Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Koszty składkowe:

450 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Jakuszyce - Czechy - Jakuszyce - Warszawa
 • przewóz sprzętu narciarskiego
 • lokalne przejazdy na miejscu w sobotę i niedzielę
 • obiadokolacja w miejscu noclegu po sobotnim szuraniu/szusowaniu
 • nocleg w pensjonacie w Kořenov (Czechy - pokoje 2 do 7-os., łazienki w częściach wspólnych)
 • śniadanie w miejscu noclegu w niedzielę rano (bufetowe)
 • mapki z trasami biegowymi + ślady gpx
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN + rekreacyjne narciarstwo
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • ewentualne wypożyczenie kompletu (narty, buty, kije) sprzętu biegówkowego (50-55 zł/dzień - cennik z zeszłego sezonu) lub sprzętu zjazdowego (ok. 400 Kc/dzień - cennik z zeszłego sezonu)
 • przekąski, napoje i inne przyjemności wg uznania na trasach szurania w sobotę (PLN) i niedzielę (CZK) oraz knajpach przy stoku dla zjazdowiczów (oba dni korony czeskie)
 • posiłek na koniec niedzieli w Korenovie (szuracze) lub Rokytnicach (śmigacze) - korony czeskie lub karta

Co zabrać:

Na biegówki oprócz odpowiedniego ubrania najlepiej byłoby nic nie zabierać. Warto jednak pamiętać o niedużym termosie z gorącą herbatą, a i małe przegryzki warto mieć przy sobie. Z ilością wałówki nie ma co przesadzać. Pamiętajcie jednak o tym, że szurając jest zdecydowanie cieplej niż idąc po górskim szlaku, a więc i ubiór należy tak dobrać, żeby nie opływać potem po pierwszych kilku kilometrach. Z pewnością szuranie będzie bardziej komfortowe jeśli będzie się miało na sobie bieliznę termoaktywną oraz pozostałe warstwy o dobrej oddychalności. Narciarze i snowboardziści z pewnością zabiorą swoje stroje zimowe w których najlepiej czują się na stoku.

Kwestie żywnościowe:

Sobotnie śniadanko ogarniamy we własnym zakresie (kanapki z domu, poranna stacja benzynowa), a potem ruszamy na szuranie i śmiganie. W ciągu dnia będzie okazja do uzupełnienia zapasów w chatach/schroniskach na trasach (i obiektach gastronomicznych w ośrodkach narciarskich), ale warto mieć też w podręcznym plecaczku przegryzki energetyczne i termos z gorącą herbatą. Obiadokolację sobotnią zjemy razem w pensjonacie w którym zanocujemy w Czechach. W niedzielę zjemy wspólnie śniadanie w pensjonacie (godz. 7.00), a na trasach będzie można wdepnąć do schroniska/knajpy lub przy stoku na małe co nieco. Ilość prowiantu na plecach należy zredukować do minimum. A warto pamiętać, że na biegówkach (i zjazdówkach również) wytwarza się bardzo duże ilości energii, więc im mniejszy plecak tym lepiej. Obiadokolację niedzielną jemy wg indywidualnego gustu i smaku na trasach szurania i przy trasach narciarskich.

Sobotni wieczór integracyjno-rozrywkowy:

Nasze szuranie i śmiganie w sobotę po obiadokolacji w czeskim pensjonacie będziemy mogli dalej celebrować wymieniając się emocjami z dnia na śniegu przy czeskich smakołychach (przegryzkach i napitkach), ponieważ w naszym miejscu noclegu działa również czeska restauracja. Będzie można popracować nad odkwaszaniem zakwasów w naszym pensjonacie gawędząc przy złotych trunkach o orzełkach wywijanych na trasach.

Jak śmigamy przez 2 dni weekendu:

Po przerwie porannej na stacji benzynowej podjedziemy wszyscy do Jakuszyc. Tam grupa szuraczy biegówkowych uda się do wypożyczalni lub weźmie swój sprzęt, a narciarze i snowboardziści zostaną zawiezieni na stoki Skiareál Horní Domky. Po zakończonym dniu na stoku, gdy już wyciągi zakończą swoją dzienną pracę ekipa pogromców stoków zostanie odebrana ze stoku autokarem i przewieziona do pensjonatu. Tam razem z biegówkowiczami (którzy doszurają na nartach do pensjonatu) zakwaterujemy się i zjemy razem obiadokolację.

W niedzielę po śniadaniu (jemy o godz. 7.00) autokar podwiezie najpierw ekipę biegówkowiczów na start trasy, a następnie zjazdowiczów do Rokytnic nad Jizerou. Pozwoli to być na parkingu pod stokiem już ok. godz. 9.00 więc zjazdowiczów czeka kolejny, pełny dzień na śmiganiu. Po południu, gdy wyciągi zakończą dzienne funkcjonowanie (prawdopodobnie godz. 16.00) będziemy się zbierać do autokaru na powrót. Następnie pojedziemy w okolice Korenova, aby tam zabrać wszystkich narciarzy biegowych. Gdy już będziemy wszyscy na pokładzie, to w drodze powrotnej zajedziemy na Polanę Jakuszycką, aby oddać sprzęt biegowy do wypożyczalni.  Pozostanie nam jeszcze trasa powrotna do Warszawy. Przewidywana godzina powrotu ok. 2 w nocy.

Jak szuramy przez 2 dni weekendu:

Podczas 2 dni szuramy na biegówkach “na lekko”. W Jakuszycach udamy się do wypożyczalni biegówek. Tam osoby nie posiadające swojego sprzętu zaopatrzą się w szurające komplety (wcześniej zrobimy rezerwację odpowiedniego sprzętu) w skład którego wchodzi oczywiście para nart biegowych do techniki klasycznej, buty dostosowane do wiązań w nartach oraz para kijków. Na Polanie Jakuszyckiej rozpoczniemy naszą sobotnią przygodę z wąskimi nartami.  

Na początek osoby z większym doświadczeniem biegówkowym podzielą się wiedzą z początkującymi w postaci małego szkolenia jak się poruszać po śniegu na tych wąskich nartach, tak aby wszyscy poczuli się pewnie i nie wywijali za dużo orzełków na trasie. Omówimy sobie przebieg tras, będą 3 wersje: dla początkujących, dla jeżdżących rekreacyjnie i dla przecinaków przestrzeni, a warianty te będą przedstawione na mapkach, które otrzyma każdy szwendaczkowy szuracz. W sobotę będzie można wyszurać się po same uszy na trasach po polskiej stronie, a na koniec na biegówkach zjedziemy na czeską stronę praktycznie pod drzwi naszego pensjonatu. W ciągu dnia (zależnie od wybranego wariantu trasy) będzie można odwiedzić swoje ulubione chaty i schroniska takie jak: Schronisko OrleChatka Górzystów czy Chatka Robaczka. W niedzielę wszyscy skorzystamy podczas szurania z gastronomii w czeskiej Jizerce, a wyczochrańcy również z Chaty Smědava. W sobotę w trakcie szurania jemy wg potrzeb w chatach czy schroniskach i/lub prowiant z plecaczka, a jak już zakończymy szuranie i zjazdy, to w naszym pensjonacie w Czechach zjemy grupową obiadokolację.

W niedzielę szuramy po czeskiej stronie zaczynając i kończąc w okolicach Korenova. Jemy w trakcie szurania (Jizerka, Smedava, Korenov), tak aby po zakończeniu dnia oddać jeszcze sprzęt w Jakuszycach i z z wypiekami na twarzy ruszyć w drogę powrotną do Warszawy. Przewidywana godzina powrotu ok. 2 w nocy.

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 22.45 w piątek 20.01.2023 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 23.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie.

Sobotnim wczesnym rankiem zajedziemy na stację benzynową, aby zainteresowali wypili gorącą kawę, zjedli kanapkę czy hot-doga, a następnie dotrzemy na Polanę Jakuszycką. Tam ogarniemy się z wypożyczalnią biegówek i sprzętem osobistym, a narciarze i deskarze pojadą na stoki Horní Domky w Rokytnicach nad Jizerou. W niedzielę (po śniadaniu w pensjonacie) autokar podwiezie nas kilka km na start tras biegówkowych, a następnie zawiezie zjazdowiczów na drugi dzień śmigania w Rokytnicach nad Jizerou.

Po drugim dniu na śniegu zbierzemy wszystkich śmigaczy i szuraczy, a następnie ruszymy w drogę powrotną do stolicy. Po drodze oddamy jeszcze wypożyczone narty biegowe w Jakuszycach. Do Warszawy dotrzemy ok. 2 w nocy. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy mają ochotę spędzić go z wąskimi nartami przypiętymi do stóp i poszurać sobie na nich po przygotowanych trasach biegowych w Górach Izerskich. Zapraszamy zarówno biegówkowych wyjadaczy, narciarzy rekreacyjnych jak też tych, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił w tym sporcie. Na początek jest to wtedy bardziej chodzone szuranie, a nie bieganie, ale z każdą godziną nabiera się praktyki, a duże znaczenie ma też spędzenie weekendu na świeżym powietrzu w dobrym towarzystwie. Oczywiście jadą z nami również narciarze zjazdowi i snowboardziści, którzy też pewnie będą na różnym poziomie zaawansowania, od początkujących po przecinaków ;) 

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

W drugiej połowie stycznia zapraszamy wszystkich Szwendaczków na wspólne weekendowe szuranie na wąskich nartach oraz na szusowanie na nartach zjazdowych i snowboardach. Poszuramy po świetnych trasach dla narciarzy biegowych Górach Izerskich po polskiej i po czeskiej stronie, a zjazdowo pośmigamy na stokach ośrodka Rokytnice nad Jizerou - jednym z najlepszych w Czechach. To już szwendaczkowa coroczna tradycja, że w sezonie zimowym odwiedzamy najlepszy region do narciarstwa biegowego, a przy okazji zjazdowicze pobrykają z górki na pazurki w ośrodku Skiareál Horní Domky

Góry Izerskie można śmiało nazwać rajem dla miłośników dwóch wąskich nart. Zapraszamy zarówno początkujących, jak również zaprawionych w biegówkowych zmaganiach. Ścigać się tam z Justyną Kowalczyk nie będziemy ale radochy z jazdy będzie co nie miara :) Większość osób szybko łapie bakcyla i po godzinie szurania pomykają już prawie jak starzy wyjadacze. Nie trzeba mieć swojego sprzętu. W wypożyczalni zrobimy rezerwację odpowiednich nart i butów dla każdego szurającego Szwendaczka. 

A szwendaczkowi narciarze i snowboardziści będą mogli ostro pośmigać w ośrodku z różnorodnymi trasami narciarskimi o łącznej długości 13,5 km obsługiwanym przez 2 wyciągi krzesełkowe oraz 5 wyciągów orczykowych.

Biegówki w Górach Izerskich / Zjazdówki w Czechach
21-22.01.2023

Biegówki w Górach Izerskich
Zjazdówki w Czechach

21-22.01.2023

Szwendaczkowi biegówkowicze