Mamy kilka wolnych miejsc w ekipie. Wyjazd odbędzie się wg aktualnych wytycznych rządowych i GIS. 
Zapraszamy zainteresowanych Szwendaczków. Szczegóły emailem. 

Rok temu podczas Czerwcówki jeździliśmy wybrzeżem Bałtyku w Niemczech, a w tym sezonie czeka nas morska linia brzegowa od Świnoujściado Ustki. W ciągu 4 dni przedłużonego weekendu pokonamy łącznie ok. 250 km. W większości będziemy się poruszać szlakiem Velo Baltica, która jest fragmentem europejskiej trasy wokół Morza Bałtyckiego, a jednocześnie pokrywa się po części ze szlakami EuroVelo 10 i 13. Na oficjalne otwarcie całej trasy Velo Baltica pewnie przyjdzie jeszcze długo poczekać, ale odcinkami jest już jakby luksusowo, a na gorszych odcinkach też damy radę :)

Zaczniemy w Świnoujściu, po drodze 3 noclegi nad morzem, kolejno w Dziwnowie, okolicach Ustronia Morskiego i w Dąbkach. Każdego dnia przejedziemy po kilkadziesiąt kilometrów odcinkami wytyczonymi specjalnie dla rowerów. Część tras jest już po remoncie (jak na fotce na górze strony), inne w trakcie, czasem przemieszczać się będziemy razem z pieszymi, miejscami też lokalnymi drogami z autami, ale o niedużym natężeniu ruchu. Oczywiście każdego dnia będą okazje do morskich kąpieli. Woda w morzu w czerwcu to już praktycznie taka jak w wakacje, więc przerywniki wśród fal z pewnością będą, a co bardziej ciepłolubni pomoczą tylko stopy. A wieczorami rybki w knajpkach i zachody słońca na morskim horyzoncie :)

Poszwendamy się rowerowo na Pomorzu Zachodnim

Czerwcówka rowerowa nad Bałtykiem
11-14.06.2020

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 24.00 w czwartek 11.06.2020 (o północy ze środy na czwartek) na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do auta dostawczego i ruszymy w trasę, aby przez noc spokojnie dojechać na rano do Świnoujścia skąd wyruszymy na trasą rowerową.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy długi weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się głównie po szlakach rowerowych. Możemy się spodziewać w większości utwardzonych dróg (asfalty, kostki, szutry itp.) więc rowery trekkingowe, górskie czy nawet miejskie też dadzą radę. Trasa raczej niewskazana dla kolarek, ale to i tak zawsze więcej zależy od rowerzysty, a nie od sprzętu na którym jedzie. Mogą zdarzyć się fragmenty tras, gdzie najrozsądniej będzie zrobić sobie spacer z rowerem. Każdego dnia zaplanowane odcinki w zakresie 50-75 km. Oczywiście będą możliwe dokrętki dla chętnych. Skróty nie za bardzo, ale dla rozruszanych wcześniej rowerowo Szwendaczków nie powinno być kłopotu z pokonaniem tras.

Piątek 12.06.2020
Dziwnów - Sianożęty (k. Ustronia Morskiego) ok. 75 km

Po śniadaniu w miejscu noclegu w Dziwnowie ruszymy na trasę drugiego dnia. Po pierwszym dniu rozgrzewkowym kolejnego dnia śmigniemy praktycznie o połowę więcej, ale co to dla nas, tym bardziej że odcinek drugiego dnia wiedzie w większości blisko morza. Kierując się dalej na wschód dojedziemy do Dziwnówka. Zainteresowani prehistorią będą mogli nieco odbić ze szlaku do Bałtyckiego Parku Dinozaurów we Wrzosowie. Szlak poprowadzi nas dalej przez Łukęcin, Pobierowo i Pustkowo, a w każdej z tych miejscowości są warunki, aby wskoczyć na plażę i na morskie fale. Później dotrzemy do Trzęsacza, gdzie nad brzegiem znajdują się ruiny XV-wiecznego kościoła (a kiedyś był aż 2 km od brzegu). W Rewalu miniemy jedną ze stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Dalej na trasie będzie można wstąpić do latarni morskiej w Niechorzu na jej taras widokowy na wys. 37m. a tuż obok do Motylarni z żywymi okazami latającymi nad głowami.

Gdy dotrzemy do Mrzeżyna przetestujemy ciekawy obiekt, a mianowicie modelowe miejsce odpoczynku rowerzystów, a także popatrzymy jak wyglądają pierwsze w Polsce boksy rowerowe dla rowerzystów, którzy chcą bezpiecznie przechować rower i udać się na plaże. Raczej popatrzymy, a nie skorzystamy, bo jest ich tylko cztery. Dalsza trasa będzie zdecydowanie lepszej jakości, bo wiele odcinków Velo Baltica zostało tam już dokończonych, a co najwyżej brakuje oznakowania. W Dźwirzynie przejedziemy kilkusetmerową kładką nad wydmami. Następnie wjedziemy do Kołobrzegu, gdzie warto będzie zobaczyć park uzdrowiskowy i oczywiście wyjrzeć daleko w morze z samego końca kołobrzeskiego molo. Końcowe kilometry tego dnia, to trasa niemal z kołami w morskiej wodzie ;) i dojedziemy do miejscowości Sianożęty na drugi nocleg na trasie.

Nocleg w Sianożętach w ośrodku w domkach 3 os. (1-pokojowe) i 4 os. (2-pokojowe). Oba typy z łazienkami.

Czwartek 11.06.2020
Świnoujście - Dziwnów ok. 50 km

Start naszej trasy w Świnoujściu, to stacja benzynowa na której zakończyliśmy rowerową Czerwcówkę 2017 wzdłuż Odry i Nysy. Wyjedziemy zatem z miasta bez przeprawy promowej i po chwili wjedziemy na szlak Velo Baltica. Warto będzie wcześniej wciągnąć kanapki zabrane z Warszawy i nabrać mocy, bo pierwszy odcinek trasy do Międzyzdrojów nie będzie należał do łatwych. Trasa poprowadzona jest lasem, nieco odsunięta od morza i trzeba będzie powalczyć trochę z piaszczystymi odcinkami. Gdy dotrzemy do miasta słynnego z Promenady Gwiazd warto będzie wynagrodzić sobie pokonane wcześniej kilometry i skosztować różnych pyszności w otoczeniu znanych nazwisk. Wdepniemy też, chociaż pewnie prowadząc rowery lub zostawiając je przed wejściem, na molo o długości niemal 400m. Zainteresowani będą mogli odwiedzić też Bałtycki Park Miniatur, gdzie można zobaczyć w miniaturze wiele zabytków i latarni morskich, a także wielką makietę kolejek. A dla fanów bliskich spotkań z dużymi zwierzami będzie Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym

Dalsza część trasy prowadząca leśnymi terenami zaprowadzi nas do Międzywodzia. Nawierzchnia w większości twarda i tylko końcówka nieco gorsza. Zainteresowani bardziej terenowymi odcinkami będą mogli odbić do latarni morskiej Kikut, a dalej czerwonym, pieszym szlakiem wrócą na główny przebieg trasy rowerowej. Pierwszy dzień zakończymy w Dziwnowie, a tam z bliska obejrzymy Aleję Gwiazd Sportu

Nocleg w Dziwnowie w ośrodku w pok. 2-3 os. z łazienkami oraz domkach 2-3 os. z łazienkami.

Co zabrać:

Jedziemy w połowie czerwca, więc mamy nadzieję, że pogoda będzie już zdecydowanie letnia i doskonała na kręcenie na dwóch kółkach. Dni będą dłuuugie, a dzień z atrakcjami na rowerze będzie spożytkowany od rana do wieczora.

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania będzie podążał za nami autokarem na kolejne miejsca noclegowe. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. No i obowiązkowo strój kąpielowy dla tych co nie wyobrażają sobie dnia nad morzem na rowerze bez brykania w morskich falach.

Jak było w poprzednich latach:

W zeszłym roku kręciliśmy rowerowe kilometry niemieckim wybrzeżem Bałtyku. Zaczęliśmy w okolicach Lubeki, a skończyliśmy w mieście Stralsund. Podczas Czerwcówki 2018 objechaliśmy dookoła niemiecką wyspę Rugię na Bałtyku. A jeszcze wcześniej czyli Czerwcówka 2017 to trasa szlakiem Odra-Nysa i przejechaliśmy ją od ok. Cedyni aż do Świnoujścia! 

Koszty składkowe:

750 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Świnoujście i Ustka – Warszawa,
 • transport bagaży autokarem pomiędzy kolejnymi trzema noclegami,
 • transport rowerów do Świnoujścia i z powrotem z Ustki do Warszawy,
 • zaplecze awaryjne w postaci auta dostawczego,
 • 3 noclegi nad polskim morzem (zgodnie z opisem powyżej),
 • 3 śniadania po każdym noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na pozostałe wyżywienie na miejscu w ciągu dnia podczas realizowania tras rowerowych – wg uznania i apetytu indywidualnego
 • wstępy do lokalnych, biletowanych atrakcji turystycznych po trasie (dla zainteresowanych) m.in. Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach - 20 zł, Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim PN - 7 zł, Bałtycki Park Dinozaurów we Wrzosowie - 23 zł, Latarnia Morska Kikut - tylko z zewnątrz można zobaczyć, Latarnia Morska w Niechorzu - 8 zł, Latarnia Morska w Gąskach - 8 zł, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie - 17 + 7 zł.
   

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy poniżej

Sobota 13.06.2020
Sianożęty - Dąbki ok. 57 km

Po śniadaniu ruszymy na trzeci dzień kręcenia na dwóch kółkach. Niebawem po wyruszeniu wjedziemy do letniego kurortu czyli do Ustronia Morskiego. Będzie okazja na kawę i ciacho czy może gofra z widokiem na poranne, morskie fale. Odcinek od Pleśny do Mielna został ukończony w 2019, więc przetestujemy nowe odcinki asfaltowe i sprawdzimy jak z oznakowaniem. W Gąskach podjedziemy do latarni morskiej. Warto będzie na nią wejść, bo ma wys. 50 m., a ze szczytu rozciągają się szerokie widoki na morze i nadmorskie miejscowości. W Mielnie zapoznamy się z Promenadą Przyjaźni, która ma niemal 2 km. Warto będzie sobie też zrobić zdjęcie z Pomnikiem Morsa, który postawiono przy głównym wejściu na plażę, ponieważ co roku odbywa się tu Międzynarodowy Zlot Morsów. Dalsza część trasy prowadzi mierzeją oddzielającą Jezioro Jamno od Bałtyku.

W miejscowości Łazy odbijemy nieco na południe, aby objechać Jezioro Bukowo. Twardzi zawodnicy, którzy zechcą pozostać blisko morza będą mogli spróbować zmierzyć się z kolejną mierzeją oddzielającą od morza właśnie J.Bukowo. Z tym że do Dąbkowic drogi właściwie nie ma i przedrzeć można się w większości plażą, a to ponad 5 km. Podobno da się to zrobić w ciągu ok. 2 godz. ale łatwo nie jest. Zasadnicza trasa rowerowa (zrobiona w 2018 na tym odcinku) prowadzi przez miejscowości Rzepkowo, Iwięcino, Bielkowo i Bukowo Pomorskie do Dąbek. Wrócimy więc bezpośrednio do linii brzegowej i skorzystamy z morskich kąpieli czy to przed czy po zakwaterowaniu w miejscu trzeciego noclegu.

Nocleg w Dąbkach w ośrodku w pok. 4 os. typu studio (2+2 i na każdy taki duet przypada łazienka).

Niedziela 14.06.2020
Dąbki - Ustka ok. 62 km

Po ostatniej nocy spędzonej nad morzem i porannym śniadaniu ruszymy na czwarty i ostatni odcinek nadmorskiego pedałowania. Na drugie śniadanko z czymś słodkim i smaczną kawą wstąpimy do Darłowa. Zainteresowani historią wstąpią do Zamku Książąt Pomorskich z XVw. Następnie ponownie dotrzemy do linii brzegowej w Darłówku. Zobaczymy rozsuwany most i przejdziemy kładką przyrodniczą zbudowaną na wydmie. Dalsze kilometry to mierzeja pomiędzy Jeziorem Kopań i Bałtykiem. Aż do Jarosławca przetestujemy nowe trasy rowerowe wykonane w 2018r. W Jarosławcu będzie można odwiedzić Muzeum Bursztynu. A dla kogo woda w morzu będzie za chłodna, to może wskoczyć do lokalnego aquaparku.

W dalszej części trasy objedziemy od południa Jezioro Wicko, ponieważ od północnej strony znajdują się tereny wojskowe. W międzyczasie przejedziemy granicę województwa zachodniopomorskiego i wjedziemy do pomorskiego. Końcowy odcinek doprowadzi nas do Ustki w której kiedyś kończyliśmy inną wycieczkę rowerową. A to bardzo sympatyczne miasteczko w którym wymoczymy się wśród fal na zakończenie trasy, wszamiemy rybkę, smaczny deserek i ruszymy w drogę powrotną do stolicy.

Czerwcówka 2020 - trasy na 4 dni i noclegi

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit?

VOLUTPAT VITAE

Wybrany wpis

Lorem ipsum