bazą na tydzień pobytu będzie miejscowość Alba di Canazei położona w sercu Dolomitów pomiędzy masywem Marmolady z najwyższym szczytem całego pasma czyli Marmolada - Punta Penia (3342m), a masywem Sella z najwyższym i niezwykle malowniczym Piz Boè (3152m)

Połowa sierpnia to wspaniały czas na trekkingowe zdobywanie szczytów i pokonywanie ferrat. Wiedzą o tym też Włosi i dlatego jest to też niestety najdroższy, ale i najlepszy okres w sezonie letnim.  Warto pamiętać, że na ten wyjazd wystarczy 4 dni urlopu, ponieważ 15.08 (pon.) to dzień świąteczny. Noclegi w hotelu** ze śniadaniami w pok. 2 i 3-os. Jedziemy busami po 8 osób w każdym. W górach spędzimy 6 pełnych dni :)

Dolomity - ferraty i trekking
13-20.08.2022

Dolomity w pełnej krasie :)
Dolomity cudne wszędzie :)