Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

Koszty składkowe:

380 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Niemojowa i powrót z Zieleńca do Warszawy,
 • sobotnie śniadanie w Schronisku Jagodna i dostęp do pokojów od rana,
 • nocleg w Schronisku Jagodna (pokoje mniej i więcej osobowe, z pościelą, łazienki na korytarzach),
 • niedzielne śniadanie w miejscu noclegu,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN,
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wszystkie 4 wieże widokowe podczas weekendu - wstęp bezpłatny, 
 • wydatki indywidualne (konsumpcja sobotnim wieczorem w schronisku),
 • warto mieć czeskie korony do Masarykowej Chaty (ale można płacić kartą i złotówkami),
 • obiadokolacja niedzielna po zakończonej trasie w Zieleńcu,
   

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Co zabrać:

Podstawowy ekwipunek górskiego turysty, a więc przede wszystkim wygodne, rozchodzone, górskie buty z membraną i dobrą, najlepiej vibramową podeszwą, bo to ich zadaniem będzie nas wygodnie poprowadzić po każdej ścieżce. Na siebie najlepiej wrzucić techniczne ciuchy, które sprawdzą się warstwowo niezależnie od warunków pogodowych (plus kurtka nieprzemakalna). Warto mieć na sobie tzw. „koszulki oddychające” z krótkim i długim rękawem, bo sucha koszulka podczas podejścia górskiego to uczucie bezcenne :) Trzeba być przygotowanym na słoneczną i ciepłą wiosnę, ale może też na gorące lato i nazbieramy nie tylko wrażeń, ale i złapiemy piękną opaleniznę. A do plecaka na każdą wycieczkę warto wrzucić przekąski energetyczne w postaci batonów czy kabanosów. Nie zabieramy śpiworów! (nocleg w schronisku mamy z pościelą).

Niedziela 05.06.2022

Po śniadaniu w miejscu noclegu na start trasy do miejscowości Lasówka podwiezie nas nasz autokar. Tam wskoczymy na niebieski szlak i po chwili przekroczymy rzekę Dziką Orlicę i znajdziemy się u Czechów. [Z obowiązku testowania, przedkładania zaświadczeń covidovych i wypełniania formularzy lokalizacyjnych zwolnieni są m. in.:  - osoby podróżujące do Czech drogą lądową zbiorowym środkiem transportu z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h - nasi sąsiedzi są zatem dostępni dla każdego szwendającego turysty]. Przejdziemy przez miejscowość Bedrichovka i obok znajdującego się tam wyciągu narciarskiego i dotrzemy do Przełęczy Pod Jelenkou. Tam zmienimy szlak na czerwony, którym prowadzi też ścieżka dydaktyczna Grzbietem Gór Orlickich i dotrzemy do najwyższego szczytu całego pasma czyli Velká Deštná 1115m npm (Wielka Desztna). Na szczycie znajduje się (od 2019r.) wieża widokowa o dość futurystycznym kształcie. Stalowa, z drewnianą obudową, o wys. 17m

Po nasyceniu oczu krajobrazami na czeską i polską stronę ruszymy szlakiem równoległym do granicy i dotrzemy nim do Masarykowej Chaty, czeskiego schroniska, do którego warto będzie wstąpić na małe co nieco. Dalsza część trasy to przejście nad górnymi stacjami wyciągów narciarskich w Zieleńcu. Do Polski wrócimy przekraczając granicę w pobliżu szczytu, który jest najwyższym w polskiej części Gór Orlickich. Zdobędziemy nie tylko jego wierzchołek, ale wejdziemy też na czwartą już wieżę widokową na Orlicy 1084m npm. Oddana do użytku w 12.2020 z platformą widokową na 18m, więc i tutaj będzie się na co napatrzeć. A przy tym kolejny szczyt do zestawu koronnego. Ze szczytu Orlicy zejdziemy do Zieleńca, gdzie w jednej z knajpek lub w Schronisku Orlica zjemy porządny posiłek i ruszymy w drogę powrotną do stolicy.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 17 km, suma podejść ok. 600m, suma zejść ok. 430m.

Sobota 04.06.2022

Po nocnej podróży wczesnym rankiem zajedziemy najpierw do schroniska w którym zanocujemy. Rozlokujemy się tam komfortowo w pokojach i zjemy wspólnie śniadanie. Następnie przepakowanie, przebiórka i tylko z tym co niezbędne autokar podwiezie nas na start trasy pieszej do Niemojowa. Ruszymy stąd czarnym szlakiem na północ, a później zmienimy go na żółty i wdrapiemy się na nasz pierwszy cel - Czerniec 891m - a na nim modrzewiowa wieża widokowa z platformą widokową na wys. 21m. (dostępna od 06.2021).

Ze szczytu wieży zobaczymy nasz kolejny cel, do którego podążać będziemy dalej żółtym szlakiem, a później niebieskim. Przez okolice Gniewoszowa, a następnie przez Poniatów skierujemy szwendaczkowe buty na Jagodną 977m npm. A tu kolejna wieża widokowa :) Tym razem platforma jest na wys. 19m, a wieża dostępna jest od 2019r. Szczyt należący do korony będzie nasz!

Po drugim już nasyceniu się widokami krajobrazów górskich z wież widokowych na dwóch szczytach zostanie nam jeszcze ostatnia część trasy, którą dotrzemy do bazowego Schroniska Jagodna. Tam każdy skosztuje schroniskowej kuchni wg własnego gustu i potrzeb, a wieczór spędzimy na turystycznej rozrywce integracyjnej.

Czas przejścia ok. 6-7 godzin, długość trasy ok. 19 km, suma podejść ok. 730m, suma zejść ok. 460m.

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 03.06.2022 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Do stolicy wrócimy (przy sprzyjających warunkach drogowych) w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy około 1-2 w nocy z niedzieli na poniedziałek 5/6.06 . Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią długie, całodzienne, górskie spacery. W sobotę ok. 700m do góry, w niedzielę ok. 600m. A przy tym odpowiednio ok. 19km i 17km na trekkingowych butach. Na szlakach powinniśmy mieć już letnie warunki, a przy tym cieszyć się będziemy pełnią wiosny, wśród zieleni, słońca i kwiatów. Pokonanie dziennych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy.

Oczywiście jak zawsze na szwendaczkowych wyjazdach, każdy otrzyma szczegółowe mapy z naniesionym przebiegiem tras opisanych poniżej. Zanocujemy w schronisku górskim, ale dojedzie tam bus/autokar, więc na trasy do plecaczka na oba dni zabieramy tylko to co niezbędne i szwendamy się "na lekko".

 Mamy 1 wolne miejsce w ekipie. Zapraszamy. 

Zapraszamy na prawie już letni, aktywny weekend w Górach Bystrzyckich i Górach Orlickich. Zdobędziemy najwyższe szczyty obu pasm (dla kolekcjonerów korony) - Jagodną 977m npm w Górach Bystrzyckich oraz Orlicę 1084m w Górach Orlickich (polskiej części). Na obu tych szczytach wejdziemy na wieżę widokową, by podziwiać wspaniałe panoramki.

Ponadto zaszwendamy się też na Wielką Desztną 1115m, położoną po czeskiej stronie, która jest najwyższym szczytem całego pasma Gór Orlickich niezależnie od granicy państw. Naszym celem będzie też Czerniec 891m w Górach Bystrzyckich. Na obu tych szczytach stanęły stosunkowo niedawno imponujące wieże widokowe, więc podczas weekendu będziemy podziwiać widoki aż z 4 wież!

Jak zawsze czeka nas dużo pozytywnej energii wśród aktywnych Szwendaczków, zdobywanie szczytów i wesołe pogawędki na szlakach. A sobotnim wieczorem uzupełnimy pokłady energii i wymienimy się wrażeniami w miejscu noclegu, a będzie nim Schronisko Jagodna. A jak będzie zew w narodzie, to i towarzyskie rozgrywki uskutecznimy dla dodatkowego wypoczynku szarych komórek.

Góry Bystrzyckie i Orlickie - 4 wieże widokowe!
4-5.06.2022

Góry Bystrzyckie i Orlickie
4 wieże widokowe!

4-5.06.2022

Góry Bystrzyckie i Orlickie - 4 wieże widokowe