Chcesz się poszwendać? Dołącz do nas!

Stowarzyszenie Klub Szwendaczek

Kędzierskiego 2/32, 01-493 Warszawa
KRS 0000658051, REGON 366320126,
NIP 5272792874, 
tel. 505 340 220
(w dni powszednie w godz. 18-22)
email: klub@szwendaczek.pl

Chcę jechać :)

Wybrane atrakcje na trasie wokół Jeziora Balaton:

Półwysep Tihany - podobno najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe miejsce na Węgrzech. W 1952r powstał tam pierwszy w tym kraju park narodowy (Balaton-felvidéki Nemzeti Park). Znajduje się tam opactwo benedyktynów założone w 1055r. Półwysep jest pozostałością po wulkanie, a obecnie mnóstwo tam upraw papryki i lawendy. Warto spróbować gulaszu na wiele sposobów, a także lawendowych lodów czy nawet lawendowego piwa. Kawiarnie natomiast zaoferują nie tylko aromatyczną kawę, ale przede wszystkim widoki na wodę oblewającą półwysep z trzech stron.

Wieża widokowa Gömbkilátó w Balatonboglár - zlokalizowana na Wzgórzu Zamkowym w kształcie kuli wyglądającej jak ogromny model atomu. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Balaton. Wstęp ok. 300 forintów (ok. 4 zł.)

Zamek Szigliget - budowany od 1262r, do XVIw. był położony na wyspie na jeziorze, później poziom wód się obniżył i pozostałe do dziś ruiny mieszczą się już na stałym lądzie blisko jeziora. Został poddany pracom renowacyjnym i obecnie jest jednym z ciekawszych zabytków na Węgrzech. Od strony południowej rozpościera się panorama na Balaton, a od północnej na góry. Wznosi się na wzgórzu otoczony wulkanicznymi stożkami i winnicami. Wstęp ok. 1000 forintów (ok. 13 zł).

Wieża Ciśnień w Siófok – położona w centrum miasta, wysoka na 45 metrów, z kawiarnią i pięknymi widokami na miasto i Balaton. Wstęp ok. 800 forintów (ok. 10 zł). A w Siofok będziemy nocować, więc zakosztujemy też wieczorowego życia w tym plażowym kurorcie.

Pałac Festeticsów w Keszthely - barokowy pałac z XVIIIw. Trzeci co do wielkości na Węgrzech. Jego budowa trwała prawie 150 lat. Mieści się w nim muzeum, a wkoło piękne ogrody. Wstęp ok. 2900 forintów (ok. 37 zł)

Balatonfüred - znana miejscowość wypoczynkowa, nie tylko z atrakcji plażowych, ale przede wszystkim z wód mineralnych, zanocujemy tam :)

Badascony - tu zaczniemy i zakończymy nasz objazd węgierskiego morza, a miasteczko to słynie z produkcji wina Olaszrizling, więc w sam raz idealna pamiątka dla degustatorów tego typu trunków.

Langosz - to niemalże danie narodowe Węgrów ;) a przynajmniej z niego słyną. Nie raz pewnie po trasie czy na mecie będzie elementem naszego jadłospisu. Zadziwiające jak pysznie i na jak wiele sposobów można zrobić placek z pszennego ciasta z dodatkiem ziemniaków, smażony w głębokim oleju. Zwykle podawany jest z serem żółtym i śmietaną lub z czosnkiem, ale pewnie skosztujemy też wielu innych jego wariacji.

Jak jedziemy i wracamy:

Zbiórka o godz. 21.30 w środę 15.06.2022 na parkingu przed Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Świętokrzyskiej. Tam zapakujemy siebie do autokaru, a nasze rowery odpowiednio zabezpieczone do przyczepy i ruszymy w trasę, aby przez wieczór i noc dojechać na Węgry do miasteczka Badacsony skąd wyruszymy w 4 dniowy objazd Jeziora Balaton. Nad brzeg Balatonu z Warszawy mamy ok. 900 km, więc dotarcie tam z przerwami zajmie nam ok. 12-13h. W trasę rowerową pierwszego dnia, po wypakowaniu i czynnościach organizacyjnych ruszymy pewnie ok. g.11-12. Wjazd na Węgry drogą lądową lub wodną odbywa się obecnie bez dodatkowych obostrzeń związanych z pandemią.

Jedziemy i wracamy tym samym autokarem, więc warto sobie zabrać np. jaśka lub zagłówek dmuchany dla wygodnego spania. Dla lubiących ciepełko warto zabrać też kocyk, bo nie sposób wyregulować idealnie temperaturę dla wszystkich, więc ustawiamy wariant chłodniejszy, a kto woli cieplej, to wskakuje pod przykrycie. W zależności od tego ile realnie zajmie nam dotarcie z Warszawy nad Balaton, to wg tego ustalimy godzinę odjazdu 4 dnia w drogę powrotną, tak aby skorzystać maksymalnie z niedzieli, ale wrócić do stolicy z niedzieli na poniedziałek ok. 3 w nocy

Charakter wyjazdu:

Wyjazd jest dla członków Stowarzyszenia Klub Szwendaczek, którzy w sposób aktywny chcą spędzić rowerowy długi weekend. Będziemy realizowali całodzienne trasy przemieszczając się szlakiem rowerowym Balatonkörút. Szlak w większości prowadzi drogą tylko dla rowerów i głównie o podłożu asfaltowym. Miejscami są to inne utwardzone nawierzchnie, ale pokonują go osoby zarówno na rowerach górskich, miejskich czy szosowych. Każdego dnia zaplanowane odcinki w zakresie 45-65 km. Oczywiście będą możliwe dokrętki dla chętnych. Skróty nie za bardzo, bo trzeba to wielkie jezioro objechać, a po wodzie jeździć nie będziemy ;) ale dla rozruszanych wcześniej rowerowo Szwendaczków nie powinno być kłopotu z pokonaniem tras. W razie odpływu sił czy po prostu chęci plażowania będzie można każdego z 4 dni zrobić sobie dzień wypoczynkowy. 

 Ekipa w komplecie. Zapraszamy na listę rezerwową. 

To już szwendaczkowa tradycja, że co roku podczas czerwcówki czyli długiego weekendu rozpoczynającego się od święta Bożego Ciała jedziemy na 4 dni (od czwartku do niedzieli) na wielkie rowerowanie :) W tym sezonie czeka nas wielka przygoda czyli trasa wokół Jeziora Balaton na Węgrzech. Mało kto pewnie nie słyszał o tym słynnym zbiorniku wodnym nazywanym węgierskim morzem. Podczas czerwcówki objedziemy go dookoła! A co bardzo ważne trasą rowerową Balatonkörút, która w zdecydowanej większości prowadzi ścieżkami rowerowymi blisko jeziora, nawierzchnia głównie asfaltowa, czasem utwardzona szutrowa, a miejscami tylko drogami o znikomym ruchu samochodowym. Nadaje się więc dla każdego miłośnika dwóch kółek na praktycznie każdym rodzaju roweru. Na wyjazd zabieramy oczywiście swoje rowery, ale jeździmy na nich "na lekko" tylko z tym co niezbędne. Cała trasa to ok. 216 km, a dzienne odcinki w kolejności: 57, 51, 64 i 44 (km).

Czekają nas 4 dni na rowerowych rumakach z pięknymi widokami na Balaton, który zmienia swoją barwę w zależności od pogody i pory dnia.  Na trasie mnóstwo miejsc wartych zatrzymania, nie tylko do zwiedzania, ale i do skosztowania węgierskiej kuchni (koniecznie langosza!). Na koniec każdego dnia będzie można zakosztować wina z lokalnych winnic. Liczymy już na wspaniałą letnią aurę, a w połączeniu z długimi czerwcowymi dniami będzie też okazja do wielu kąpieli po drodze. Warto zaznaczyć, że średnia temp. wody w Balatonie w czerwcu to aż 23 st. C

Pętlę wokół Balatonu zaczniemy i zakończymy w miasteczku Badacsony na północnym wybrzeżu. Pojedziemy zgodnie ze wskazówkami zegara. Zanocujemy w 3 miejscach po trasie: Balatonfüred, Siófok oraz Balatonkeresztúr. W każdym z nich będzie to hotel *** ze śniadaniem w pok. 2 i 3-os., a rowery zanocują w bezpiecznych miejscach. Rumakować będziemy codziennie, ale jeśli ktoś danego dnia wybierze wariant plażowy, to po południu przejedzie do kolejnej bazy autokarem.

Czerwcówka wokół Balatonu na Węgrzech
16-19.06.2022

Czerwcówka - Balaton

Trasa rowerowa na 4 dni:

16.06.2021 (czwartek) Badascony - Badasconytomaj - Révfülöp - Balatonszepezd - Balatonakali - Półwysep Tihany - Balatonfüredok. 57 km
17.06.2022 (piątek) Balatonfüred - Csopak - Balatonkenese - Balatonakarattya - Balatonvilágos - Siófokok. 51 km
18.06.2022 (sobota) Siófok - Zamárdi - Szántód - Balatonszárszó - Balatonszemes - Balatonboglár - Balatonkeresztúr - ok. 64 km
19.06.2022 (niedziela) Balatonkeresztúr - Balatonberény - Keszthely - Balatongyörök - Szigliget - Badascony ok. 44 km

Co zabrać:

Zabrać oczywiście należy sprawny rower z niezbędnym wyposażeniem tzn. zapasową dętkę, a najlepiej dwie, bo na trasie dużo szybciej i sprawniej jest ją wymienić w razie przebicia niż kleić łatki, a że rozmiary dętek w rowerach są rozmaite, więc należy zadbać o to aby mieć odpowiednie do swoich kół. Nie zaszkodzi też mały smar do łańcucha, abyśmy mogli słuchać śpiewu ptaków, a nie skrzypiących rowerów.

Na trasy w ciągu dnia warto mieć małą sakwę/małe sakwy na bagażnik lub ewentualnie plecaczek rowerowy (chociaż to mniej wygodne rozwiązanie), bo cały bagaż niepotrzebny podczas rowerowania będzie przejeżdżał autokarem do kolejnych noclegów, a ostatniego dnia w niedzielę na metę trasy. Strój wygodny, w miarę możliwości z tkanin technicznych, abyśmy byli przygotowani warstwowo na każde warunki pogodowe, a na wszelki wypadek w bagażu jakaś pelerynka od deszczu też lepiej żeby była. Śpimy w trzech miejscach po trasie, wprawdzie w hotelach *** ale warto mieć swój ręcznik i klapki pod prysznic. Oczywiście niezbędny też strój kąpielowy, który przyda się do odświeżających kąpieli po trasie :)

Koszty składkowe:

1350 zł i obejmują: 
(zaliczka 350 zł do 31.03, pozostała kwota do 10.05)

 • przejazd komfortowym autokarem z Warszawy do Badacsony (Węgry) i z powrotem (ok. 1800 km),
 • transport bagaży do kolejnych miejsc noclegowych i na niedzielną metę (ok. 200 km),
 • transport rowerów do Badacsony i z powrotem do Warszawy,
 • 3 noclegi: Balatonfüred, Siófok oraz Balatonkeresztúr (hotele ***, pok. 2-3 osobowe z łazienkami),
 • 3 śniadania w miejscach gdzie będziemy nocować,
 • ubezpieczenie KL 80 tys. PLN, NNW 100 tys. PLN, OC 100 tys. PLN.
 • składkę na TFG i TFP
   

Koszty do poniesienia we własnym zakresie:

 • bilety wstępów po trasie (dla chętnych, tam gdzie kto będzie miał ochotę wejść),
 • obiadokolacje każdego dnia oraz przed drogą powrotną na mecie w niedzielę w Badascony,
 • wydatki na przyjemności na miejscu i na trasie (napoje, przekąski, pamiątki itp.)
   

Jak się zgłosić:

Formularz zgłoszeniowy dostępny pod poniższym przyciskiem oraz pod tym linkiem

Jak było na kilku poprzednich rowerowych Czerwcówkach:

2021 - Wiślana Trasa Rowerowa aż po Hel 3-6.06.2021 - album foto na Facebooku
2020 - Nad Bałtykiem od Świnoujścia do Ustki 11-14.06.2020 - album foto na Facebooku
2019 - Szlakiem wybrzeża Morza Bałtyckiego w Niemczech 20-23.06.2019 - posty na Fb: D1, D1, D2, D3, D4
2018 - Rugia dla prawdziwych rowerzystów - 300 km dookoła wyspy 31.05-03.06.2018 - posty na Fb: D1, D2, D3, D4