Chcę jechać :)

Jak się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Koszty składkowe:

360 zł i obejmują:

 • przejazd komfortowym autokarem na trasie Warszawa – Jakuszyce - Warszawa
 • przewóz sprzętu narciarskiego
 • śniadanie po nocnym przejeździe w sobotę rano
 • lokalne przejazdy na miejscu w sobotę i niedzielę
 • sobotnią obiadokolację w miejscu noclegu w Szklarskiej Porębie
 • nocleg z pościelą w pensjonacie w Szklarskiej Porębie (pokoje 2-3-4 os. z łazienkami, jest WiFi)
 • śniadanie w pensjonacie w niedzielę rano
 • obiadokolacja w niedzielę po szuraniu przed wyjazdem w drogę powrotną
 • mapki z trasami biegowymi
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN + rekreacyjne narciarstwo
  (ochrona ubezpieczeniowa również przy szuraniu po czeskich trasach)
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • ewentualne wypożyczenie kompletu (narty, buty, kije) sprzętu biegówkowego (60 zł na 2 dni)
 • przekąski, napoje i inne przyjemności wg uznania na trasach szurania w sobotę i niedzielę

Co zabrać:

Na biegówki oprócz odpowiedniego ubrania najlepiej byłoby nic nie zabierać. Warto jednak pamiętać o niedużym termosie z gorącą herbatą, a i małe przegryzki warto mieć przy sobie. Z ilością wałówki nie ma co przesadzać. Pamiętajcie jednak o tym, że szurając jest zdecydowanie cieplej niż idąc po górskim szlaku, a więc i ubiór należy tak dobrać, żeby nie opływać potem po pierwszych kilku kilometrach. Z pewnością szuranie będzie bardziej komfortowe jeśli będzie się miało na sobie bieliznę termoaktywną oraz pozostałe warstwy o dobrej oddychalności.

Kwestie żywnościowe:

Sobotnie śniadanko wciągniemy grupowo w Szklarskiej Porębie. W ciągu dnia będzie okazja do uzupełnienia zapasów w chatach/schroniskach na trasach, ale warto mieć też w podręcznym plecaczku przegryzki energetyczne i termos z gorącą herbatą. Obiadokolację sobotnią mamy zapewnioną w miejscu noclegu. W niedzielę jemy śniadanie w pensjonacie, a na trasach będzie można wdepnąć do schroniska na małe co nieco. Ilość priowiantu na plecach należy zredukować do minimum. A warto pamiętać, że na biegówkach wytwarza się bardzo duże ilości energii, więc im mniejszy plecak tym lepiej. Obiadokolację niedzielną zjemy wspólnie w Szklarskiej Porębie.

Sobotni wieczór integracyjno-rozrywkowy:

Nasze sobotnie szuranie zakończymy wracając autokarem do pensjonatu w Szklarskiej Porębie. Tam wciągniemy obiadokolację i rozlokujemy się po pokojach. A w ramach wieczornego odkwaszania zakwasów pogawędzimy przy złotych trunkach o orzełkach wywijanych na trasach a jak będzie chęć i wola w szwendaczkowej ekipie, to i obertasy przy muzyce powywijamy (uwzględniajac aktualne przepisy i obostrzenia epidemiczne).

Jak szuramy przez 2 dni weekendu:

Podczas 2 dni szuramy na biegówkach “na lekko”. Wszystko co niepotrzebne podczas pomykania na nartach zostawimy w sobotę w autokarze, a rzeczy te oczywiście będą dostępne w miejscu naszego noclegu (autokar nocuje w tym samym miejscu). Zanim jednak rozpoczniemy sobotnie szuranie, to po nocnym przejeździe zajedziemy rano na pożywne śniadanko w Szklarskiej Porębie. Odpowiednio wzmocnieni i przebrani na szuranie podjedziemy do Jakuszyc, gdzie udamy się do wypożyczalni biegówek. Tam osoby nie posiadające swojego sprzętu zaopatrzą się w szurające komplety (wcześniej zrobimy rezerwację odpowiedniego sprzętu) w skład którego wchodzi oczywiście para nart biegowych do techniki klasycznej, buty dostosowane do wiązań w nartach oraz para kijków. Na Polanie Jakuszyckiej rozpoczniemy naszą sobotnią przygodę z wąskimi nartami.  

Na poczatek osoby z większym doświadczeniem biegówkowym podzielą się wiedzą z początkującymi w postaci małego szkolenia jak się poruszać po śniegu na tych wąskich nartach, tak aby wszyscy poczuli się pewnie i nie wywijali za dużo orzełków na trasie. Omówimy sobie przebieg tras, będą 3 wersje: dla początkujących, dla jeżdżących rekreacyjnie i dla przecinaków przestrzeni, a warianty te będą przedstawione na mapkach, które otrzyma każdy szwendaczkowy szuracz. Jeżeli możliwe będzie przekroczenie granicy czeskiej (z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną), to udamy się też na czeską stronę, a jeśli nie będzie to możliwe, to oczywiście zarówno w sobotę jak i niedzielę wyszuramy się po same uszy po polskiej stronie odwiedzając przy tym swoje ulubione chaty i schroniska takie jak: Schronisko OrleChatka Górzystów czy Chatka Robaczka. Po zakończeniu niedzielnych zmagań z zimowym żywiołem, na Polanie Jakuszyckiej oddamy sprzęt w wypożyczalni, podjedziemy jeszcze do Szklarskiej na pożywny posiłek i z wypiekami na twarzy ruszymy w drogę powrotną do Warszawy. Przewidywana godzina powrotu ok. 2 w nocy.

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 22.45 w piątek 05.02.2021 w centrum Warszawy. Zatoczka autobusowa na ulicy E.Plater blisko skrzyżowania ze Świętokrzyską. Po przeciwnej stronie ulicy niż Hotel Intercontinental i budynek WCF. Ruszamy o godz. 23.00. Jedziemy i wracamy tym samym autokarem z klimatyzacją, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie.
Do stolicy wrócimy w miejsce skąd wyjeżdżaliśmy ok. 2 w nocy. Jak zwykle podróż powrotną uprzyjemnimy sobie oglądaniem filmów z DVD.

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy mają ochotę spędzić go z wąskimi nartami przypiętymi do stóp i poszurać sobie na nich po przygotowanych trasach biegowych w Górach Izerskich. Zapraszamy zarówno biegówkowych wyjadaczy, narciarzy rekreacyjnych jak też tych, którzy dopiero chcą spróbować swoich sił w tym sporcie. Na początek jest to wtedy bardziej chodzone szuranie, a nie bieganie, ale z każdą godziną nabiera się praktyki, a duże znaczenie ma też spędzenie weekendu na świeżym powietrzu w dobrym towarzystwie.

W pierwszy weekend lutego zapraszamy wszystkich Szwendaczków na wspólne szuranie na wąskich nartach. Pośmigamy po świetnych trasach dla narciarzy biegowych Górach Izerskich. Eksplorować będziemy głównie trasy po polskiej stronie, ale jeśli tyko będzie swobodnie w zakresie wskoczenia do sąsiadów, to i po czeskich trasach poszuramy. W ramach szwendaczkowej tradycji corocznie na przełomie stycznia i lutego odwiedzamy ten najlepszy region do narciarstwa biegowego.

Góry Izerskie można śmiało nazwać rajem dla miłośników dwóch wąskich nart. Zapraszamy zarówno początkujących, jak również zaprawionych w biegówkowych zmaganiach. Ścigać się tam z Justyną Kowalczyk nie będziemy ale radochy z jazdy będzie co nie miara :) Większość osób szybko łapie bakcyla i po godzinie szurania pomykają już prawie jak starzy wyjadacze. Nie trzeba mieć swojego sprzętu. W wypożyczalni zrobimy rezerwację odpowiednich nart i butów dla każdego szurającego Szwendaczka.

Zapraszamy na szwendaczkowe szuranie i do wspólnej fotki miłośników wąskich nart. Kto już próbował – z przyjemnością wraca, a kto pierwszy raz – bez obaw to dużo łatwiejsze niż narty zjazdowe. 

Biegówki w Górach Izerskich
Bieg Szwendaczków 6-7.02.2021

Szwendaczkowi biegówkowicze

Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl