Widok z Klimczoka

Beskid Śląski - Klimczok 1117m
Schronisko na Błatniej 16-17.03.2024

Beskid Śląski - Klimczok 1117m - Schronisko na Błatniej
16-17.03.2024

 Zapraszamy :) 

W weekend marcowy, tuż przed rozpoczęciem kalendarzowej wiosny wybierzemy się w szwendaczkowych butach na poszukiwanie pierwszych jej oznak w Beskid Śląski. Zdobędziemy ciekawe szczyty na górskich trasach, a po sobotniej trasie nie zejdziemy do cywilizacji, a wręcz przeciwnie zaszyjemy się w górskim Schronisku na Błatniej, aby poczuć klimat gór jeszcze bardziej i spędzić noc w ich sercu. A wieczór będziemy celebrować, bo najpierw upieczemy kiełbaski nad ogniskiem, a później przeniesiemy się do wewnątrz schroniska, by kontynuować górskie pogawędki.

Zdobędziemy Klimczok 1117m oraz oczywiście Błatnią 917m, a także rozejrzymy się po okolicy z wieży widokowej w okolicy Starego Gronia 792m. Zaszwendamy się też na Trzy Kopce Wiślańskie 810m. W sobotę po trasie będziemy mieć jeszcze Schronisko na Koziej Górze oraz Schronisko na Klimczoku, a w niedzielę wstąpimy na rozgrzewkę do knajpek w Brennej oraz do Telesforówki i na koniec zejdziemy do Wisły. Jak zawsze będzie aktywnie i rozrywkowo :) jeszcze śniegowo lub już wiosennie, każda pogoda jest dobra, gdy będziemy dobrze przygotowani.

Jak jedziemy:

Zbiórka o godz. 23.45 w piątek 15.03.2024 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 24.00.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. Wyjazd w drogę powrotną w niedzielę o g. 18.00, powrót do Warszawy ok. północy.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy lubią całodzienne, górskie spacery wśród przyrody. Pierwszego dnia pokonamy ponad 1000m w górę, a drugiego dnia sporo zejścia, ale do góry też będzie ok. 700m. Na trasach nie ma trudności technicznych czy skalne ekspozycje, więc nawet w warunkach zimowych nie będzie problemu aby poszwendać się 15-18 km każdego dnia. Pokonanie założonych dystansów zakłada tempo turystyczne w którym mamy czas na podziwianie widoków, uwiecznianie ich na fotkach i sympatyczne pogaduchy. Uczestnikom udostępnione będą pliki gpx z dokładnym przebiegiem tras oraz namiary na serwis internetowy z naniesionym ich przebiegiem i możliwością samodzielnego wydruku map. Noc z soboty na niedzielę spędzimy w Schronisku na Błatniej, więc do plecaka zabieramy wszystko co potrzebne na 2 dni szwendania. Warto więc pakować się optymalnie, aby za wiele nie nosić, a zapasy na niedzielny szlak uzupełnić w schroniskowym bufecie.

Beskid Śląski - z Koziej Góry
Gastrogarbus i w tle Telesforówka
Schronisko na Koziej Górze

Trasa 1 dzień - sobota 16.03.2024

Olszówka Dolna - Cygański Las - Kozia Góra 683m - Schronisko na Koziej Górze - Równia pod Kozią - Bystra (Zajazd pod Źródłem - restauracja) - Lanckorona - Ruiny kąpieliska - Magura 1109m - Schronisko na Klimczoku - Klimczok 1117m - Trzy Kopce 1082 (i ruiny schroniska) - Stołów 1035m - Błatnia 917m - Schronisko na Błatniej

Czas przejścia: ok. 6 godzin + przerwy, długość trasy ok. 15,5 km, suma podejść ok. 1070m, suma zejść ok. 540m.
(podane wyżej czasy dotyczą przejść letnich, bez śniegu, im będzie go więcej, tym  dłużej możemy być na szlakach i będzie więcej frajdy!)

Trasa 2 dzień - niedziela 17.03.2024

Schronisko na Hali Błatniej - Cisowa Wielka - Brenna (centrum, knajpki) - Horzelica 797m - Stary Groń 792m - nieopodal wieża widokowa - Dolina Leśnicy (restauracja) - Trzy Kopce Wiślańskie 810m - Telesforówka (górski lokal gastronomiczny) - Kamienny 791m - Wisła (centrum)

Czas przejścia ok. 6 godzin + przerwy, długość trasy ok. 18 km, suma podejść ok. 745m, suma zejść ok. 1200m.
(podany wyżej czas dotyczy przejścia letniego, bez śniegu, im będzie go więcej, tym dłużej możemy być na szlakach i będzie więcej frajdy!)

Wieża widokowa nieopodal Starego Gronia
Schronisko na Błatniej
Schronisko na Klimczoku

Zakwaterowanie, wyżywienie, co zabrać:

Schronisko na Błatniej - zakwaterowanie w warunkach schroniska górskiego :) Pokoje jak to w schronisku, mniejsze i większe (również łóżka piętrowe), łazienki na korytarzach. Śpimy z pościelą, nie zabieramy śpiworów.

Sobotnim wieczorem rozpalimy ognisko w pobliżu schroniska - Dla każdego przewidziana kiełbaska do własnoręcznego upieczenia jej nad ogniem, a potem wszamania z dodatkiem pieczywa, ketchupu i musztardy oraz herbata. Zimne i inne napitki do ogniska będzie można zakupić w bufecie schroniska. Dla wcześniej głodnych będą 2 schroniska po trasie, a i w naszym będzie można wciągnąć coś pożywnego po zrealizowanej trasie ze schroniskowej kuchni.

W niedzielę rano zjemy wspólnie schroniskowe śniadanko. Dla każdego jajecznica + krojone: wędliny, sery, warzywa na stoły oraz herbata. Kawa do dokupienia indywidualnie.

Pozostałe posiłki na trasach (w schroniskach i knajpkach na trasie sobotniej i niedzielnej) oraz na niedzielnej mecie w Wiśle każdy finansuje indywidualnie wg swoich preferencji ilościowych i smakowych.

W marcu liczymy się zarówno z warunkami jeszcze zimowymi jak i już z wiosennymi. Zabieramy więc ekwipunek zimowego turysty czyli dobre buty, raczki - najlepiej łańcuszkowe, strój techniczny, kurtkę, czapkę, szalik, rękawiczki, przekąski, napoje na całe dnie w górach, termos z herbatą (będą schroniska, ale zapas trzeba mieć) ale też krem z filtrem UV i okulary przeciwsłoneczne :)

Koszty składkowe:

420 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Olszówki Dolnej i powrót z Wisły do Warszawy,
 • sobotnie wieczorne ognisko z kiełbaskami (opał i prowiant opisany wyżej),
 • nocleg w Schronisku na Błatniej (z pościelą, łazienki w częściach wspólnych),
 • niedzielne śniadanie w schronisku wg opisu powyżej,
 • ubezpieczenie KL 2 tys. PLN, NNW 50 tys. PLN, OC 100 tys. PLN
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • wydatki na przyjemności na miejscu (w schroniskach i knajpkach na trasach - napoje, przekąski, pamiątki itp.),
 • obiadokolacja niedzielna w knajpce w Wiśle przed wyjazdem w drogę powrotną

 

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Chcę jechać :)

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!